Sinüzite Ne İyi Gelir?

Sinüzite Ne İyi Gelir?
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 810 kez okundu.

Sinüzit; alın, şakak ve burun arasındaki içi hava ile dolu olan boşluklarda bulunmaktadır. Sinüzitler genel olarak 15 ile 20 arasında değişebilen ve aynı zamanda da büyüklükleri de farklılık gösterebilmektedir. Sinüs ve burun arasında kanallar yer almaktadır. Bu burun mukozası ise bu kanalların içerisinde bulunmaktadır. Bu mukoza sebebiyle burun içerisine girerek solunum yollarımızın ıslak ve nemli kalmasına sağlamaktadır. Söylenen durum bu mukozanın iltihaplanması neticesinde sinüzit meydana gelmektedir. Sinüzit hastalığını iki türü vardır. Bunlar akut ve kronik sinüzitlerdir. Sinizüt belirtileri ise burunun tıkanması, kanlı burun akıntısı bazen de yeşil, sarı renkte olabilmektedir burun akıntısı. Gözlerin ve göz çevresinin ağrıması, yanak ağrıları, diş ağrıları, öne eğildiğinizde yüz ve baş ağrılar, ağız kokusu, kuru öksürük bazen buna bağlı olara mide ağrıları da yaşanmaktadır.

Buhar Banyosu

Sinüs ağrısını yaşayan kişilere ilk önerimiz, evde yapmaları gereken şeylerin başında burunlarının kurumasını önlemek için yaşam mekanlarını nemlendirmeleri gerekir. Zira bulunduğunuz mekanların kuru olması sinüzit probleminizi olumsuz yönde etkilemektedir. Mesela buhar cihazlarını kullanabilirsiniz. Bunun dışında burun yollarınız tıkalı olduğu zamanlarda sıcak suyla duş almak sizlerin rahatlamasını sağlayacaktır. Özellikle sıcak su tıkanıklığa yol açan mukusu incelterek sinüslerin açılmasına yardımcı olmaktadır.

Su Tüketimi

Sinüzit problemi yaşayan kişiler gün içerisinde bol sıvı ve su tüketimini artırarak sinüslerin açılmasını ve daha rahat nefes almalarını sağlayabilirler. Ayrıca da burna tuzlu suyu çekmek de iyi bir yol olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bunun yerine isteyen kişiler damlalıkta kullanabilirler.

Sıcak Kompres

Özellikle gözaltlarınıza uygulayacağınız sıcak kompres uygulaması da sinüs ağrılarınıza son derece iyi gelecektir.

A Vitamini

Burun ve boğaz bölgesinde daha sağlıklı bir mukoza meydana gelebilmesi için yeterince A vitamini almak gerekir. A vitamini bakımından güçlü olan kabak, havuç, yapraklı sebzeler, yumurta sarısı, domates ve yoğurt gibi besinleri tüketmeniz sinüzit sorununuza iyi gelecektir. Ayrıca da A vitamini daha çok ortada olan sinüzite iyi geldiği gibi daha fazla yayılmasını da önlemektedir.

C Vitamini

C vitamini çok iyi gelmektedir.  C vitamini bakteriyel enfeksiyonları sayesinde vücudumuzun bağışıklık sistemi için oldukça önemlidir. C vitamini bağışık sistemimizi güçlendirmesinin yanı sıra soğuk algınlığı ve burun tıkanıklığı gibi sinüziti harekete geçiren hastalıklardan korunmamıza yardımcı olmaktadır. Zira herhangi bir mide şikayetiniz yoksa tükettiğiniz besinlere acı biber ilave edebilirsiniz.

sinuzite-ne-iyi-gelir-1

Acı Biber

Acı biber tükettiğiniz zaman sinüs kanallarınız açılacaktır. Ayrıca da antioksidan ve doğal antibiyotik özelliğiyle bilinen sarımsak, solunum yolları rahatsızlıklarına neden olan etmenleri durdurur veya hasta olunmasını önlemektedir. Bununla birlikte tıkanan burunu açarak oluşan sinüzit ağrılarını ortadan kaldırmaktadır. Ancak mide rahatsızlığınız varsa fazla yememenizi öneririz. Zira sizlere fazlası dokunabilir.

Sarımsak

Sarımsak antioksidan bakımından güçlü olduğundan dolayı bol sarımsaklı bir çorba hazırlayarak hem tıkanmış burun yollarınızı açmış olursunuz hem de sinüzit ağrılarınızın giderilmesine yardımcı olabilirsiniz.

Zencefil

Zencefil özellikle sinüzitin sebep olduğu baş ağrısına iyi gelmektedir. Zencefili ister çay şeklinde ister yemeklerinizde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Karanfil

Sinüzit ağrılarınız için karanfil tüketebilirsiniz. Karanfil özellikle sinüslerin açılmasına ve daha rahat nefes alıp vermenize yardımcı olacaktır. Karanfili hem kaynatarak suyunu içebilirsiniz hem de ağız yoluyla direkt alabilirsiniz. Karanfili her gün düzenli olarak birkaç defa olmasında fayda var.

Limon

Her 3 günde bir, bir limonu iyice sıkın ve elde etmiş olduğunuz limon suyu kadar su ilave ederek gözlerinizden yaş gelinceye kadar burnunuza iyice çekmeye çalışın. Bu yöntem sinüzite en iyi gelen yöntemlerden bir tanesidir. Bu uygulamayı 1 aya kadar devam etmenizi öneririz.

Kekik Yağı

Bir çay kaşığı kekik yağının içine bir çay bardağı su ilave ederek iyice karıştırın. Bir başka kapta bir fındık tanesi kadar kili duru su ile eritin. Bu karışımı kekik yağı karışımınızla birleştirin. Daha sonra iyice çalkalayın. Gün içerisinde 3-4 kere burun deliklerinize bir kaç damla damlatın.

Nane ve Papatya

Altı bardak suya 3 çorba kaşığı nane ve 1 kahve fincanı papatya ekleyip kaynamaya bırakın. Kaynama esnasında ortaya çıkan buharı bol bol içinize çekmeye çalışın.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sinüzit hastaları kendilerine iyi bakmaları gerekir mevsim geçişlerinde mevsime aldanmamaları gerekir soğuk algınlığı onlar için oldukça tehlikeli olabilmektedir. Duşta çok kalmamaya çalışılmalıdır. Islak saçla durmamaları gerekir.

Doktor Kontrolü

Sinüzit ağrılarını sürekli geçen ve bundan kurtulmak isteyen kişiler kesinlikle uzman bir doktora başvurmaları gerekir. Uzman doktorlar tarafından verilen uygun bir ağrı kesici ilaçla birlikte sinüzit ağrılarınıza iyi gelebilecek bitkisel tedavi alternatiflerinden de faydalanabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git