Tampon Kullanmanın Riskleri

Tampon Kullanmanın Riskleri
8 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 310 kez okundu.

Tampon kullanımı, günümüzde oldukça yaygındır. Adet günlerinin kurtarıcısı olan tampon, bazı riskleri de beraberinde getirir. Peki, tampon kullanmanın riskleri nelerdir ? Tampon kullanımı, adet döneminde havuza, spora ya da seyahate çıkanlar için tam bir kurtarıcı olmuştur. Ancak bakire bayanlarda tampon kullanımı çok önerilmez.

Tampon, silindire benzeyen bir yapıya sahiptir. Pamuktan yapılır ve ucunda ipi vardır. Adet kanamasını emmesi için vajina içine yerleştirilen medikal bir üründür. Tamponun birden çok markası bulunmaktadır. Dikkatli olacağınız en önemli şey, tamponun size uygun olup olmadığı konusudur. Size uygun olmayan tampon, cildinizi tahriş edebilir. Hatta enfeksiyon kapabilirsiniz ve adet dönemi için kullandığınız tamponu eğer cildinize uygun almadıysanız sızma da yapabilir.

tampon-kullanmanin-riskleri-nelerdir

Tampon tabii ki bir kurtarıcıdır fakat bazı riskleri de bulunmaktadır. Bunlardan ilki tamponda bulunan dezenfektanlardır. Bu dezenfektanlar, klor ve böcek ilacı içerdiğinden vajinal bölgenize zarar verebilir. Markasına ve uygunluğuna bakarak almalısınız. Yerleştirme riskleri de bulunmaktadır. Tampon yerleştirilirken çoğu kadını rahatsız etmektedir. Tam olarak yerleştirilmediğinde enfeksiyon kapabilir ve vajinal bölgeniz tahriş olabilir. En önemlisi ve en kötüsü olarak ise toksik şok riskidir. Yanlış seçilmiş tampon, toksik şoka neden olmaktadır. Ya da uzun süre vajinal bölgenizde tampon kaldıysa bu da toksik şoka neden olur. Doğru şekilde ve uygun kullanıldığında çok fazla riski yoktur. Ancak tahriş, enfeksiyon gibi durumlarda zaman kaybetmeden mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz.

Tampon kullanmanın riskleri nelerdir ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git