Sırt Ağrısına Hangi Doktor Bakar ?

Sırt Ağrısına Hangi Doktor Bakar ?
18 Mart 2017 tarihinde eklendi, 476 kez okundu.

Sırt ağrısına hangi doktor bakar ? Sırt ağrısı için hangi doktora ve bölüme gidilir ? Sırt ağrısı hangi bölüme girer öğrenin.

Sırt Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir ?

Sırt ağrısı nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda sırt ağrısına hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Sırt Ağrısı  Nedir ?

Sırt ağrısı, genç ve yaşlı ayırt etmeksizin herkes de görülebilecek bir hastalıktır. Bu ağrı kimi zaman basit bir sebepten (kas incinmesi) dolayı meydana gelebilirken kimi zaman büyük hastalıklar (kalp hastalıkları, omurgada oluşan sorunlar) sonucunda meydana gelebilmektedir. Sırt ağrısını, omuzlardan başlayarak kaburgaların bitiş kısımına kadar görülen ağrı şekli olarak tanımlayabiliriz.

Sırt Ağrısı Nedenleri Nelerdir ?

Bunları sıralamak gerekirse ilk olarak duruş bozukluğunu sayabiliriz. Bu durum özellikle çalışma şartlarından dolayı oluşabilmektedir. Stres gibi nedenlerde bu ağrıları tetikleyici özellik göstermektedir. Bir başka nedeni ise sırt bölgesinde kireçlenmelerin oluşmasıdır. Kemikte ve kasta olan ağrılar, eklemlerdeki ağrılar, akciğer hastalıkları sırt ağrısına neden olmaktadır.

Sırt Ağrısı Belirtileri Nelerdir ?

Sırt ağrısı genel olarak kalp hastalıklarının belirtileri içerisinde yer almaktadır. Sırt bölgenizde ciddi ve şiddetli ağrılar sezdiğimizde bu bu durumun belirtilerinden şüphelenebilirsiniz. Aynı zamanda bu ağrılar bazı durumlarda sadece sırtta değil boyunda ağrılar gösterebilirken, diş etlerinde bile ağrı yaratabilmektedir. Bu ağrıların yanında kusma, nefes alırken zorluk yaşama, midede bulanma, halsizlik gibi belirtiler yaşıyorsanız bu durumdan şüphelenip en yakın doktora başvurmalısınız.

Bazı durumlarda vücutta sinir sıkışmaları meydana gelir ve bu durum sonucunda bacak da karıncalanma hissedilebilir. Buda sırt ağrısının bir belirtisi olabilir.

Sırt Ağrısı Tedavisi

Sırt ağrınız çok fazla olduğu durumlarda rahatlamanız açısından ağrı kesici verilir uygun bir doktor eşliğinde. Ardından eğer ki vücut enerjinizin düşük olduğu düşünülürse, akupunktur denilen tedavi şekli uygulanır. Bu tedavi yönteminde vücudunuza bir takım iğneler batırılarak enerjinizin düzenli seviyeye ulaşması hedef alınır.

Bir başka tedavi yöntemi ise ısı tedavisidir. Burada ağrının şiddetini azaltmak için kasların bulunduğu yere sıcak veya soğuk su torbaları konur. Kaslarınızda belli bir süre sonra gerilmeler olacaktır. Bu gerilmeleri rahatlamak amacıyla ise masaj denilen tedavi yöntemine başvurulur. Bu yöntemde uygun bir fizyoterapist tarafından vücudunuza masaj yapılarak kaslarınızın sertliği giderilmeye çalışılır. Bir başka yöntem ise elektrikle vücudunuza akım gönderilmesidir. Bundaki amaç ise beyninize gidebilecek şiddetli ağrıların önüne geçilmesidir.

Sırt ağrısına hangi doktor bakar ? Sırt ağrısı için hangi bölüme gidilir diye soruyorsanız ortopedi bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git