Siyah Balgam Nedenleri ve Tedavisi

Siyah Balgam Nedenleri ve Tedavisi
11 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 1.572 kez okundu.

Balgam çıkarmak herkesin başına gelebilecek bir sorundur fakat siyah balgam tehlike çanlarının çaldığını gösterebilir. Soluduğumuz hava ciğerlerimize taşınırken koruyucu mukus tabakası ile kaplı olan solunum sistemi duvarlarından aşağı iner. Akciğere kadar giden bu yol küçük hava torbacıkları ile kurulmuştur. Solununum sistemini kir ve toza karşı mukus korur ve olabildiğince temiz bir hava solumamızı sağlar. Normalde enfeksiyona ve çevre kirliliğine maruz kalmayan mukus temizdir. Fakat vücudumuzdan dışarıya attığımız balgama dikkat etmemiz önemlidir. Balgamın renginde kahverengi bir koyuluk var ise önemli bir hastalık belirtisi olabilir. Siyah balgam biraz farklıdır bunu engellemenin birçok yolu vardır.

siyah-balgam-nasil

Siyah balgama en çok kir ve toz neden olur mukus tabakası görevi gereği toz ve kiri hapseder ve vücuttan dışarı atmaya çabalar. Mukusun yakaladığı kir ve toz siyah balgamın en bilinen nedenidir. Sigara içmek genelde kahverengi balgam oluştursa da solunan duman siyah balgam nedeni olabilir. Sigara içindeki kimyasallar solunarak da akciğer duvarlarına tutunur ve mukus tutabildiği kiri dışarı atar bu da siyah renk balgama neden olur.

Hava kirliliği de yaygın bir nedendir kömür işçileri en çok etkilenen gruplardır. Soludukları havanın pisliği çalışma saatlerinin uzunluğu kömür tozlarının solunum sistemine yapışmasına neden olur ve siyah balgam ile kömür tozlarını dışarı atılır. Yüz maskesi takmak bu tarz işlerde çalışan insanlar için oldukça gereklidir. Maske sayesinde burun ve ağız tamamen kapatılarak solunum ile alınan kir ve tozun azaltılması sağlanır. Siyah balgam atmak için yapmamız gerekenler arasında sıvı alımını arttırmak başta gelir. Gün boyu bol su tüketmeli sıcak soğuk içeceklerle sıvı alımını desteklemeliyiz.

Balgamlar çoğunlukla öksürükle atılır. Öksürük nöbetlerinin sıklığı bizi rahatsız edecek boyuta gelmiş ise doktor kontrolünde balgam söktürücü ilaçları kullanmayı denemeliyiz. Hangi koşulda olursa olsun doktor kontrollerimizi aksatmamalı muayenemizi olmalıyız. Akciğer hastalığı gibi tehlikeli hastalıklardan korunmak için balgam önemsemeli zararlarını engellemek için doktora başvurmalıyız.

Siyah Balgam Neden Olur ?

Siyah balgam çıkarıyor iseniz önce teşhis edip ardından tedavi aşamasına geçmek doğru adımdır. İlk olarak yazımız da siyah balgam çıkarmanın nedenlerine bakacağız. Siyah balgam ne yazık ki en sık maden işçilerinde görülmektedir. Maden bölgesinde havaya dağılan kömür parçacıklarının solunum yolu ile ciğerlere geçmesinden kaynaklanır. Diğer bir siyah balgam çıkarmanın nedeni de sigara içmektir. Sigara içinde ki kimyasalların nefes yoluyla alınması ile akciğere zarar veren kimyasallar mukusa zarar verir.

Siyah balgam çıkarma da çevre faktörü de önemli bir konudur. Çevre kirliliği, kir, toz akciğer duvarlarına zarar verir ve aynı şekilde mukusa zarar verir. Bu gibi tehditlerden korunmak için maske kullanmak doğru bir adım olacaktır. Çocuklar da da görülebilen siyah balgam çevre faktöründen olmayabilir. Burada devreye yabancı cisimler girer bu durum iltihap ve enfeksiyona sebebiyet verebilir ve mukusun rengi kir ile değişim gösterebilir. Diğer bir sebebine baktığımızda karşımıza mantar enfeksiyonu çıkar. Mantar enfeksiyonu oldukça ciddiye alınması gereken bir durumdur. Çünkü farklı bir hastalığın habercisi olabilir. Mantar yumuşak dokulara zarar vererek mukus ve balgamın rengini siyaha çevirebilir.

Kronik hastalıklar, özellikle de halk arasında şeker hastalığı adı ile bilinen Diyabet Mellitus hastalığı, doğuştan bağışıklık sistemi yetersiz olan çocuklar ya da başka bir organ yetmezliğine, örneğin kemik iliği ya da karaciğer hastalıklarına bağlı olarak immün yani bağışıklık sistemi gerektiği gibi çalışamayanlarda mantar enfeksiyonları sık görülür. Normal bir insanda bu durumun görülmesi oldukça zordur, ancak bağışıklık sistemi zayıf olanlarda sıklıkla yaşanabilir. Bol su tüketilmeli çünkü balgamla birlikte vücuttan sıvı çıkışı oluyor bu da vücudun yeniden su ihtiyacı almasını gerektiriyor.

Siyah Balgam Nasıl Geçer ?

Hastalığın genel tanımını yaptıktan sonra ne gibi önlem alınacağını da bu yazımızda bulabilirsiniz. İlk olarak yapmanız gereken bu gibi durumlarda fazlaca su içerek balgamı sürekli tükürmek ve bu yolla akciğer temizlemektir. Sigara kullanıyor iseniz sigarayı bırakmalı ve doğa yürüyüşleri ile temiz havayı solumalısınız. İş dolayısıyla bu sorun ile karşılaşıyor iseniz eğer imkanınız var ise iş şartlarında değişikliğe gitmek ya da sağlık yönünden daha güvenli bir iş alanına geçmenizi öneririz. Kirli hava koşullarında mutlaka koruyucu maskeler takmanız da fayda var. Doktor kontrolünden sonra düzenli kullanılan ilaçlar yardımı ile ciğerler temizlenmeli tedavinin ardından vücutta hasar bırakıp bırakmadığına da mutlaka kontrol edilerek tedavi süreci sonlandırılmalıdır.

Gün içerisinde bitki çaylarından faydalanabilirsiniz yumuşatıcı etkisiyle vücudunuzu dinlendirir. Sigarayı bırakmak da en etkili çözümdür vücut daha sağlam ve daha çabuk toparlanır. Derin nefes alımıyla etkisini çok hızlı şekilde görürsünüz. Nem alıyorsa eviniz mutlaka buna bir çözüm yolu bulmalısınız çünkü nem alan bir ev hastalığa işarettir biraz dikkat ile siyah balgamı sorununuzu çözebilirsiniz. Her sabah ve akşam nefes egzersizleri yapın. Asitli içeceklerden ve balgam yapan katı yiyeceklerden uzak durun. Siyah balgamı sürekli çıkartıyorsanız bu yavaş yavaş iyileşmeyi gösterir. Mantar iltihabından uzak durun. Bu mantarlar akciğer enfeksiyonlarına neden olur. Bu yüzden evdeki eşyaların hijyen olmasına özen göstermeniz gerekir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git