Sol Kulak Çınlaması Nedenleri Nelerdir ?

Sol Kulak Çınlaması Nedenleri Nelerdir ?
15 Ağustos 2017 tarihinde eklendi, 444 kez okundu.

Sol kulak çınlaması nedenlerini ikiye ayıracak olursa;

Sol Kulak Çınlaması İç Etkenler Nelerdir ?

Hastalıklar

Bazı hastalıklar da hissedilen bir süre sonra rahatsız edici özelliği ile kendini belli etmektedir. Bu hastalıklardan bazıları iç kulağa etki ederek çınlamayı sağlar. Özellikle de sıvı basıncının çok fazla olması nedeni ile meniere hastalığı da çınlamaya büyük etki sağlar. Bir başka diğer hastalık da kafatasın da oluşan tümörlerde çınlamaya neden olabilir. Yapmış olduğumuz kazalar ve sarsılmalardan oluşan darbelerde en büyük nedenler arasındadır.

Kan damarları

Kan damar düzensizliğinden kaynaklanan hastalıkların başında gelir. Genellikle bu tür hastalar kulak çınlaması sebebi ile doktora başvururlar. Kan akışının bozulması halinde kan damarları zedelenir ve bunun sonucunda çınlama meydana gelir. Bunun yanı sıra kolesterolun aşırı yükselmesi, hipertansiyon da bu sebebiyetler arasındadır.

Kemiklerde sertleşme

Halk arasında çok fazla bilinmese de orta kulaktaki kemik sertleşme kulak çınlamasını da beraberinde getirir.

İşitme kaybı

60 yaş üstü insanlar da sıkça görülen hastalıklar arasında gelir. Yaşlılık sebebi ile işitme kaybı olması gayet doğaldır. Bunun yanın sıra kulak çınlaması da bunu beraberinde getirir.

Östaki tüpünün genişlemesi

Kulak da bulunan östaki borusunun genişlemesi ile çınlama başlayabilir. Bu genişleme genellikle hamilelik dönemlerinde veya kilo vermeye ile meydana gelir.

Sol Kulak Çınlaması Dış Etkenler Nelerdir ?

Kalabalık toplum

Her insanın yaşadığı çevre bulunduğu ortam hayatına etki etmektedir. Özellikle de çalıştığı ortam sağlık açısından da önem taşır. Ağır işte çalışan insanlarda bu sorunlarla birebir karşılaşılır. Yüksek seste çalışan her insanda da gözlemlenir.

Tıkanma

Çok zaman kulaktaki tıkanmada kulağın kirlenmesinden yani kulak temizliği olmamasından kaynaklanır. Kulak içindeki kir çınlamaya neden olur.

İlaçlar

Kullandığımız bazı ilaçlar çınlamaya neden olur. Ancak bilinmesi gerekir ki çınlamalar ancak ilaçlar bırakıldığı taktirde geçmektedir.

Stres

İnsan hayatın da zaman zaman stres olunacak olaylarla karşı karşıya gelir. Bütün hastalıkların anası olan stres bir çok hastalığa sebebiyet verir. Çınlamanın azalması için stresten uzak duralım.

Spor yapmama

Günlük hayatımızda egzersiz yapmak çok önemlidir. Gün içinde vücudumuzu dinç tutmamızı, hastalıklara karşı kendimizi korumamızı sağlar. Egzersiz yaparak kan dolaşımımızı dengeyi sağlar. Kan dolaşımı sayesinde kulak çınlamasından kurtulmuş oluruz.

Tuz tüketimi

İnsan vücudu hasar gördüğü taktirde hastalıklara yol açar. Yediğimiz besinlerde de tuz tüketimini dengede tutmazsak dolaşım sistemimiz zarar görür. Aşırı tuz tüketmenin verdiği zarar ile sol kulak çınlaması başlayabilir.

Sigara

Bütün hastalıkların baş etmeni olarak gösterilmektedir. Kullanıldığı taktirde vücudumuzdaki sinir sistemine zarar verir. Uyarıcı etki sağlayarak sinir sistemini bozmaktadır. Bunun yanı sıra aynı şekilde sinir sistemini etki eden kahve ve kola gibi besinler de sinir sistemini bozarak çınlamalara neden olur.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git