Sürekli Yorgun Hissetmek Neden Olur ?

Sürekli Yorgun Hissetmek Neden Olur ?
7 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 659 kez okundu.

Sürekli yorgun hissetmek bir çok insanın yaşadığı bir durumdur. Bu durumun psikolojik nedenleri olabileceği gibi tıbbi bir çok sebebi de mevcuttur. Sürekli yorgun hissetmek günü zehir edebi bir durumdur ve sebeplerinin başında vücutta büyük rol oynayan minerallerin ve vitaminlerin eksikliği, hormonların düzgün çalışamaması ya da kan ile ilgili hastalıklar gelir. Vücudu zinde tutan minerallerin başında demir gelir.

Demir eksikliği toplumumuzda özellikle menopoza girmemiş, genç kadınlarda adet döneminde çok fazla kanama nedeniyle sık yaşanır. Öte yandan mide sorunları olan ve sürekli mide gastriti gibi durumlardan ötürü gizli kanaması bulunanlarda da görülür. Ancak genel olarak, yorgun hissetmek gibi bir sorunun en sık sebebi yeterince demiri besinlerden alamamaktır. Demirin eksikliğinde vücuda oksijen taşıyan, eritrosit adı verilen kan hücreleri işlerini yerine getiremez. Oksijensiz kalan vücut, günlük aktivitelerini yapmakta zorlanır. Bu duruma anemi ya da halk dilindeki adı ile kansızlık adı verilir. Aneminin tek nedeni demir eksikliği değildir. Bir çok farklı hastalıkta görülebilen bir durumdur ve genellikle yorgunluğun en sık sebebidir.

surekli-yorgun-hissetmek-neden

Bir diğer önemli madde ise D vitaminidir. Bu vitamin, bir insanın sağlıklı oluşunu gösteren en önemli değerdir denilebilir. D vitamininiz eksik olduğunda yorgunluk, titreme, kasılmalar gibi bir çok durum yaşayabilirsiniz. Öte yandan D vitamininin sentezlenmesi için güneş ışığına ihtiyaç vardır. Bu nedenle kapalı alanlarda çalışan kişilerde ya da kış ayları çok soğuk geçen bölgelerde çok sık görülen bir tıbbi sorundur. Yani demir eksiliğinin bir belirtisi olabilir.

Demir eksikliğinin de D vitamini eksikliğinin de hem tanı alması hem de tedavisi oldukça kolaydır. Bir diğer yorgun ve halsiz hissetme nedeni ise tiroid adı verilen hormonun eksikliğidir. Tiroid hormonu, boyunda, trakenin iki yanında yer alan küçük bir organ olan tiroid organından salgılanır. Bu hormon sizin metabolizma hızınızı düzenleyen ana maddedir. Tiroid hormonunun eksikliği yani hipotiroidi halinde, vücut hızının yavaşlar, enerji üretiminiz azalır. Kilo alırsınız. Sürekli bir yorgunluk ve hareket etmeme isteği ile dolaşırsınız. Bazı durumlarda boyunda bir kitle de ele gelebilir. Bunları gözlemlediğiniz olursa hemen bir doktora başvurmanız önerilir.

Bir diğer nedeni ise kan şekerinizin yani glukoz düzeyinizin normalden sapmasıdır. Özellikle sabahları kendinizi yorgun hissetmenize neden olan bu durum diyabet yani şeker hastalarında sık görülür. Kan şekeri giderek yükselmesine rağmen vücut bu şekeri kullanamaz. Bu durum da asit bir kan testi ile kolayca yakalanabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git