Siyam Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Siyam Kedisi Özellikleri ve Bakımı
15 Nisan 2018 tarihinde eklendi, 239 kez okundu.

Kediler evcil hayvanlar arasında en tuhaf ama bir o kadar da sevimli olan dostlarımız olarak hayatımızdalar. Kimi zaman uzaktan seviyor kimi zaman onlarla evimizi, yemeğimizi ve hatta yatağımızı paylaşıyoruz. Adeta bir kız çocuk gibi nazlı varlıklar onlar. Peki tüm kediler aynı mı ? Onların da kendi içlerinde türleri bulunuyor. Bu türler arasında Siyam kedisinin ayrı bir yeri vardır. Masmavi gözleri, zıtların uyumu modasını takip eden ipeksi tüyleri ile kendisini beğendirmek konusunda özel bir albenisi vardır. Simdi bu asil dostumuzu biraz daha yakından tanıyalım mı ?

Fiziksel Özellikleri

Kendisi aslen Tayland’ı. Tayland’dan diğer bölgelere gönderiliyor. Kediler içinde en zekisi olduğu söylenir. Sizi anlar, kendini davranışlarıyla ifade edebilir. Duruşu kraliyet ailesinin bir üyesi olduğu fikrini bize verir. Normalde bedeninin rengi açıktır ama ayakları ve yüzünün bir kısmı siyahımsıdır. Yani fiziksel görünümü kendine özgüdür. Bu kediyi özellikleriyle birlikte tanımak için huylarından da bahsedeceğiz.

Doğduklarında beyazdırlar. Aslında açık renkli olan bu kedilerin vücutları zamanla kararmaya başlar. Bu kararma tüm vücutlarını kaplamaz. Yer yer siyahlaşırlar. Miyavlamayı çok severler, konuşkandırlar. Bir istekleri varsa siz onu anlayana kadar ısrar edebilirler. Kendisiyle konuşmalı onunla sürekli alakadar olmalısınız. İlgisiz sahibi asla sevmeyen bu hayvanlar bunu size mırlayarak yansıtabilirler. Yalnızlıktan hoşlanmazlar. Akşama kadar çalışıp onu yalnız bırakırsanız mutsuz olacaktır. Onu gittiğiniz her yere götürmenizi beklerler. Onları gezdirirken de konforlarını sağlamalısınız. Yumuşak, boylarına göre ve onlara özel bir çantada taşımalısınız.

Oynamayı çok severler. Onları güzel oyunlardan ve oyuncaklardan mahrum etmeyin, zaten zeki hayvanlar oldukları için kendilerine bir meşguliyet arayacaklar. Bunun için de size miyavlayacaklar. Bu yüzden sürekli oyun ve aktivite halinde olan sosyal kedilerdir onlar. Aktif oldukları için çocuklarla oynamayı çok severler. En ilginci de normalde kedilerin çok fazla hoşlanmadıkları adeta rakipleri olan köpekleri de sever ve oynamak isterler. Siz de ona oyunlarında eşlik eder, onu yalnız bırakmazsanız çok mutlu olup bunu hemen size belli etmek ister ve tüm cilveleriyle sokulurlar. Eğer oyalanacak bir şey bulamazlarsa evinizin ve eşyalarınızın vay haline! Onlara bir şeyler öğretmek için fazla uğraşmazsınız, çünkü zekidirler. Yemek isterken ayrı oyun isterken ayrı sesler çıkarabilirler. Bunu ayırt edecek kadar akıllı hayvanlardır.

Bakım

Yaşam süreleri 14-15 yıl arasında değişir. Çok iyi bakılırsa yirmi yıla kadar yaşayanlar da vardır. Dünyanın en yaşlı kedisi 1986 doğumludur. Onların yaşam standardı yaşam sürelerinin artması için çok önemlidir. Bu yüzden türü her ne olursa olsun bir hayvanı sahiplenirken uzun süre düşünmek ve her şeyi göze almak gerekir. Sadece sevmek iyi bakmak anlamına gelmez. Ayrıca kilo sorunu yaşamamasına da dikkat etmek gerekir. Bu yüzden hareketli bir yaşam sürmelidir. Oynayabileceği oyuncakları olmalıdır ve gereğinden fazla mama yememesine de dikkat edilmelidir. Dünyanın en yaşlı kedisinin sahibi, kedisinin uzun yaşamasını onun hareketli olmasına bağlıyor. Veterinere sık sık kontrol ettirmek, iyi mamalar kullanmak gerekiyor. Bu canlılar sizin enerjinizi hemen alırlar, bu yüzden en önemlisi onlara iyi bir ev arkadaşı olmaktır. Bir kediyi sahiplenirken kendinize sormanız gereken en önemli soru ”Ben bu kediye bakabilir miyim?” olmalıdır. Her yönüyle düşünüp ona göre karar verilmelidir. Öncelikle mama fiyatlarını araştırın. Veterinerlerden onların bakımı için bilgi alın. Ayrıca kontrolleri ve sağlık masrafları için de ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini sormayı ihmal etmeyin.

