Siyah Üzümün Faydaları Nelerdir?

Siyah Üzümün Faydaları Nelerdir?
10 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.453 kez okundu.

Üzüm binlerce yıl kullanılmış, birçok uygarlığın saygısını kazanmış ve şarap yapılmasında kullanılan bir meyvedir. Siyah, yeşil, sarı, pembe gibi farklı renkleri çekirdekli, çekirdeksiz çeşitleri vardır. Besin değerleri ve antioksidan içerikleriyle sağlıklı üzümler sağlık depolarıdır.

Üzümün Faydaları Nelerdir?

 • Özellikle yüksek miktarda C ve K vitaminleri içerirler,
 • C Vitamini: Referans Günlük Alımın (RDI)% 27
 • K Vitamini: RDI’nın% 28’i
 • Oksidatif stres oluşturan zararlı moleküller olan serbest radikallerin vücutta oluşturduğu hasarın onarılmasına destek sağlar.
 • Özellikle kırmızı üzümde fazla miktarda antioksidan bulunur. Fermentasyon sonrası bile antioksidanlar kalır. Özellikle kırmızı şarap antioksidan bakımından dah zengin bir şaraptır.
 • Üzümler hafıza, dikkat artırmaya ve alzheimer hastalığına iyi gelen bileşikler içerir.
 • Üzümlerde kalsiyum, magnezyum, potasyum,fosfor gibi kemik sağlığı için önemli bir çok mineral içerir.
 • Üzümler bazı bakterilere, virüslere ve maya enfeksiyonlarından koruyucu bileşiler içerir.
 • Bulunan en önemli antioksidan resveratrol‘dür.

Üzümdeki Resveratrol ve Faydaları

 • Kalp hastalıklarından korur,

Tansiyonu Düşürür

Bir bardak üzüm suyu(150 gram) günlük alınması gereken (RDI) potasyumun %6’sını yani 288 mg potasyum içerir.

Böylelikle potasyum kan basınç seviyesini korur ve potasyum düşüklüğünde yaşanacak yüksek tansiyon, kalp hastalığı, inme riskleri ortadan kalkmış olur.

Kolesterolü Düşürür

Üzümlerde bulunan bileşikler vücutta kolesterol emilimini azaltır böylelikle yüksek kolesterole karşı korur.

Kötü kolesterol denilen LDL kolesterolün seviyelerinin düşürürlmesinde kırmızı üzüm etkilidir. Beyaz üzümün öyle bir etkisi yoktur.

Kan şekerini düşürür, Diyabete karşı korur,

Üzümdeki resveratrol vücudun glikozu kullanma yeteneğini düşürür, insülin duyarlılığını artırır. Ayrıca hücre zarlarındaki glikoz reseptör sayısını artırarak kan şekeri üzerine olumlu etki oluşturur.

Kanser karşı korucudur.

Aynı zamanda üzümler güçlü antioksidan olan C vitamini, beta karoten, kersetin, lutein, likopen, ellagik içerir.

 • Resveratrolün insan gözündeki retinal hücreleri ultraviyole A ışıktan korurarak göz sağlığına da olumlu etkisi vardır. Ayrıca genllikle 60 yaş üzerinde görülen maküler dejenerasyon yani sarı nokta hastalığı olarakta bilinen göz hastalığının gelişme riskini azaltır.
 • Üzümde bulunan resveratrol yaşlanmayı geciktirir.

Siyah Üzümün Faydaları Nelerdir?

Siyah üzüm çekirdeğinin şaşırtıcı faydaları vardır. Fakat bilindiği gibi tek düzey bir beslenme hiçbir şekilde doğru değildir. Hep sebze ya da hep etle beslenmek vücudunuza ne kadar zarar veriyorsa diğer ürünleri tüketirken aşırıya kaçtığınızda da bu durumun olabileceğini unutmamalısınız.

