Söyle Bana Aşk Neredesin ?

Söyle Bana Aşk Neredesin ?
21 Mayıs 2018 tarihinde eklendi, 120 kez okundu.

Hani bir duygu vardır ya nefesleri kesen, ayakların bağını çözen, dile kilit vuran, göze perde gibi inen… Tüm duyguların anası, hayatın en güzel cilvesi. Aşk. Kimine göre nefret belirtisi kimine göre de dünyanın en güzel hissi. Aşkı tadan bilir nasıl bir iksir olduğunu. Henüz daha aşkı tatmayanlarda. Kapının önünde oturur beklerler. Ne zaman gelecek? Bir zamanı günü yoktur aşkın. Ansızın çıka gelir. Dur diyemezsin. Bekle diyemezsin. Sen daha içeri buyur etmeden giriverir yüreğin içerisine. Sonra ne yapsan nafile. Konar en derine. Aşk bir kere yuva buldu mu yürekte bir daha terk etmez. O yüzden acele etmemek gerek. O ne zaman nasıl geleceğini zaten çok iyi bilir. Aşk insanın en saf halidir. En merhametli. En vicdanlı ve en kendi olduğu zamandır. Delidir bazen insan aşkın kollarında. Bazen de en ağır abla. Ama ne yaşatırsa yaşatsın, en temiz halidir yaşamanın.

İnsan bazen kaçar adımlar ile koşar. Dur durak bilmez. Nereye gittiğinin de farkında değildir. Ne gelecek umurundadır ne de geçmiş. Akılda tek bir kelime yaşar. Aşkın uğruna savrulur sağa sola. Yağmura çamura kışa aldırmaz. Yazın baharın ilkin tadına bakar. Bu tada baktı mı da bir daha dönmek istemez kışın ortasına. En büyük darbeyi aşktan yiyenler de vardır elbet. Aşk denildiğinde susup oturan ve gözünden bir damla yaş akan. Kim bilir öyküsü nedir? Ne yaşatmıştır aşkın ters yüzü. En kötüsü de budur ya. En güzel mevsimleri yaşatan aşk bir anda felaket olur. Saçlara akları düşürür. Yüreğe atılan bir tokat gibi çıka gelir. İnsan şaşar. Ne yapacağını bilemez. Aşk mıdır sabahlara kadar ağlatan yoksa acı mıdır uykusuzluktan öldüren bilemez. Aşk susar. Susar ki yakmasın daha fazla can. Tekrar yeşere bilsin sonradan…

Yarada aşk olur yar abandı da. İşte bu yüzden sevmekten vazgeçmeyin derler. Doğru! Vazgeçmeyin aşktan, sevmekten ve sevilmekten. Aşkın tadını kaçıran insanlardır. Sevilmeyen tatlardan uzak durun. Her insanın damak tadı farklıdır. Damak tadınızdan şaşmayın. Aylarca, yıllarca sabırla beklediğiniz aşka ihanet etmeyin. Çünkü geldikten sonra koruyup saklayacağınız en kıymetli hazineniz aşk olacaktır. Bunu da unutmayın. Aşka kucak açmaya hazır olduğunuzu hissettiğinizde bekleyin ve görün. Önce zihninizde kabul edin aşkı sonra zaten yüreğiniz su gibi eriyip gidecektir. Yanıltmayın, size dünyaları sunmuş aşkı. Asla affetmez, aldatılmayı… Aldatmayı. Bir kere kandınız mı şeytanın büyüsüne aşk bir daha meleklerini göndermez en güzel günlerinize.

Hani derler ya ayağını denk al diye. Aşk içinde geçerli bu aslında. Ayağını ne kadar denk alır öyle davranırsan. Aşk seni üzmez. Sormadan, yorulmadan arar bulur seni. Sen kendinden eminsen. Bazen de gecikir aşk. İnsan beklemekten yorulur ve vazgeçer. Ümitsizliğe kapılır. Bütün umutların yollarına taş koyar. Bir daha asla aşkın var olmayacağına inanır. Hatadır işte bu. Aşk gelir gelmesine ama sen kaparsan sana açılan kapıları girecek delik bulamaz. Sensin aslında ona fısıldayan gel artık diye. Dilin söylemesi değildir önemli olan. Yürek haykırır aşka buradayım diye. O yüzden nafile bağırmalar yapmayın. Yüreğinize geçiremediğiniz sözü de dilinize vurmayın. Aşk doğruluk saflık gerçeklik ister. Yoktur yalanı. Bakışlarda gizlidir. Gülüşler de gizlidir. Kızaran yanaklarda gizlidir. Titreyen ellerde gizlidir ve en önemlisi dudaklardan dökülen tek bir kelime de gizlidir. Bu yüzden altını üstüne getirmeye gerek yok. Nettir. Bir varmış bir yokmuş gibi masallara uçmaz aşk. Varsa vardır. Yoksa da yoktur. Geldiğinde zaten koca bir masalın kendisi olur. O yüzden hayallerimde ki aşk böyle diye masallar uydurup inandırmayın kendinizi. Gerçekte aşk olması gerektiği gibi yaşanır. Sen ne söylersen söyle. Sen ne yaparsan yap önüne geçemezsin aşkın. Giden döner. Gelen gider. Fakat aşksa işin özü o biraz zordur.

