Şizofreni Belirtileri Nelerdir ?

Şizofreni Belirtileri Nelerdir ?
29 Aralık 2014 tarihinde eklendi, 1.878 kez okundu.

Şizofreni, schme kelimesinden türetilmiştir. Kişilik yarılması, kişilik bölünmesi olarak eski zamanlardan beri kullanılmıştır. Ama aslında şizofreni tam olarak bir kişilik bölünmesi, delilik hali ya da bilinç kaybı değildir. Şizofreninin çok çeşitli belirtileri vardır. Çünkü şizofreni geniş spektrumlu bir bozukluktur. Yani tanım aralığı oldukça yüksektir. En genel olarak şizofreninin iki tür karakterize belirti kümesi vardır. Biri pozitif belirtiler diğeri de negatif belirtilerdir. Bunun yanında şizofreni hastalarında ortak görülen bazı ortak şizofreni belirtileri de tanımlanmıştır.

En genel ve dikkat çeken belirtiler, kişiler arası ilişkilerde çekilme, sosyal izolasyon, zaman ve mekandan soyutlanma, bilişsel yetersizlikler, duygusal anlamda küntlüktür.

Şizofreni Belirtileri Nelerdir ?

Duygulanım

  • Normal bir insanda çok çeşitli duygular hissedilir ve bunlar uygun bir şekilde aktarılır. Oysa şizofreni hastalarında duygusal kısıtlılık yani küntlük görülür. Uygun olmayan tepikler verilebilir. Ya da ne olursa olsun hiçbir duygusal tepki verilmeyebilir. Künt bir durum oluşabilir.

Kişiler arası ilişkiler

  • Şizofreninin hemen hemen ilk ve en önemli belirtisidir. Şizofreni hastaları duygusal kısıtlılık yaşar, kişilerarası ilişkilerde bozulmalar, içe çekilmeler, iletişimde kopukluk yaşanır.

Konuşma

  • Konuşmada artikülasyon bozuklukları yineleyen sesler şeklindeki ekolali görülebilir. Ayrıca konuşma içeriğinde bozulmalar, streotipiler(konuşmada kalıplaşmış sözler), hiç konuşmama(mutizm) görülebilir.

Düşünce

  • Kopuk olan düşünceler arsında bloklaşmalar, bir düşünceden başka bir düşünceye geçme, enkoherans(karmaşık konuşma) görülebilir. Düşünce içeriği de bozuk olabilir. Farklı düşünceler, garip ve anlamsız sözcükler, saçma düşünceler olur. En önemlisi de düşünce bozukluğu olarak hezeyanlardır. Hezeyan olmayan bir şeyin varmış gibi düşünülmesidir. Sanrı olarak da adlandırılır. Sanrılara bazen halisünasyonlar yani varsanılar da eşlik eder. Tabi tüm bu belirtilerin hepsi birden görülmez. Şizofrenin çok farklı türleri ve şiddeti vardır. Hepsinin temel belirtileri farklı olup değişiklik gösterebilmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git