Sinüs Tıkanıklığı İçin Bitkisel Çaylar

Sinüs Tıkanıklığı İçin Bitkisel Çaylar
14 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 870 kez okundu.

Sinüs tıkanıklığı ve boğaz ağrısı gibi hastalıkları daha hafif geçirmek için bitki çayları kullanabilirsiniz. Burun içi ve çevresindeki sinüs boşlukları nefes alıp vermeyi kolaylaştırıyor. Bu nefes alma zorluğu, aynı zamanda uyku durumunuzu da olumsuz yönde etkiler. Burun tıkanıklığını açmak ve solunum yollarını rahatlatmak için bitki çayı hazırlayarak buharını içinize çekebilirsiniz. Sinüs tıkanıklığı boğaz ağrısı ile birlikte yaşanıyorsa boğazınızın yumuşamasını sağlar. Hemen hemen her bitki çayı buharı sinüs tıkanıklığına iyi gelir ve soğuk algınlığının belirtilerini hafifletir. Özellikle de papatya, nane, adaçayı, okaliptüs ve böğürtlen çayını içmeniz rahatlamanızı sağlar. Bu bitkileri çay olarak tüketmek istemiyorsanız tencere içine 4-5 bardak su koyarak kaynatabilirsiniz. Başta nane, adaçayı, okaliptüs ve papatya çayı olmak üzere dilediğiniz tüm bitkilerden birer tutam atarak kaynatabilirsiniz. Tencereyi açıp su buharını solumak, sinüslerinizin çok kısa bir süre içinde açılmasını sağlar.

Sinüs Tıkanıklığına iyi gelen Bitkisel Çaylar

Çok daha etkili bir tedavi için başınıza bir havlu koyarak tencere buharı daha yoğun hissedebilirsiniz. Bu bitkilerden çay hazırlamak için de kaynamış suyun içine bitki çaylarını atabilir ve 5-10 dakika kadar demlenmesini bekleyebilirsiniz. İçinde bolca C vitamini bulunan bitki çayları üst solunum yolu enfeksiyonlarının giderilmesini sağlar ve boğaz ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur. Sinüs tıkanıklığının açılması için nane kokusunu da içinize çekebilirsiniz.

Bitki çayları, solunum yollarınızın açılmasını ve rahat nefes almanızı sağlar. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve vücutta virüs ve mantar oluşumunu engeller. Burun boşluklarına iltihap dolması ile meydana gelen sinüzit, elmacık kemikleri, kaşların ve çene kemiğinde yer alan hava dolu boşluklar nedeni ile olur. Üst solunum yolu enfeksiyonları, göz akıntısı, geniz, alerji ve burun eğriliği gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilir. Şeytan pençesi otu, sinüzitlerin açılmasını sağlar. Sinüzit, genellikle beraberinde baş ağrısını da getirir. Kronik sinüzitte baş ağrısını hafifletmek için şeytan pençesi otu çayı içebilirsiniz. Altınmühür ve gümüşdüğme çayları da baş ağrıları, regl, cilt hastalıkları ve sinüs kanallarının tıkanması gibi sorunların giderilmesini sağlar. Bu çaylarla birlikte kan seyreltici ilaçlar kullanmamalısınız.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git