Beslenme

Onlara yemek verirken kaç yaşında olduğunu önemseyin ve porsiyonunu buna göre ayarlayın. Mamaların üzerinde bu yazacaktır. Onlara kendi yediğiniz şeyleri ve onun doğasına aykırı yiyecekleri yedirmeye çalışmayın, bu ona zarar verebilir. Mamaların içinde onların ihtiyacı olan besinler bulunur. Su, nasıl ki bizim için yaşam kaynağı ise onlar için de öyledir. Mamaların içinde yeterli miktarda su bulunmaz. Bu yüzden ayrı bir su kabı kullanmak gerekir. Bunu belli bir yere koymalısınız. Çünkü suyun yerine alışır, öğrenir ve aramakla zaman kaybetmez. Evin içine de bir su kabı koyabilirsiniz. Böylece oyun oynarken, evde dolaşırken su istersen rahatlıkla ulaşabilir. Rahat bir yerde uyumak nasıl ki bir insan için önemliyse onlar için de çok önemli. Bu yüzden ona bir kedi yatağı alacak gücünüz yoksa karton kutu ve battaniye yardımıyla ona özel bir köşe yapabilirsiniz.

Tuvalet bizim en mahrem alanlarımızdan biridir. Bu siyam kedileri için de böyle. Ona tuvalet kabını gizli bir yere koyarsanız iyi olur. Başkalarının yanında tuvaletlerini yapmaktan hoşlanmazlar. Hatta siz onun için de yedek bir kap bulundurun ki işinizi garantiye alabilesiniz. Kediniz sık sık dışarı çıkıp tuvalet ihtiyacını karşılasa bile evde de kap bulunması evinizin hijyeni açısından ehemmiyet taşır. Siyam kedileri hijyenik hayvanlardır. Kediler her gün kendilerini yalayarak temizlerler. Bu kedilerin tüyleri kısadır. Bu yüzden daha az tüy döktüklerini söyleyebiliriz ama yine de tüylerini temizlemek için fırça ve tarak bulundurmalısınız. Sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde tüy dökme oranları artmaya başlar.

İlginç Bilgiler

  • 2003 yılında dünyanın en şişman kedisi bir siyam kedisidir. Bu obur kedi yaklaşık 23 kilo kadar idi.
  • Normalde 4-5 yavruları olabiliyor. 1970’de İngiltere’de bir siyam kedisi 19 yavru doğurarak rekor kırmıştı.
  • Siyam kedilerinin anavatanı Tayland’da onları ”Ay Pırlantası” anlamına gelen bir kelime ile adlandırıyorlar. Peki biz neden Siyam diyoruz ? Çünkü Tayland, 1800’lü yılların sonlarına ”Siyam” adını taşıyordu. Bu sebeple bu kediler Siyam kedisi olarak tanınmıştır. Genlerinde herhangi bir melezlik olmayan doğal bir türdür bu kediler.
  • Hollywood’un tanınmış oyuncularından biri olan James Dean bir Siyam kedisine sahipti. Hem de bu kedi de ona yine ünlü bir oyuncu olan Elizabeth Taylor tarafından hediye edilmişti. Kediye amcasının adını verdi James.
  • 1970’li yıllarda ABD başkanına bir Siyam kedisi hediye edildi ve bu kedi ABD’ye yollanan ilk Siyam kedisi unvanını aldı. Beyaz Saray’da bir yıl yaşayabilen bu kedinin özel bir yere gömüldüğü söylenir.
  • Sahiplerinin huylarını aldıkları söylenir. Ne de olsa üzüm üzüme baka baka kararır.
  • Nazlıdırlar. Onlara istemediği bir şeyi yaptıramadığınız gibi siz onun istediklerini yapmaya başlarsınız, yani sözünü dinletir. Çok hassaslardır. En ufak bir gürültüden bile etkilenebilirler. Bu dünyayı paylaştığımız hayvan dostlarımızla evimizi paylaşmak şüphesiz ki çok güzel, ancak bunu yaparken her yönden düşünüp kararımızın arkasında durmamız gerekir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git