Sümela Manastırı / Trabzon

Sümela Manastırı / Trabzon
16 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 384 kez okundu.

Trabzon yeşil ve mavinin her tonunun ayrı bir ahenk içerisinde olduğu, mutlaka gidilmesi gereken bir kültür şehri olduğunu söyleyebiliriz. Trabzon’da nereye gitsem diye düşünüyorsanız, size tavsiye edebileceğimiz birkaç mekân bulunmakta.  Bu mekânlardan şiddetle tavsiye ettiğimiz bir yer var ki, sizi kendine birkaç kez hayran bıraktırabilir. Dünyada oldukça meşhur olan bu yer, bugünlerde Sümela manastırı olarak anılmaktadır. Trabzon iline bağlı Maçka ilçesinin sınırları içerisinde yer alan Altındere köyünde bulunan sarp kayalıkların üzerine inşa edilen bu muhteşem yer “ Meryem ana “ ismi ile bilinir. Deniz seviyesinden 1150m. yükseklikteki eski Rum-Ortodoks manastır ve kilise kompleksi olup tam adı Panagia Sumela ve Theotokos Sumela olduğunu söyleyebiliriz. İ.S 365-395 tarihleri arasında yapıldığı bilinmektedir. Dünyanın en eski ve önemli tarihi manastırları içerisinde yer alan Sümela, Meryem Ana’ya ithafen yapılmıştır. Sümela kelimesinin anlamını merak edenler için söyleyelim, kurulduğu dağ o dönemlerde mela olarak biliniyordu. Yunancada Stou kelimesi bulunan anlamını taşımaktadır. Melada bulunan anlamında Stou Mela olarak kullanıldı. Ancak Rum şivesi ile Sou-mela olarak günümüze kadar gelmiştir. Bazı kaynaklarda manastır adını, siyah manasına gelen melastan aldığını öne sürer. Bir bakıma haklı da olabilirler. Çünkü kurulduğu dağlar hafif koyu renktedir.

Manastırın kuruluşuna dair birçok efsane mevcuttur. Biz burada edindiğimiz bilgileri sizinle paylaşsak yeterli olacağını düşünüyoruz. 12. Yüz yıl, sanat dünyasının iyiden iyi geliştiği bir zaman dilimidir. Siyah Madonna adı altında Meryem ana figürlerinin ortaya çıkması ile birlikte bu figürler Hristiyan dünyasında yaygınlaşır.  Öyle ki durum Hristiyanların geçim kaynağı haline gelmiştir. Halk arasında bu figürlerin mucizeler gösterdiği ve eksik olduğu bölgelerde felaketlerin eksik olmadığı dedikodusu yayılmaya başlar. Bu figürlerden birisi de İsa’nın havarilerinden Lukas tarafından yapılmış ardından Atina’da muhafaza edilmiştir. Daha sonra resim Theodosius devrinde kendiliğinden buradan ayrılmak istemiş ve melekler tarafından Trabzon dağlarında ki kovuğa getirilmiştir. Bir başka efsane ve en bilineni olarak nitelendirebileceğimiz iki rahibin burayı yaptığına dair olan efsanedir. Efsaneye göre Atinalı Barnabas ile Sophronios isimlerinde ki iki rahip birbirlerinden habersiz rüyalarında Meryem ana ve İsa’yı, Sümela manastırının bulunduğu yerde görmüştür. Birbirlerine gördüklerini anlatınca neye uğradıklarını şaşırıp Sümela’nın temellerini atmaya karar vermişler. Daha sonraları 6. Yüz yılda İmparator Justinianus tarafından genişletilerek bugün ki halini almıştır.

Bilimsel olarak Sümela Manastırı

Yapılan araştırmalara göre manastırın yapım tarihi 13. Yüz yıla kadar dayanmaktadır. 1204 tarihinde Trabzon merkezli kurulan Kommenos Persliği, sanata ve mimariye oldukça önem verirdi. Bu dönemlerde kurulan manastırın değeri 3. Alexios zamanında, manastıra oldukça değer vermiş ve manastır gelir elde etmeye başlamıştır gelen fermanlarla.  Osmanlı devleti de yine aynı şekilde fetihten sonrada manastıra gereken önemi vermiş hatta Fatih ve Yavuz selim dönemlerinde manastıra çeşitli hediyeler gönderilirdi. 1931 senesinde Yunanistan başbakanı Elefthrios Venizelos’un girişimleri sonucunda Sümela’da sergilenen kutsal eşyalar, Atina’da yer alan Benaki Müzesine götürülmüştür.

Sümela Manastırının Bölümleri

Sümela ‘da ye alan başlıca bölümler: öğrenci odaları, ana kaya kilisesi, şapeller, misafirhane, kütüphane, kutsal yazmaların yer aldığı odalar.  Manastırın hemen girişinde su ihtiyacını gidermek için kemer, belediyece restore edilerek günümüze kazandırılmıştır. Yine girişte dikkat çeken bir nokta olan muhafız odalarıdır.  Bu odalarda bulunan merdivenler manastırın içine doğru uzanmaktadır. Sol tarafta kilise olan odalar yer alırken sağ tarafta kütüphane bulunmakta. Uzun bir merdiven çıkarak manastırın merkez noktasına ulaşıyorsunuz.  Yine şunu söyleyelim manastır tarihsel yönden çok zengindir. 18. Yy ait olduğu düşünülen birçok fresk kaybolmuştur.  Küçük bir şapelin duvarında resmedilen fresk, ejder ve iki aziz oldukça yoğun ilgi görmekte.

Geleneksel lezzetler

Ziyaretten sonra Maçka yöresine ait geleneksel lezzetler için Sümer restorana uğrayıp deniz ürünlerinin tadına bakabilirsiniz. Bakır tavada tereyağlı alabalığı mutlaka denemenizi öneririz. Sümela sosyal tesisleri ise size muhteşem bir doğa manzarası sunuyor. İçki servisinin de olduğu mekânda yöresel lezzetlere bakabilirsiniz.

Sümela Manastırı Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Müze kart sahipleri için giriş ücretsizdir. Olmayanlar ise 15 TL gibi bir üret ödeyerek içeriye girebiliyor.

Sabah saat 9 dan akşam saat 6 ya kadar ziyaretçilerini bekleyen manastır kışın saat sekiz ve akşam 4 arasında ziyaretçilerini bekliyor.

Sümela Manastırı Konaklama

Muhteşem doğası ve tarihsel zenginliğinin tadını bir arada çıkarabileceğiniz Maçka’da konaklamanız için bir sürü modern otel bulunuyor.  Manastıra en yakın otellerden olan Sümela oteli, ilçe merkezinde yer alırken 4 yıldıza sahip bir otel.  Ayrıca sosyal tesislerde konaklama için oldukça lüks fırsatlar sunuyor. 2 dubleks villa ve 5 bungalow bunlardan sadece bir kaçı. Eğer cebinize uygun oteller arıyorsanız ilçe içerisinde pansiyonlar mevcut.

Sümela Manastırı Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Sümela Manastırı – Maçka / Trabzon

Ulaşım konusunda herhangi bir sıkıntı çekmeyeceğinizi garanti edebiliriz. Trabzon il merkezinden düzenlenen turlar ile muhteşem bir gün yaşayabilirsiniz. Maçka’dan kalkan minibüslerle ulaşım sağlayabilirsiniz. Eğer özel aracınız varsa il merkezinden Maçka’ya geldikten sonra 16 km doğuya gelip Altındere köyüne varın.  Buradan rahatlıkla manastıra gidebilirsiniz. Ancak şunu unutmayın yollar çok dik ve virajlı.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git