Sol Göğüs Ağrısının Nedenleri

Sol Göğüs Ağrısının Nedenleri
15 Ağustos 2016 tarihinde eklendi, 859 kez okundu.

İnsanların çoğu birçok sağlık sorunuyla karşılaşmaktadır. Bu sağlık sorunlarının çoğu kendini belirtilerle gösterir. Ve çoğumuz bu belirtileri yanlış yorumlayıp, hastalığımızın daha da kötü olmasını sağlarız. Yanlış tavsiyelere uymakta cabası. Öncelik olarak doktora başvurup gerekli tetkikleri uyguladıktan sonra kesin tanınızı emin ellerden öğrenin. Daha sonra hastalığınıza uygun olarak gerekli hayat düzenize uyum sağlayın. Peki en çok yaşanan belirtilerden göğüs ağrısının hayatımızdaki yeri nedir? Neden göğüs ağrısı çekeriz? Sol göğüs ağrısının akla getirdiği hastalıklar nelerdir?

Çoğu nedenden dolayı göğüs ağrısı yaşanabilmektedir. Yaşanan her sol meme ağrısı genel olarak kalp rahatsızlığına yorulmaktadır. Kalp krizi mi geçiriyorum, yada kalbimde bir anormallik mi var, kadınlarda ise acaba meme kanseri miyim düşüncesi yer almaktadır. Fakat yapılan araştırmalar göstermiştir ki göğüs ağrısının birden çok nedeni olabilmektedir.

sol-gogus-agrisinin-nedeni

Stres, yorgunluk, yoğun iş temposu, koroner arter hastalığı ve iskemik göğüs ağrısı, (MVP) mitral kapak prolapsusu, kalp zarı iltihabı, hipertrofik kardiyomiyopati, aort kapak darlığı, mitral kapak yetmezliği, miyokart enfarktüsü gibi kalbe bağlı bedenlerden oluşabildiği gibi sindirim, iskemik sistem gibi birçok nedenden dolayı da oluşabilmektedir.

Solunuma Bağlı Nedenler

Plörit, plörodini, pnömoni, trakeobronşit, spontan pnomotoraks kısacası akciğer zarı ile ilgili rahatsızlıklar ile solunuma bağlı rahatsızlıklar göğüs ağrısına neden olabilir.

Sindirime Bağlı Nedenler

Reflü, ülser, mide rahatsızlıkları, bağırsak enfeksiyonları, safra kesesi hastalıkları bu ağrıya neden olabilmektedir.

İskelet Sistemine Bağlı Hastalıklar

Omuz omurga sorunları, kaburga sorunları ve kırıkları, kas krampları, raşitizm, disk hastalıkları gibi hastalıklar göğüs ağrısına neden olabilmektedir.

Diğer Nedenler

Meme hastalıkları, mastalji, zona, kist problemleri, iyi huylu problemler (çoğunlukla adolesan donemde), meme büyümesi, adet dönemi göğüs ağrıları görülebilmektedir. Tüm bu nedenleri doğru değerlendirip kesin sonuca ulaşmanız için mutlaka bir doktora başvurun.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git