Somon Kaç Dakikada Pişer?

Somon Kaç Dakikada Pişer?
14 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 323 kez okundu.

Somon kaç dakikada pişer ? Omega 3 denildiği zaman akla gelen somon balığı yağ asitleri bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahipken, kılçıksız olmasıyla da harika bir duruşa sahiptir. Ülkemizde yetişmeyen ve Norveç’ten ülkemize ithal edilen bu balık, sevenleri tarafından çok ilgi görmektedir. Soğuk su balığı olması ile eti oldukça yağlı bir yapı almaktadır. Sağlık açısından oldukça büyük bir değere sahip olan bu balığı hepinizin yemesini öneririz. Bu balık sağlıklı olmasının yanı sıra, birçok şekilde pişirilmesi ile de göz bebeği olmayı başarır. İster tavada kızartarak, ister haşlayarak isterseniz de tencere de buğulayarak bu balığı elde edebilirsiniz.

Eğer ki tavada pişirmek istiyorsanız burada dikkat etmeniz gereken püf nokta, az yağda veya yağsız tavada pişirmeniz olacaktır. Bu işlemde yalnızca 3 ile 4 dakikamızı olacaktır.

Bu balığı fırında pişirmek istiyorsanız 200 derecelik bir ısıya ihtiyacınız olacaktır. Bu sıcaklıkta yaklaşık 8 dakikada somon balıklarının pişmiş olduğunu göreceksiniz. Yine de iyice emin olmak isterseniz bu süreye 2 ile 3 dakika arasında uzatabilirsiniz.

Izgara olarak hazırlamak istiyorsanız 4-6 dakikalık bir süre yeterli olacaktır.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git