Susam Yağı Faydaları Nelerdir ?

Susam Yağı Faydaları Nelerdir ?
15 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 422 kez okundu.

Memleketi Afrika olan susam yağı, sınıfına bir göz attığımız zaman iki çenekliler sınıfında yer aldığını görmekteyiz. Memleketinde anlaşıldığı gibi bu yağ sıcak iklime sahip olan bölgelerde yetişmektedir. Susam bitkisi üzerine bir göz atıldığı zaman kapsül halinde şekillerin yer aldığını görmekteyiz. İşte kapsüle benzeyen bu şekiller aslında susam bir çeşit baharat olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Bakıldığı zaman lezzeti ile ağzımı tatlandıran tahinde en büyük ana maddenin susam olduğunu görmekteyiz.

Susamın içerinde kalsiyum yer almakla birlikte aynı zamanda magnezyum, bol miktarda B vitamini ve birçok proteinde bulunmaktadır. Susam yağı denilmesinin nedeni içerisinde ise, yaklaşık %50 oranında yağ bulunmasıdır. Bu susam yağı ise birçok yemek içerisinde tercih edilmektedir. Mat sarı renge sahip olan susam yağı aynı zamanda hayvan posasında da kullanılmaktadır.

Susam Yağının Saça Faydaları

Mucizevi faydalar sağlayan susam yağı özellikle saç sorunu çeken kişilerin acil yardım olarak yetişmeyi başarmaktadır. Gerek kadın gerekse erkek olsun yaş ilerledikçe saç telleri daha da zayıflayan bir hal almakta ve aynı zamanda kırılma ve dökülme sorunu fazlasıyla ilerlemektedir. Bu durumda bununla orantılı olarak saçların eskisinden daha cansız mat bir görünüme dönüşmesini sağlar. İşte böyle bir durumda mucizevi bir özelliğe sahip olan susam yağı kişilerin imdadına yetişerek saçların eski canlı hallerine kavuşmasına yardımcı olmayı başarmaktadır. Bunun için sadece haftanın 2 günü yada isteğe göre 3 günü susam yağını alıp saça uygulamak yeterli olmuş olacaktır. Böylece düzenli kullanım sonucunda saçlar parlak bir görünüme sahip olup eksiksiz bir saç bakımı sağlayacaktır.

Aynı zamanda özellikle saçı açık olan kişiler, daha koyu bir saç rengine sahip olmak istiyorlar ise susam yağını tercih edebilirler. Çünkü susam yağı düzenli kullanımı sonucunda saçın daha koyu bir görünüme sahip olmasını sağlamaktadır. Böyle bir durumda kişiye sağlamış olduğu en büyük faydası ise saçın daha geç bir zamanda beyazlama sorununu ortadan kaldırmasıdır. Aynı zamanda saçların çok daha sağlıklı bir periyot ile büyümesinde çok büyük bir yardımcıdır.

Çoğu bayanın en büyük şikayetlerinden bir tanesi kepek sorunudur. Yalnızca sabahları saçınızı yıkayacağını suyun içerine az miktarda susam yağı atmak bu sorundan kurtulmak için yeterli olmuş olacaktır. İstenilen net bir sonuca ulaşmak için bu uygulamayı saça tam 30 gün boyunca uygulamanızı tavsiye ederiz. Bu zamanda diliminin sonunda kepek sorunun ortadan kalmış olduğuna şahit olacaksınız.

Susam Yağının Cilde Faydaları

Özellikle kuru ciltten şikayetçi kişilerin ilk başvuracağı şeyin susam yağı olması gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü susam yağı içerisinde yer aldığı vitamin ve aynı zamanda mineraller sayesinde cildin rahat bir şekilde nemlenmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle kuru ciltten yaz ayından ziyade kış ayları içerisinde cilt üzerinde dökülmelere şahit olmaktadır. Bu dökülmeler ise bir süre sonra cilt üzerinde yara oluşmasını sağlar. İşte böyle bir durumda imdada susam yağı yetişmektedir. Kuvvetli bir antioksidan özelliği içeren susam yağı, düzenli bir şekilde cilde uygulandığında cilt üzerinde olan dökülmelerin sona ermesine yardımcı olarak cilt bakımı sağlamaktadır.

