Sürekli Yorgun Hissetme Nedenleri

Sürekli Yorgun Hissetme Nedenleri
1 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 936 kez okundu.

İnsanların kendisini sürekli yorgun hissetmesi modern çağın en sık görülen rahatsızlıklarından biri. En fazla görülen kişiler ise depresyonda olanlar. Depresyon halsiz ve yorgun hissetmeye neden olduğu gibi iştahı da kapatabilir. Bir başka sebep ise uyku apnesidir. Yani sık sık uyanmak nefes darlığı ve yatakta sürekli dönmek durumu. Çözüm ise kilolardan kurtulmak ve sigarayı bırakmak. Uyku düzeni önemlidir. Günde en az 7 saat uyumak gerekir. Aksi halde vücut kendini yenileyemez ve ertesi gün yorgunluk hissine sebep olur.

sürekli yorgun hissetmanın sebebleri

Kafeinin fazla tüketilmesi de sebep olduğu uykusuzluk, sinir gibi durumlardan dolayı yorgunluğa sebep olur. Düzensiz ve yetersiz beslenmek yorgunluğa sebep olabilir. Yetersiz beslenme enerji kaybına, kan şekerinin düşmesine neden olur ve yorgunluk hissedilmesine sebep olur. Günde 3 öğün yeterli ve düzenli beslenmek ve bolca su içmek sorunu ortadan kaldırır. Ayrıca yetersiz beslenme kansızlığa neden olur ve bu da yorgun hissetmeye sebeptir. Çalışılan işin de yorgunluğa sebep olması muhtemeldir. Dinlenme sırasında kaliteli bir uyku ile bu yorgunluk atlatılabilir. Kalp rahatsızlığı olanlar ise yaptıkları en ufak işte bile yorgunluk hissedebilir. Eğer sizde de böyle bir belirti var ise derhal doktora başvurmalısınız.

Şeker hastalığı ve insülin direnci olanlar ise yeterli beslenseler bile enerji yetersizliği yaşarlar ve sürekli bir yorgunluk hissedebilirler. Metabolizmanın yavaş çalışması ise sürekli yorgun ve bitkin hissedilmesine sebep olur. Aşırı alkol tüketimi uyku problemlerine sebebiyet vererek yorgunluğa neden olur. Kanser tedavisinde kullanılan yöntemler ve ayrıca kadınlarda görülen menopoz belirtileri de yorgunluğa ve halsizliğe neden olabilir. Günlük hayatta ki stres gerginlik ve kullanılan bazı ilaçlar da yorgun hissedilmesine sebep olmaktadır. İlaçları kullanmadan prospektüsü okumak ve stresten uzak durmak çözüm olabilir. Ayrıca araştırmalar sonucu çikolata yemenin yorgunluğa iyi geldiği bilinmektedir. Eğer yorgunluk vitamin veya mineral eksikliğinden kaynaklı ise vitamin ve mineral takviyesi alınmalıdır. Aşırı stresli kişilerin böbrek üstü bezleri çok çalışmaktan yorulur ve buda yorgunluk ve halsizliğe sebep olabilir. Bu durumda ise bir terapiste görünmek gerekebilir. Ne yaparsanız yapın üzerinizden yorgunluğu atamıyor iseniz, gelin sürekli yorgunluk hali nedenleri birlikte göz atalım. Sürekli olarak kendinizi yorgun hissediyor iseniz bu çok da normal bir durum değildir. Bu durumun altında yatan mutlaka bir sebep vardır. Bunun ilk sebebi ruh halinizdir. Eğer sıkıntılı ve stres dolu günler geçiriyor iseniz bu da bir süre sonra kendinizi sürekli yorgun hissetmenize sebep olacaktır. Sürekli olarak kendinizi yorgun hissetmeniz buna bağlı olabilir. Depresyonda olan kişiler kendini sürekli yorgun hisseder. Bu gerçekte de yorgun olduğunuz anlamına gelmez.

bitmeyen uyku hali nedenleri

Depresyonda olmanız ve hiç bir şey ile uğraşmak istememeniz kendinizi sürekli olarak yorgun hissetmenize en büyük nedendir. Bu nedenle üzerinizden bu umutsuz ruh halini atmalı ve kendinizi capcanlı hissetmeye çalışmalısınız. Yorgunluk hissinin de bu şekilde kolayca yok olduğunu göreceksiniz. Depresyona bağlı olarak sürekli bir yorgunluk hali yaşıyor iseniz bu ancak bu şekilde geçecektir. Sürekli yorgun hissetmenizin buna bağlı olabilir. Bir başka sebebi ise, geceleri uykunuzu tam anlamıyla alamıyor olmanızdır. Eğer gece çok geç saatlerde yatıyor ve bir türlü uykunuzu alamıyorsanız bu da kendinizi yorgun hissetmenize neden olur. Sürekli olarak yorgunluk haliniz var ise, bu uykuyu iyi bit şekilde alamamaktan kaynaklı olabilir. Düzenli bir şekilde uyumaya ve gece çok geç yatmamaya özen göstermelisiniz. Sürekli yorgunluk hallerinin bir başka nedeni de fiziksel rahatsızlıklarınız olabilir. Eğer kalp yada nabız sorununuz var ise bu da sürekli olarak yorgunluk haline neden olur. Taşikardi nabzın olağandan çok daha hızlı atması durumudur ve bu da ne yazık ki yorgunluğa sebep olur. Eğer fiziksel bir rahatsızlığınız var ise bu da sürekli olarak kendinizi yorgun hissetmenizin sebepleri olabilir. Sürekli kendini halsiz ve yorgun hisseden kişilerde bir süre sonra hayattan kopma ve bu duruma alışma da baş göstermektedir. Vücudunuz bu duruma alışır ise sürekli olarak kendini yorgun hissedebilir. Bu nedenle ruhsal olarak kendinizi rahatlatmaya çalışın ve yorgunluk halinizi üzerinizden atmak için bir şeyler ile meşgul olun. Sürekli yorgunluk halinin nedeni ruhsal etkiler de olabilir. Bu gibi nedenler sürekli yorgunluk halinin belli başlı sebepleridir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git