Sirkenin Temizlikte Kullanımı

Sirkenin Temizlikte Kullanımı
15 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 611 kez okundu.

Sirke, genellikle evlerde turşu kurmak için kullanılanılır ya da salatalara sos hazırlamak amacıyla bulundurulur. Bu konumuzda sirkenin temizlikte kullanımı ile ilgili bilgiler vereceğiz. Sirkenin mucizevi dezenfekte etkisiyle temizliği ne kadar kolaylaştırdığına şahit olun. Eğer kimyasal ürünlerle temizlik yapmanın yeterince sağlıklı olmadığını düşünüyorsanız ve sağlıklı yöntemler peşindeyseniz; sirke sizin için kurtarıcı olacaktır. Genel anlamda tüm temizlik alanlarında kullanabileceğiniz gibi; özellikle çok etkili olan sirke yöntemlerinden bahsedelim.

Markete gidip alışveriş sepetinize bir elma sirkesi ekleyin. Eve geldiğinizde musluklarınızın, armetürlerinizin lekeleri sizi rahatsız edecek kadar kireçlenmiş olduğunu gördüğünüzde aklınıza çeşitli temizlik ürünleri gelebilir. Onları unutun. Doğruca bir küçük kap, bir adet kullanmadığınız bir diş fırçası ve elma sirkesi hazırlayın. Kabın içine elma sirkesinden bir miktar dökün ve diş fırçası yardımıyla musluklarınızı, armetürlerinizi fırçalayın. Ardından durulayın ve kurulayın. Sonucun mükemmelliği karşısında gözlerinize inanamayabilirsiniz; fakat sirke gerçek bir mucize!

Şimdi gelelim sık karşılaşılan başka bir soruna; çay her evde  bulunan ve günün her vaktinde içilen harika birer içecek. Çaydanlıklar bu kadar kullanıma dayanamıyor ve zamanla kireçten ötürü katman oluşturarak çayınızın tadını bile değiştiriyor. Oysa çözümü çok basit. Çaydanlığınızın su kısmını yarısı sirke,yarısı su olacak şekilde tamamen doldurun ve ocakta kaynamaya alın. Kaynamaya başladığında altını kısın ve yaklaşık 20 dakika kaynatın. İşlem bittiğinde suyun tamamını boşaltın ve pırıl pırıl olan çaydanlığınızla çay saatleriniz eski lezzetine kavuşsun.

Buzdolabı temizliği her kadın için zordur. Özellikle yumurta kazalarından ya da çürümüş sebzelerden ötürü bir de koku oluştuysa durum vahim. Buzdolabı temizliğinde kimyasal maddelerin kullanılması hiçbir zaman sağlıklı değildir. Temizlik sonrası buzdolabınına sinen yoğun kimyasallar yiyeceklere zarar verebilir. Bu sebeple doğal temizlik malzemelerinin kullanıldığı en önemli alan buzdolaplarıdır. Buzdolabınızın tamamını boşaltın. Ardından ılık  suya ekleyeceğiniz karbonat ve sirke ile dolabı silebilirsiniz. Sirke, karbonat ile birleştiğinde daha da etkili hale gelecektir. Eğer sirke kokusunun yoğunluğu sizi rahatsız ediyorsa durulamayı 2 kere yapabilirsiniz. Ardından kurulama işlemini yapın. Hem sağlıklı hem de temiz bir bozdolabı için yapmanız gerekenler bu kadar basit.

Yazan : umacı kız

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git