Sosyal Medya Bizi Yabancılaştırıyor Mu ?

07.01.2017
Sosyal Medya Bizi Yabancılaştırıyor Mu ?

Artık öyle birbirine yabancılaşmış bir toplumda yaşıyoruz ki…Ne birbirimize hal hatır sorar olduk ne de iki çift muhabbet için ısrarcı. En büyük kötülük nedir biliyor musunuz? İnsanın kendine yaptığı, yapmış olduğudur. Kendimizi küçücük bir ekrana hapsetmişiz ve durumumuzdan gayette memnunuz. Bize dokunmayan yılan bin yaşasın modunda her şeye kendimizi kapatıp, tek kendimizin olduğu bir dünya yaratıyoruz ve çoğu zaman kendi yarattığımız dünyada kayboluyoruz.

Bir düşünsenize, en son ne zaman anın tadını yaşadınız? En son ne zaman sıcak bir ilişki kurduğunuzun farkına vardınız? Artık bizi biz yapan değerlerden uzaklaşma çağındayız maalesef. Biliyor musunuz? Bu zamanlarda elektrik kesintilerine sevinir oldum, belki benim gibi düşüneneler de vardır aranızda. Neden diye soracak olursanız eğer, cevabı çok basit. Televizyon yok, telefonunuz yok( muhtemelen çok kullanmaktan şarjı sonlarda) yani aslında sizi gerçek dünyadan koparacak hiçbir şey yok anlayacağınız. Yakıyorsunuz mum ve oturup sohbet etmeye başlıyorsunuz. Belki daha önce hiç sorgulamadığınız şeyleri sorguluyorsunuz. Belki kaç zamandır sormadığınız soruları soruyorsunuz. Günün nasıl geçti? gibi mesela.

Sizler, bu yazımı okurken burada ağır bir eleştiri yaptığımı düşünebilirsiniz. Evet olabilir bu. Ben sizleri tenzi ederek maalesef olan büyük çoğunluğa ithafen bu yazıyı kaleme alıyorum. Şöyle bir dışarıdan baksak, özellikle de genç kısma. 5-6 arkadaş oturuyordur; sonra görmeye alışkın olduğumuz sahne, herkesin elinde bir telefon, ‘muhakkak ki sorsanız o an önemli bir şey yapıyordur.’ İşte maalesef artık toplanıp sohbet etmekten anladığımız kavram da değişime uğradı.

Şunu da anlayabilmiş değilim: Sizce sürekli kendimizi gösterme çabamız niye? Yeni bir mekana gidilir. ”Hemen check-in yapmalıyım.”, sonrasında bir snap atalım. Bu veya buna benzer davranışların amacı nedir sizce? İnsanların hatta belki de sadece sosyal medya üzerinden ekli olduğumuz insanların bizim nerede ne yaptığımızı bilmeye ihtiyacı var mıdır? Sanki yok gibi. Peki ısrarlar yarın, bir sonraki gün neden bunu tekrarlıyoruz? Bizim bunu yapmaya olan ihtiyacımız niye? Klasik bir cevap gelir belki bir kaçından. ”Değişen, dönüşen toplum. Artık herkes böyle”

Peki o zaman burada size bir soru ile karşılık vermeliyim. Değişen bu toplumu aslında biz dönüştürmüyor muyuz? Biz farklılaştırmıyor muyuz aslında? Sosyal medya evet çok güçlü bir enformasyon kaynağı bizim için ama bunun yanında belki de, ‘bağ’ kelimesini, ‘sıcaklık’ kelimesini’ de yok eden bir yapı. Ben iddialı konuşmuyorum, gözlemlediklerim bana bunları aynen gösteriyor. Sizce sosyal medya üzerinden kurulan ilişkiler gerçek mi? Duygu ve hisleri yansıtabilir mi 3-5 emoji? Mutluyken gözü kalpli emoji, üzgünken ağlayan emoji. Peki hiç yanınızdaymış gibi olur mu karşınızdaki kişi? Mesela o ağlarken yanınızda belki gözyaşlarını sileceksiniz, birlikteyken belki katıla katıla güleceksiniz. Bu imkanı sağlayabilir mi size sosyal medya? Hemen yine bir cevap gelecek burada. ‘Görüntülü konuşma’ diye bir şey var. Evet ama siz de cevabını biliyorsunuz ki, aynı ortamda aynı havayı solumak gibi olamaz.

Burada yeri gelmişken düşüncelerimi belirtmek isterim. Tabi ki sosyal medya düşmanı değilim hatta ben de aktif bir kullanıcısı sayılabilirim. Zaman zaman bu eleştirileri ben de kendime yapıyorum. Sosyal medya denilen şey tabi ki yararı bakımında yadsınamaz bir noktada. Burada anlatmak istediğim kendini tamamen o dünyanın içinde düşünen, kendinizi gerçek dünyaya yüksek ölçüde kapatmış insanlara bir düşünce ve eleştiri yazısı.

Sabır gösterip okumuş olduğunuz için teşekkürlerimi sunarım.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.