Sol Göz Seyirmesi Nedenleri ve Tedavisi

Sol Göz Seyirmesi Nedenleri ve Tedavisi
22 Eylül 2017 tarihinde eklendi, 490 kez okundu.

Diğer adı Blefarospszm olan sol göz seğirmesi, birkaç dakika boyunca göz kapağının kontrolsüzce kasılmasıyla oluşur. Halk arasında sol göz seğirmesi, sol göz atması ya da sol göz kapağı seğirmesi olarak da bilinebilir iken tıptaki diğer adı miyokimidir. Sebepleri arasında ise magnezyum eksikliğinden çok yorulmaya kadar birçok neden bulunmaktadır. Sol göz seğirme durumu bazen kısa sürse de bazen göz seğirmeleri çok uzun sürer ve bu durum da insanları rahatsız etmektedir. Ama bazı durumlarda önemli bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Eğer göz seğirmesi zaman içerisinde geçmiyor ise bir göz doktoruna başvurulmalıdır.

Sol Göz Seğirmesi Neden Olur ?

D Vitamini Eksikliği

D vitamini kalsiyum mineralinin emilimini sağladığından dolayı D vitamini eksikliğinde kalsiyum emilimi de fazla olmaz. Bununla beraber sol gözde seğirme başlayabilir. Eğer sol gözde seğirmenin nedeni D vitamini eksikliği ise doktorun önerdiği D vitamini ilaçları kullanılmalıdır.

B12 Vitamini Eksikliği

B12 vitamininin eksikliği de seğirmeye sebep olabilmektedir. Eğer seğirme B12 vitamininin eksikliğinden kaynaklanmaktaysa B12 ilaçları ya da balık, kuzu gibi B12 açısından zengin gıdalar tüketilerek seğirme giderilebilir.

Stres

Her vücut strese başka bir şekilde tepki vermektedir. Bazı vücutlar strese, sol gözde seğirme olarak tepki verir. Stres, bilgisayarla uzun süre durmak yada yorulmakla alakalıysa da sol gözde seğirme ortaya çıkmaktadır. Bu gibi strese bağlı sol göz seğirmesi durumunda stresten uzak durarak seğirme hali en aza indirilebilir hatta yok edilebilir.

Alerji

Bireyde toz veya polen gibi şeylere alerji var ise sol göz seğirmesi olabilmektedir. Bu durum sol göz seğirmesi nedenleri arasında bilinen bir durum olmakla birlikte alerjiden kaynaklanan sol göz seğirmesi durumunda doktora başvurularak ilaç tedavisi olunmalıdır. Ayrıca alerjiye bağlı sol göz seğirmesi durumunda kesinlikle göz ovuşturulmamalıdır. Çünkü göz mikrop kapabilir.

Yorgunluk

Uykusuz kalmak ve yorgun olmak da sol göz seğirmesine sebep olmaktadır. Yorgunluğa bağlı sol göz seyirmesinde dinlenerek ya da uyuyarak seğirme durumu düzeltilebilir.

Göz Kapağı ya da Kornea İltihabı

Diğer adıyla blefarit olan göz kapağı iltihabı, bakterilerin göz kapağında çok fazla çoğalması, göz kapağının yağ bezeleriyle tıkanması ya da alerji nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Göz kapağı iltihabı da sol göz seğirmesi sebebi olabilir. Bu durumu engellemek için eller gözle temas ettirilmeden önce yıkanmalı ve göz makyajı temizlenmeden uyunulmamalıdır.

Kafein ve Alkol

Çoğu uzmana göre kafein ve alkol sol gözde seğirmeye neden olmakta. Kafein ve alkolden uzak durarak sebep olduğu sol göz seyirmesinden kurtulmak mümkün.

Bazal Ganglia gibi Nörolojik Hastalıklar

Bazal Ganglia, beynin hareket kontrolünden sorumlu merkezinin zarar görmesiyle oluşur. Bu hastalık; karbonmonoksit zehirlenmesi, aşırı doz ilaç kullanımı, inme, bakır zehirlenmesi, kafa travması, enfeksiyon, karaciğer hastalıkları ve tümörler yardımıyla beynin hasar görmesine sebep olurlar. Ayrıca diğer nöroloji hastalıkları da sol göz seğirmesine sebep olabilmektedir.

Sol Göz Seğirmesi Nasıl Geçer ?

Hasta eğer göz seyirmesinden şikayetçi ise doktor hastanın rahatsızlığına ve kullandığı ilaçlara göre bir tedavi önerir. Ancak bu tedaviye bağlı olarak aşağıdaki maddelere de uyulmalıdır.

  • Uyku yeterli alınmalıdır. Yetişkin bir insan günde ortalama 7-8 saat uykuya ihtiyaç duyar.
  • Kafein miktarı yüksek olan çay, kahve, kola gibi besinlerin alımı mümkün olduğunca aza indirgenmelidir.
  • Sol göz seyirmesi nedeni D ya da B12 vitaminlerinin eksikliği ise doktorun vereceği vitamin ilaçlarının yanında vitamin bakımından yüksek meyve ve sebzeler de tüketilmelidir.
  • Stresten, üzüntüden uzak durulmalıdır.
  • Uzun süreli göz seğirmeleri başka bir hastalığın da habercisi olabilir. Fakat bu seyirmelerin altında herhangi bir hastalığın olmadığı kanıtlanırsa doktor tedavi için botulinum enjeksiyonu yapabilir. Bu tedavi genelde kalıcı olarak seğirmeyi yok etmektedir.
  • Sol göz seğirmesine engel olmak için pamuklu bir bez biraz ılık bir su ile ıslatılıp sıkılır ve bir müddet bez göz kapağına tutulur. Ilık kompleks göz kaslarını rahatlatıp göz seğirmesi sorununa son verir.
  • Sol göz seğirmeleri genellikle yorgunluktan olur ama dinlenme ile de geçmeyen ve hastayı çok fazla rahatsız eden göz seyirmelerinde bir doktora başvurulması gerekmektedir. Eğer doktora başvurulmazsa büyük sorunlar ya da hastalıklar ortaya çıkabilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git