Söyleyecek Çok Şeyi Olduğu Halde Susan Bir Kadının Sessizliğinde Saklı 15 Şey

Söyleyecek Çok Şeyi Olduğu Halde Susan Bir Kadının Sessizliğinde Saklı 15 Şey
29 Mart 2017 tarihinde eklendi, 450 kez okundu.

‘’Kadınlar susmaz genç adam, susmuş bir kadın gitmiş kadınıdır.

Susmuş bir kadın için bitmiş bir adamsındır ‘’ diyor bir şair. Aslına bakılırsa iki satırda her şey özetleniyor. Eğer bir kadın susmuş ise bunun arkasında yatan milyonlarca söz, binlerce duygu vardır. Karşınız da ki kadın trip atmıyor, bağırmıyor ise artık konuşmak adına çok geçtir. Ancak onu sessizliğinden anlayabilirsiniz. Her şey sessizliğinde gizlidir.

1. Susmuş bir kadın için en güzel tabirdir; Fırtına öncesi sessizlik

Eğer karşınızda ki kadın susuyor ise aslında her şey yeni başlıyor demektir. Artık sizinle olan sorunları yerine kendi iç dünyasına çekilmiştir kadın. Bir nevi sizinle olan savaşı son bulmuş ve kendi iç dünyasında ki hesaplaşmaya dalmıştır. Bu sessizlik onun güç toplama sanatıdır. Susarak toparlar kendini ve eteğinde ki tüm taşları döker, bu onun için son susuş son kabulleniştir.

2. Fazlasıyla yıpranmıştır.

Tüm yaşananlar en az sizin kadar onu da üzmüştür. Eğer karşınızda ki kadın sizinle tartışıp, konuşup savaş vermeyi bırakmış ise bu tamamı ile yorgunluğa ve yıpranmaya işarettir. Sürekli pollayanacılık oynayarak sürdürdüğü devir son bulmuştur. Artık sorduğu sorulara cevap alamadığı için yorulmuş ve sessizliğe gömülmüştür. Bir cümle daha kurmaya takati kalmamış ve kabulleniş aşaması onu ele geçirmiştir…

3. İlişkiye dair ümitleri son bulmuştur.

Her kadın her zaman için içinde ümit taşır. Her ne yaşanırsa yaşansın bir parça ümidi ile yaşama tutunur. Ancak tüm ümidi son bulduğu anda mücadeleyi bırakır ve tamamı ile sessizliğe gömülür. Susmuş bir kadın umudu son bulmuş, ümidi kalmamış bir kadındır. Onun içinde ümidin bir zerresi dahi kalmamıştır ve her şeyin düzeleceğine dair içinde ki umut bittiği için sessizliği tercih etmiştir.

4. Hayal kırıklığı hayatını ele geçirmiştir.

Aylarca, hatta yıllarca verdiği emeğin boşa gittiğini görmek kadını hayal kırıklığına uğratmıştır. Kadın çocuk gibi her zaman hayallerle yaşar. 5 yaşında ki hayalleri hala bilinç altında daha da olgunlaşarak gizlenir. Hayalleri elinden alınan çocuk nasıl küserse, hayal kırıklığına uğrayan kadında susar, susar, susar…

5. Kimse onu anlamamıştır.

Anlaşılabilmek için verdiği savaşın sonunda ne yazık ki mağlup olmuştur. Bu mağlubiyet onun sessizliğe gömülmesi ile son bulur. Artık kendini anlatmak adına çaba göstermez. Çabalarının boşa olduğunu artık anlamıştır ve kimsenin onu anlamadığını fark ettiği an verdiği savaş son bulmuştur. Savaşın sonu onun için sessizliktir.

6. İnsanlara olan güveni yerle bir olmuştur.

Güven bu kadınlar için son derece önemli bir kelime olsa da güveninin yerle bir oluşunu görmek bu kadınları uzun dönem bir sessizliğe gömer. Etrafında güvenebileceği insanlar yerine hayal kırıklıklarını gördüğü an kendi iç dünyasına açılır ve dış dünya da sessizliğe bürünür.

7. Son çıkış için savaş vermektedir.

Verdiği savaşın, uğraşın son aşamasını yaşamaktadır. Son çıkış adına bir çabası sessizliğe gömülmektir. Konuşmanın bir faydasını görmediği için son bir ümit olarak sessiz bir savaş başlatmıştır.

8. Kendi kendine yara bandı olmaya çalışıyordur.

Kırgınlıklarını, kızgınlıklarını ve yaralarını sarmak adına sessizliğe gömülür bu kadınlar. Başkalarının yaralarını sarmadığını fark ettiği için sessizliğe gömülerek kendine merhem olurlar. Bu aşamada kendi kendine yara bandı olur bu kadınlar.

9. Size kıyamıyordur.

Tüm bunların yanı sıra aslında suskunluğu size kıyamadığı içindir. Konuşsa kelimeleri sizi bıçak gibi keser. Bu sebeple suskun kalır bu kadınlar. Kendi içlerinde paramparça olsalar dahi sessizliklerini koruyarak size kıymamak adına susarlar.

10. O eski halinden artık eser yoktur.

Artık karşınız da o güleç, hayat dolu kadını görmezsiniz. Artık eski halinden eser yoktur. Bir şeyler için savaş vermek yerine susup kendi iç dünyasında sessizliği yaşamayı seçerler.

11. Planlar içinde gömülü kalmıştır.

Aslında sustuklarında her şeyden vazgeçmiş gibi görünseler de plan aşamasındadır bu kadınlar. Gidişatın nasıl olacağını planlar, genel bir yol çizerler kendilerine, hem de o koskoca sessizliğin içinde…

12. Kendi çıkmazında kaybolmuştur.

Bu kadınlar kendi çıkmazını yaşamaktadır. Hayatta verdiği savaşı mağlup tamamlayınca iç dünyalarına yönelmiş ancak bu noktada da yolu kaybetmişlerdir.

13. Sessizlik ile anlaşılmaya çalışıyordur.

Konuşup çabaladığında bir sonuca varamadığını gördüğü için sessizlikle anlaşılmak istiyordur bu kadınlar.

14. Kalbi artık yoktur.

Her kadın biraz da olsa duygusaldır. Bu noktada duygusal değilim diyorsa içinde ki duygu kırıntısının henüz farkında değildir. Ancak istisna olarak sessizliğe gömülmüş kadınları örnek verebiliriz. Bu kadınlar artık savaşa son vermiştir. Artık kalpsizler kategorisinde kombineleri çoktan hazırdır.

15. En üzücü kısmı ise artık sizden vazgeçmiştir.

Unutmayın, sessiz bir kadın çoktan gitmiş bir kadındır. Savaş onun için son bulmuş ve sizden çoktan vazgeçmiştir…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git