Su Çiçeği İçin Hangi Bölüme Gidilir ?

Su Çiçeği İçin Hangi Bölüme Gidilir ?
12 Mart 2017 tarihinde eklendi, 226 kez okundu.

Su çiçeği için hangi bölüme gidilir ? Su çiçeğine hangi bölüm bakar ve gidilir ? Su çiçeği hangi bölüme girer öğrenin.

Su Çiçeği İçin Hangi Bölüme Girer ?

Su çiçeği nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda su çiçeğine hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Su Çiçeği Nedir ?

Su çiçeği, çoğunlukla çocuk yaşlarda görülen bir hastalıktır. Bu hastalığa, varicella zoster adı verilen bir virüs sebep olmaktadır. Vücutta; kaşıntılı, kırmızı, içi sıvı dolu kabarcıklar olarak kendini gösteren ateşli, bulaşıcı bir hastalıktır.

Su Çiçeği Nedenleri Nelerdir ?

Aynı zamanda zona hastalığına neden olan varicella zoster virüsü su çiçeğinin de sebebidir. Bu virüs, hapşırma, öksürme ile havaya yayılır ve havada 1-2 saat canlı kalabilir. Bulaşma özelliği yüksek olan virüslerle dolu bu havayı temas eden kişilerin vücutlarına yerleşir. Solunum  yoluyla vücuda giren virüslerin ortalama 15 gün kuluçka süresi vardır, işte bundan sonra hastalık belirtilerini göstermeye başlar. Ayrıca bu hastalığın görüldüğü kişiden, kabarcıkların sıvısıyla temas edilmesi de virüsün bulaşmasına sebeptir. Su çiçeği geçiren kişilerden; bu hastalığın belirtilerinin oluşmasından 2 gün öncesiyle tüm döküntülerin kabuk bağlayıp dökülmesine kadar bulaşabilir.

Su Çiçeği Belirtileri Nelerdir ?

Yaklaşık iki haftalık kuluçka süresinden sonra ortaya çıkan döküntüler yaklaşık bir gün sonra kırmızı, içi sıvı veya iltihap dolu kabarcıklar halini alır. Bu kabarcıklar kaşıntılıdır. Hastalığın ilk günlerinde yüksek ateş görülür. Bununla beraber baş ağrısı, halsizlik de hasta kişide belirir. Su çiçeği kendini en çok sırtta gösterir; saç derisi, yüz, göğüs ve kollarda da nüks eder. Nadir de olsa hastalığın ağrılığına bağlı olarak göz kabakları, ağız içinde de görülebilir. Döküntüler kendilerini yenilediği için, aynı anda bu kabarcıkların hem ilk oluşma aşaması hem de kuruma aşaması gözlemlenebilir. Buda çiçek hastalığından ayırt edici bir özelliğidir. Ortalama 5-6 gün içerisinde kabuk bağlayarak kurumaya başlar. Döküntüler, kabukların düşmesiyle 5-15 gün içinde iz bırakmadan kaybo­lur. Fakat döküntülerde yoğun bir kaşıntı oluştuğu için kaşıma eylemi gerçekleşecektir ve bu durumda vücudumuzda kabarcığın boyutunda çukurlar halinde iz kalacaktır.

Su Çiçeği Tedavisi

Su çiçeğinden korunmanın en sağlıklı yolu su çiçeği aşısı olmaktır. Su çiçeğine yakalanmış bir kişiyi ise iyileştirecek bir tedavi yoktur. Ancak etkilerini hafifletmeye, daha ağır hasarları engellemeye yönelik tedbirler vardır. Hastalığın önlenememesinin bir sebebi ise bu virüsün kuluçka döneminde fark edilememesidir. Uygulanacak tedaviler ise kaşıntıyı azaltmaya ve ateşi kontrol altında tutmaya yöneliktir. Yatak istirahati, sıvı tüketimi iyileşme aşamasında önemlidir.

Su çiçeğine hangi doktor bakar ? Su çiçeği için hangi bölüme gidilir diye soruyorsanız dahiliye hastalıkları bölümüne gitmelisiniz.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git