Sivilce İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Sivilce İçin Hangi Doktora Gidilir ?
16 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 149 kez okundu.

Sivilce için hangi doktora gidilir ? Sivilceye hangi poliklinik bakar ? Sivilce için hangi bölüme gidilir ?

Sivilce İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Sivilce nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda sivilceye hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Sivilce Nedir ?

Çok sık karşılaştığımız cilt sorunlarından biri olan sivilce genellikle ergenlik döneminde başlar müdahale edilmediği zaman kalıcı iz bırakan bir sorundur. Derinin yağ oranı fazla olan yerlerde daha çok çıkan sivilce çeşitleri mevcuttur. Çoğunlukla 12 ve 18 yaş aralığında meydana gelen sivilce ayrıca kadınlarda, erkeklerde ve yaşlılarda dahi ortaya çıkabilir. Ergenlik döneminde ortaya çıkma nedeni ise, ciltteki yağ oranın daha çok artması ve bu durum sonrası ciltte sivilce ortaya çıkar. Yağ bezlerinin büyük bir kısmı kıl köklerinin içindedir. Bu bezlerin cilde doğru açılan kanalları vardır. Bu kanalların belli nedenlerden dolayı tıkanması sonucu sivilce meydana gelir.

Sivilce Nedenleri

  • Sivilce oluşumunda tek bir neden yoktur. Bütün nedenler sivilce oluşumu için birer etmendir. Anne babada sivilce oluşması çocukta da sivilce oluşması için bir nedendir.
  • Deri köklerinin kapanması, yani makyaj yaptıktan sonra makyajı temizlememe, tozların delikleri kapatması,
  • Kullanılan kozmetik ürünleri, yanlış beslenme, güneş ışınları,
  • Stres kaynaklı sivilce, ergenlik dönemi yaşanan sivilce, iltihap sonucu sivilceler de meydana gelir.

Sivilce Belirtileri

Sivilcenin ilk belirtileri hafif kızarıklık olmasıdır. Daha sonra deri altında veya üstünde şişkinlik meydana gelir. Bu şişkinliğin yanında sivilce ucunun iltihap kapması da beraberinde gelir. En sonda sivilce büyür ve sarımsı bir renkle insan cildinde yer edinir.

Sivilce Tedavisi

  • Öncelikle temiz olunmalıdır. Cilt her zaman en iyi kozmetik ürünü ile yıkanmalıdır. Sizin cilt tipinize uygun makyaj, temizlik ürünleri kullanmanız çok önemlidir.
  • Sivilce için bal ve tarçın maskesi iyi ikili olmaktadır. Bir kabın içine bal ve tarçını karıştırıp maske olarak sivilce olan bölgelere sürünüz.
  • Sivilcelerin kuruması için ise elma sirkesi faydalı olacaktır. Elma sirkesini pamuk yardımı ile yüzünüze sürünüz.
  • Karbonat maskesi de aynı şekilde sivilcelerin geçmesi için sağlıklı olan maskelerden biridir.
  • Sivilceler için yapılması gereken doğal bitkilerden hazırlanan maskeleri kullanmaktır. Bu maskeler cilt için sağlıklı ve sivilcelerin geçmesi için yararlı olacaktır.

Sivilce için hangi doktora gitmeyelim ? Sivilce hangi bölüme girer diye soruyorsanız dermatoloji bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git