Sinameki Çayının Faydaları Nelerdir?

Sinameki Çayının Faydaları Nelerdir?
10 Aralık 2015 tarihinde eklendi, 866 kez okundu.

Sinameki bitkisi, Fabaceae türünden gelen tropikal bölgelere özgü bir bitkidir. Yaklaşık 260 çeşidi bulunur ve müshil etkisi yaratır. Günümüzde sinameki, pek çok ticari ilaç içinde yer alan etken madde olarak kullanılıyor. Özellikle de Hindistan, Mısır, Sudan ve Ortadoğu’da yetiştiriliyor. Bu bitkinin İngilizce adı ‘’senna’’ kabuğu olarak bilinir. Arapça’da soyulabilir anlamına gelir. Bu bitkinin ilk kullanımı M.S 9 yy. Arap Yarımadasına kadar varıyor. Bu bitki çayı, toz, tablet ve sıvı olarak farklı formlarda satılıyor.

Sinameki Çayı Neye İyi Gelir ?

Sinameki çayı, modern tıpta da sıkça kullanılan bir bitkidir. Bu bitkinin en önemli özelliği ise müshil etkisinin bulunması ve iştah kesmesidir. Özellikle diyet yapanların işini kolaylaştırmak için tavsiye edilir. Aynı zamanda kabızlık ve sindirim sistemi sorunları yaşayanların rahatlaması için kullanılır. Kolonoskopi yapılmadan önce bağırsakların iyice temizlenmesi için kullanılır. Sinameki bitkisinden üretilen kremler egzama ve basur tedavisinde oldukça etkilidir.

  • Bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.
  • Müshil etkisi vardır ve şişkinliği alır.
  • İştahın kapanmasına yardımcı olur ve diyet yapanlara tavsiye edilen bir çaydır.
  • Kabızlığın giderilmesini sağlar.

sinameki çayının yararları

Sinameki Çayı Nasıl Hazırlanır ?

Sinameki çayı hazırlamadan önce çok etkili bir müshil olduğunu unutmayarak yakınınızda bir tuvalet bulunmasına dikkat etmelisiniz. Bir fincan kaynamış suyun içine yarım çay kaşığı sinameki otu atmalı ve 10 dakika kadar demlenmesini beklemelisiniz.

Sinameki Çayının Yan Etkileri

Sinameki, genellikle güvenli bir bitki olarak kabul edilse de yan etkileri de vardır. Sinameki çayının en çok görülen yan etkisi ise mide bulantısı, ishal oluşumu be mide ağrısıdır. Sinameki çayının iki haftadan daha uzun süre kullanılmaması gerekir. İki haftadan çok kullanımlarda bağırsakların normal fonksiyonlarını etkileyebilir ve sindirim sisteminde tembelliğe neden olabilir. Sinameki, uzun süre kullanıldığı zaman müshile bağımlılık oluşturabilir. Az görülse de uzun süreli tüketimlerde kanda bazı kimyasalların dengesi değişebilir, karaciğer tahribatına ve kas güçsüzlüklerine neden olabilir. Hamile ve emzirme çayındaki bebeği olan kadınların sinameki çayını doktor kontrolünde tüketmesi gereken bir bitkisel çay olarak bilinir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git