SİYAH ÜZÜM 1PORSİYON 150 G100 G BAŞINA DEĞER
Enerjikcal104.369.6
Proteing10.7
Toplam lipit (yağ)g0.40.3
Karbonhidrat

(FARK)
6g22.915.2
Lif, toplam diyetg2.41.6
MİNERALLER 1PORSİYON 150 G 100 G BAŞINA DEĞER
Kalsiyum, Camg1812
Potasyum, Kmg297198
Sodyum, Namg32
Demir, Femg0.60.4
VİTAMİNLER 1PORSİYON 150 G 100 G BAŞINA DEĞER
C vitamini, toplam askorbik asitmg6.34.2
A vitamini, IUIU96
Lipidler 1PORSİYON 150 G 100 G BAŞINA DEĞER
Yağ asitleri, toplam doymuşg
0.10.1
Yağ asitleri, toplam transg00
Kolesterolmg00

Siyah Üzüm Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 • Alerjileri önler,
 • Kalp krizi riskini azaltır,
 • Romatizmal ödemi vücuttan atmaya yardımcı olur,
 • Şeker hastalığında kullanıla bilir,
 • Alzheimer’a iyi gelir,
 • Sedef, egzema gibi cilt yaralarının iyileşmesinde etkilidir.

Siyah Üzümün Zararları Nelerdir?

 • Aşırı tüketilirse alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu durum bireysel olarak gelişir.
 • Aşırı tüketim sonucu kilo almaya neden olur.
 • Aşırı tüketim sonucu mide de hazımsızlık ve ishal gibi sağlık sorunlarına neden olur.
 • Meyve şekeri yani fruktoz hassasiyeti olan kişilerin üzüm tüketmesi durumunda hazımsızlık ve karın ağrıları oluşabilir. Bu nedenle bu kişilerin üzüm tüketmesi kendileri için zararlıdır.

Siyah Üzümlerin Yan Etkileri Nelerdir?

Siyah üzüm sağlıklı ve güvenilir bir besin olmasına rağmen bazı kişiler özel durumlarda dikkatli olmalıdırlar.

Kanamalara neden olabilir

Siyah üzüm anti-trombosit özellik taşıyabilir.  2009 yılında ”Journal of Nutrition” dergisinde yayınlanan ”Üzüm ve Kardiyovasküler Hastalıklar” makalesinde kan pıhtışı oluşmasını engelleyebileceği belirtilmiştir. Eğer kişide duyarlılık varsa kanaması artabilir. Böyle bir durumla karşılaşma ihtimalini düşünerek siyah üzüm tüketimine dikkat edilmelidir.

Bir önlem olarak ağer planlanmış bir ameliyata girilecekse en az 2 hafta önceden üzüm yemek durdurulmalıdır.

Siyah Üzüm Çekirdeğinin Faydaları Nelerdir?

Kan Şekerinin Kontrolünü Sağlar

Siyah üzüm çekirdeği diyabetli kişiler için oldukça faydalı bir besindir. Siyah üzüm çekirdeği tüketmek, diyabet tedavisine yardımcı olur. Üzüm ve çekirdeğinde bulunan resveratrol, insülin salgısını ve insülin duyarlılığını artırır. Böylelikle kan şekeri dengesi sağlanır. Kan akışını da artırır ve kan basıncını kontrol altına alır.

Beyin İşlevlerini Geliştirir

Siyah üzüm çekirdeği veya siyah üzüm yemek odaklanmayı, hafızanın gelişmesini, gördüğü yeri unutmama gibi mekansal hatırlamaların gelişmesini sağlar. Siyah üzüm ve çekirdeğinde bulunan polifenol bileşiğiyle Alzheimer’ı önler ve demans’a iyi gelir.

Kalp Sağlığını İyileştirir

Siyah üzüm çekirdeği tam bir damar dostu olarak bilinir. Damar sertleşmesini, damar önler. Damar sertleşmesine bağlı oluşabilecek pek çok hastalığa karşı korucudur. Siyah üzüm çekirdeği içeriği dolayısıyla kalp kaslarını korur, kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Böylelikle kalp krizlerine ve kalp damar hastalıklarına karşı bizleri korur; kalp krizi, hipertansiyon, felç vb. hastalıkların oluşumunu önler.

Kanserin Önlenmesine Destek Olur

Siyah üzüm çekirdeğinin en önemli özelliklerinden birisi ise, kanser oluşum riskini büyük ölçüde önler.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Siyah üzüm ve çekirdekleri antioksidan bakımından zengindirler. Antioksidan bir vitamin olan C vitamin ve E vitamininden zengin bir besindir. Antioksidanlar vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlayarak kilo kaybı oluşturur.