soyle-bana-ask-nerde

Aşkı kapı dışarı etmek kadar zoru yoktur. Yürek söz dinlemez. Hadi yürek söz dinledi aşk söz dinlemez. Dediğim dediktir. Bir o kadar da inatçı. İnsanlara da cazip gelen budur aslında. Sen nasıl davranırsan davran aşk terk etmez seni. Eşin, sevgilin gitse de o gitmez sende. Gözyaşında da sevincinde de yanındadır. Yemek yersin iştahını keser aklına gelir aşk. Şarkı dinlersin aşk sözleri damlar yüreğine, yatarsın gözünün önünden geçer aşklı günler. Demek istemem o ki hayatın öyle içinden öyle kendisinden ki. Artık buna alışmamız gerekli. Aşk bir kere olur hayatta. Ondan önceleri aşk sanılıp avunulur. Aşk gelmişse vazgeçmesi mümkün olmaz çünkü. Direnir aşk. Yaşamak yaşatmak için savaş verir. Kazanmak içinde mücadele eder. Sonuç galibiyet ise hayat o zaman başlar işte. Söyle bana aşk neredesin diyenlerin en güzel yaşam belirtisi olur. Gelir oturur artık evinizin köşesine. Çocuğunuz olur aşk. Ne kadar besler ve iyi davranırsanız o kadar iyi karşılık alırsınız. Size canını emanet eder aşk. Onu kırmamanızı onu incitmemenizi ve ona sahip çıkmanızı ister… Bu güveni de gözlerinizden okumak. Bazen sayfalarca kitaplara dalar gidersiniz. Bazen de bir sahil kasabasında uzaklara dalar gider. Gökyüzü bazen sadece sizin için vardır. Yıldızlar sadece size kayar ve bazı günler güneş sadece sizin için doğar. İşte o zaman pencerenizi açıp güzel bir soluk alın. Sonrada aşk a olan merhabanızı eksik etmeyin. Çünkü artık sizdir. Sizinledir. Hayat bambaşka olur. Sevilmeyen yemekler sevilir. Gidilmeyen yerlere gidilir. Görülmeyen akrabalar görülür. Sevilmeyen işler yapılır. Hayat her zamankinden daha çekilir olur. Yaşamanın ne demek olduğunu daha iyi anlarsınız. Buda size zevk verir.

Ya giderse ne yaparım diye de korku? Korku illaki olması gerekir. Değerinin anlaşılması ve yanlış yapılmaması için. Fakat dozunu ayarlamak lazım bunun. Bazen korkulan başa gelir. O yüzden çok korkmadan çok sıkmadan yaşamak gerekir aşkı. Yaşamak kadar da yaşatmak önemlidir aşkta. Sen tek başına çağırmazsın aşkı tek başına beklemezsin. Geldiğinde sana hayatının aşkını sunar. Sende minnetle kabul edersin. Ettiğin bu kabulün en güzel görevidir. Aşkı yaşatmak. Kendi ellerinle öpüp kokladığın aşka vefasızlık edemezsin. Yoksa aşk seni affetmez bilirsin. Yaşattığın kadar yaşarsın aşkı. Sana çelme çakarsa eğer hayat aşktan bilmemelisin. Ne demiştik aşk yaşamanın en masum halidir. Onu kirleten insanlardır. İnsanların kötü düşünceleridir. Hiçbir suçu olmaz aşkın, hatta düştüğün yerden kaldırır seni sen fark etmezsin. Sen yerdeyken elini tutan aşktır. Gözyaşını silen, yüreğini ferahlatan ve kocaman gülümsemeye kucak açmanı sağlayan aşk. Bazen nefret gözlerin bunu görmesini engeller. Önüne koca bir set çeker ve aşkın aslında ne kadar kötü zor olduğunu söyler. aman diyeyim kanmayın. Kanan olur elbet, bu yanılgıya düşen. Uzaklaşan, yok olan, aşka nefret kusan… Olsun der aşk. Yine de umut verir ona. Yine de yanında olmayı tercih eder.

İnsan ne kadar vazgeçse de aşktan aşk o kadar vazgeçmez insandan. İşte bu yüzden uludur. Duyguların yücesidir. Egodan yoksun, karşılıksız en sevilesi duygudur. Oturup beklemek ile çare bulunmaz. Aşk a gönül vermek ise amacın koşup yorulman lazım. Çiçekleri koklaman, piknik yapman, gezmen, okuman, yazman… Mahalle mahalle aşkın kokusunu araman. Nereden bileceksiniz belki de o da size uzaktan göz kırpıyordur. Sadece görmenize ramak varken. Siz siz olun, kapılmayın yalanların peşine. Aşkın büyüsüne saklayın kendinizi. Aşkın size sunduğu kendiniz olma fırsatının tadını çıkarın. Aşkı buldunuz mu bırakın kendinizi aşk size en doğru yolu gösterecektir. Unutmayın… Aşk üzerine yazılmış bütün şarkıları dinleyin mesela bütün kitapları okuyun ve bütün dergileri karıştırın. Aşkın her varlığı bir mucizedir. Aşk her hali bir tattır. Bilin, bilin ki neleri var aşkın ona göre açın yüreğinizi. Aşkta size ona göre gelebilsin adımların en emini ile…

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git