Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?

Soğuk Algınlığına Ne İyi Gelir?
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 812 kez okundu.

Soğuk algınlığı, kış sezonunun en çok görülen hastalıklardan bir tanesidir. Ayrıca da soğuk kış mevsiminden başka, hava sıcaklıklarının ani değişim gösterdiği mevsim geçişlerinde de bu hastalığın sık yaşandığı dönemlerdir. Soğuk algınlığına birtakım virüsler sebep olduğundan ve bulaşıcı bir hastalık olmasından dolayı, kısa sürede pek çok kişiyi etkisi altına almaktadır. Özellikle soğuk algınlığını önlemenin en güçlü yolu, bağışıklık sistemimizi güçlendirmektir. Vücut direnci düşük olan bireylerin,  bu hastalığa yakalanma riskleri de daha kolay olmaktadır. Bundan dolayı da virüsler, bu tür bireylerin vücuduna daha çabuk yerleşir ve yayılırlar.

Soğuk algınlığının ilk belirtisi kesinlikle kırıklık ve vücudumuzda halsizliğin hissedilmesidir.  Bundan dolayı birey kendini son derece yorgun ve bitkin hissetmektedir. Soğuk algınlığına yakalanan kişiler kendilerini bitkin hissettiğinden dolayı, onlara en iyi gelebilecek şey sıcak bir ortamda iyice yatıp dinlenilmesidir. Ayrıca da evde kendiniz hazırlayabileceğiniz doğal yöntemlerle de, soğuk algınlığınızın geçmesine yardımcı olabilirsiniz. Bilhassa soğuk algınlığına iyi gelebilecek bir C vitamini diyeti ile kendinizi hızlı bir şekilde toplayabilirsiniz. Bununla birlikte soğuk algınlığında daha fazla soğuk almamaya yani üşütmemeye özen göstermelisiniz. Olabildiğince kendinizi sıcak tutmaya bakın. Özellikle ayak, boğaz, gövde ve başınızı sıcak etmenizi öneririz. Ayrıca da terlemenizde sizlere çok iyi gelecektir.

soguk-alginligina-ne-iyi-gelir

  • Soğuk algınlığınızla birlikte ayrıca da burunda tıkanıklık ve göğüste dolgunluk hissi gibi rahatsızlıklar mevcutsa, bunlara en iyi gelebilecek uygulama buhar banyosu olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin buhar suyunuzun içine nefes açıcı özelliği iyi bilinen nane ve okaliptus yapraklarını koyarak, yapacağınız buhar banyosunu içinize çekerek içinizi rahatlatabilirsiniz. Ayrıca da sizlere önerimiz bu uygulamayı günde birkaç defa taze olarak hazırlayıp uygulamanızdır.
  • Özellikle soğuk algınlığıyla birlikte gelen bir diğer problemimiz inatçı öksürüktür öyle değil mi? Bunun için sizlere son derece etkili olacak olan zencefil ve bal karışımını tavsiye ederiz. Günde 2-3 defa içeceğiniz  1 çorba kaşığı bal, 2 çay kaşığı zencefil ve birkaç damla limon suyu ile hem göğsünüzü yumuşatabilirsiniz hem de öksürüğünüze giderebilirsiniz.
  • Soğuk algınlığına en iyi gelen ve çabuk geçmesini sağlayan ılık süt ve bal karışımı da içmenizi öneririz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git