Gözlere İyi Gelir

Siyah üzüm ve çekirdeği gözler içinde oldukça yararlıdır, görmeye yardımcı olan lutein ve zeaksantin içerir. Gözü dejenerasyondan ve katarakt oluşumundan korur.

Cilt Sağlığına Etkisi

Siyah üzüm çekirdeği cildi genç tutar; kırışıklıkların azaltılması, cilt esnekliğinin artması, parlak bir cilde sahip olmaya yardımcı olur. C vitamini içeriğiyle cilt hücrelerinin genç kalmasını; E vitamini içeriğiyle ise cildin nemli kalmasını sağlar. Siyah üzüm çekirdeği cildin bağ dokusunda bulunan kolojenleri sağlamlaştırır ve cildi dinçleştirir. C ve E vitaminleri antioksidan vitaminlerdir. Antioksidan özelliği sayesinde güneşten gelen ultraviyole ışınlarının zararlı etkisini önlemek için güneş koruyucu olarak kullanılır. Bu özelliği sayesinde kozmetik sanayisinde krem olarak da kullanılmaktadır.

Enflamasyonla Mücadele Edebilir

Flavonlar, antosiyaninler, flavonoller ve steilbenler içerir.Bu bileşikler ile siyah üzüm çekirdeği ve siyah üzüm iltihaplanma ile mücadele eder.

İltihabı prostaglandinlerin sentezini azaltır, ağrıları hafifletir. Romatizmal hastalıkların tedavisinde oldukça başarılıdır. İçerdiği resveratrol ile NSAIDS(steroidal olmayan antienflamatuar ilaçlar) kadar etkili bir besindir.

Saç Sağlığını Korur

Siyah üzüm çekirdeği saç köklerindeki kan dolaşımını hızlandırır ve ölmüş derilerin sayısını azaltır. Saç köklerinin canlılığını artırır ve daha sağlıklı saçların oluşmasını sağlar.

Güzel Bir Uyku İçin Yardımcı Olabilir

Üzüm güzel bir melatonin(uyku hormonu) kaynağıdır. Üzüm çekirdeği de melatonin bakımından iyi bir kaynaktır. Siyah üzüm uyumadan hemen önce yenirse uyku kalitesini artırır.

 • Histamin salgısını azalttığı için alerji oluşumunu önler.
 • Böbrekleri temizleyerek taş, kum oluşmamasını sağlar.

Siyah Üzüm Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

İnsanlar çekirdeksiz üzümleri yemeyi tercih etse de üzüm çekirdeği de üzümün kendisi kadar değerli ve faydalıdır.

100 mg’lık kapsüller şeklinde üzüm çekirdeği ekstresi bulunmaktadır. Hastalıklardan korunmak için doktor önerisinde bu kapsüller kullanılabilir. Bilinçsizce tüketilmemelidir, fazla alım sonucu bünyenin hassasiyetiyle yaşanacak rahatsızlıklar gözlenebilir. Kapsül kullanmak yerine 1 avuç ya da 1 fincan Siyah üzüm kurusu da her gün tüketebilirsiniz. Fiyatı da oldukça uygun olan üzüm çekirdeğini hayatınızda önemli besinler listesine ekleyerek yaşam kalitenizi artırabilirsiniz. Siyah üzümü çekirdekleri ile birlikte yerseniz etkisi daha da artacaktır.

Siyah üzüm çekirdeği tokoferol ve proantosiyanidinleri içermektedir. Proantosiyanidinler mükemmel antioksidanlardır. Siyah üzüm çekirdeği bu zengin içeriği ile vücudumuzu iç ve dış kaynaklı oluşan radikallerden korur. Hafıza güçlendirir, damar sağlığına iyi gelir. Vücudun direncini arttırır ayrıca kansızlık problemi yaşayanların özellikle kullanması gereken besinlerdendir.

Doğal bir besin olduğu için bilinen bir yan etkisi yoktur. Bu sayede gönül rahatlığı ile küçük çocuklarınıza da takviye olarak verebilirsiniz.

Tüm bu faydalardan yararlana bilmek için gün içerisinde 7-8 taze veya kuru üzüm tanesini yiyerek ya da 1-2 çay kaşığı üzüm çekirdeğini öğütüp tüketebilirsiniz.

Hazırlayan: Diyetisyen Hakan KARAYEL

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git