Aynı zamanda antioksidan özelliğinden dolayı çoğu kişinin korkulu rüyası olmuş olan yaşlanma sorunun önüne geçerek bunu ertelemeyi başarır. Susam yağı cildin derinlemesine temizleyerek, cilt üzerinde yer alan bakterileri yok eder ve aynı zamanda gözenekleri açarak cildin her daim nemli kalmasını başarır.

Kadınların korkulu rüyası olan selülit ile susam yağı birebir savaş vermektedir. Sadece 20 gün kullanmak yeterli olacak şekilde selülit olan kısımda uygulandığı taktirde bu sorunun rahat bir şekilde geçmiş olduğu görülür.

Susam Yağının Romatizmaya Faydaları

Romatizma sorunu çeken kişiler, bu sorundan dolayı yer yer ağrılara şahit olmaktadırlar. İşte böyle bir durumda sadece ağrının oluşmuş olduğu bölgeye masaj yapacak şekilde susam yağı sürülmesi sorundan kurtulmak için çok büyük fayda sağlayacaktır. Özellikle çocukların erkenlik zamanlarda rastlanan boy uzamasında bazı kişilerde ağrılar görülmektedir. İşte böyle bir zamanda bile ağrıların hafiflemesinde çok büyük yardımcı olmaktadır. Bunun içinde ağrı olan yere yalnızca masaj hareketleri ile bu yağı uygulamak yeterli olacaktır. Bunun için günde bir kez yada isteğe göre iki kez sürmek gayet yeterli olacak ve susam yağının romatizmaya faydalarını görebileceksiniz.

Susam Yağı Neye İyi Gelir ?

Özellikle çalışan kişilerde gün içerisinde gerekli olan enerjinin karşılanması için susam yağı tavsiye edilmektedir. Çünkü susam yağının kişilerin üzerinde yer alan yorgunluğu alıcı bir etkisi vardır ve bunun sayesinde kişilerin ihtiyaç duyduğu enerji sağlanmış olur. Özellikle cinsel yaşam açısından bu durumdan şikayetçi olan kişilere de birebir iyi gelerek enerji yapıcı rolleri de üstlenmeyi başarır.

Özellikle kış aylarında sırasında fazlası ile karşılaşmış olduğumuz solunum yollarından dolayı oluşan hastalıklar ile birebir savaşını bir etki göstermektedir. Düzenli kullanımı sonucunda göğüste yumuşamayı sağlamakta ve nefes darlığı sorunu çeken kişilere böylece yardımcı olmayı başarmaktadır.

Az öncede bahsettiğimiz gibi susam bitkisi içerisinde antioksidan özelliği barındırıcı şeyler bulundurmaktadır. Bu özelliği ile bu yağ kişilerde oluşan erken yaşlanma sorununu ortadan kaldırmayı başarmaktadır. Herkesin en büyük korkulu rüyası olan kanser ile birebir savaşan bir özellik göstererek bu sorunun oluşturabileceği kötü şeylerin önüne geçmeyi sağlamaktadır.

Taş sorunu çeken kişilerin düzenli kullanım sonucunda taşını dökmesini sağlamaktadır. Özellikle kabızlık sorunu ile karşılaşan kişiler bağırsaklarda biriken gaz yüzünden zorluklar çekmektedirler. İşte böyle bir durumda susam yağı bu iki sorununda geçmesinde oldukça savaş verici bir özellik ortaya çıkarmaktadır.

Kemik erimesi sorunu çeken kişilerde bu sorunun geçmesine yardımcı olucu bir etki göstermektedir. Aynı zamanda yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişilerde bu durumu önleyici etkileri yer almaktadır. Özellikle gelişim çağında yer alan çocuklar için gerekli olan şeyleri vücuduna almasına yardımcı olarak bu çocukların böyle zaman içerisinde zihinsel yönden daha etkili bir şekilde büyümesine yardımcı olmaktadır. Bu sebepten dolayı anne ve babalara en büyük tavsiyemiz çocuklarına bu yağı tüketmekten eksik etmemeleridir. Çünkü susam yağı içerisinde hem omega 6 hemde omega 9 bulundurmaktadır. Bu iki madde sayesinde gelişime büyük bir fayda sağlamayı başarmaktadır. Aynı zamanda tırnaklarda çok çabuk kırılma yaşayan kişiler, bu zayıflıktan dolayı oluşan kırılmaları susam yağı ile yok etmeyi başarmaktadır. Bunun sonucunda tırnaklar daha sağlıklı bir şekilde beslenir ve bununla orantılı olarak büyür.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git