Sürekli Uyumak İstemenin Nedenleri

Sürekli Uyumak İstemenin Nedenleri
1 Mayıs 2016 tarihinde eklendi, 1.651 kez okundu.

Gece yeterince uyumanıza rağmen, hala uykunuz varsa bir uzmandan yardım almalısınız. Çünkü vücudunuz normalden daha fazla uykuya ihtiyaç duyuyor ise bir şeyler ters gidiyor olabilir. Halk arasında çok fazla bilinmese de aniden gelen uyuma isteği Narkolepsi denilen hastalığın belirtisi olabilir. Bu hastalığın nedenleri hala bulunmuş değildir. Ama her çok uyuyan kişi bu hastalığa yakalanmıştır diyemeyiz. Çok uyuma vücudumuzun vermiş olduğu tepki olarak da değerlendirebiliriz.

devamlı uyku hali sebepleri

Hipotirod (Tiroid Yetmezliği)

Tiroid hormon yetersizliği sonucunda vücudumuzdaki tüm metabolik olaylarda yavaşlama meydana gelir. Bu durumda da vücudumuzun dengesinde bazı bozulmalar meydana gelir. Bu bozulmaların dışında da unutkanlık, moral bozukluğu, sürekli uyuma halleri oluşur.

Hashimoto Hastalığı

Hashimoto hastalığı, bağışıklık sisteminde oluşan bir bozukluk sonucu ortaya çıkan rahatsızlıktır. Hashimoto tipi tiroid bezi iltihabıdır. Bu hastalıklarda, vücut kendi dokularını yabancı bir doku olarak algılar ve dokuyu yok etmeye başlar. Böylece vücut içinde bir savaş meydana gelir. Zaman içerisinde tiroid bezi küçülerek neredeyse yok olur. Hastalar doktora genellikle bu hastalığın belirtileri olan, halsizlik, el ve yüzde şişmeler, bitkinlik, çok uyuma gibi şikayetlerle başvururlar.

Kansızlık

Kadınlar bazı sebeplerden dolayı kan kaybına maruz kalırlar. ( Adet kanaması, doğum sonrasında meydana gelen kanamalar gibi ) Yani anemi gelişmiş olabilir. Bu kanamalar sonucunda kanda bulunan ve protein bakımından zengin olan hemoglobin miktarı azalır. Böylece dokular ve organlar yeterince oksijen alamazlar. Bunun sonucunda da yorgunluk oluşur.

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonunun belirtileri genellikle yanma ya da sık idrara gitme ihtiyacı olur. Bazen bu belirtiler görülmez. Sadece, sürekli hissedersiniz ve uyumak istersiniz. Genellikle ağızdan alınan bir antibiyotikle hızlı bir şekilde sağlığınıza kavuşabilirsiniz.

devamlı uyku hali sebebleri

Fazla Kafein Alımı

Çoğumuz daha dinç olmak için kahve ya da kola içeriz. Onlarla yorucu hayatın temposuna ayak uydurmaya çalışırız. Ama, özellikle kadınlarda fazla kafeinin ters etkileri olabilir. Daha dinç olmak yerine sizi yorgun ve bitkin bir hale getirebilir. Bu da uykusuzluk problemine yol açabilir.

Mevsim geçişleriyle Uykusuzluk

Bu durum çoğu kişide görülür. Bahar yorgunluğu diye de adlandırılır. İnsanlarda sürekli uyuma hissi ve miskinlik oluşur. Belki de hiçbir rahatsızlığınız ya da bir probleminiz yoktur. Sadece hayatın verdiği yoğun tempo nedeniyle ve vücudunuzun zayıf düşmesi sebebiyle uyku problemi yaşayabilirsiniz. Her şey hastalık değildir. Bazen basit düşünmeliyiz. Sağlıkla kalın.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git