Siğil İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Siğil İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 299 kez okundu.

Siğil için hangi doktora gidilir ? Siğile hangi poliklinik bakar ? Siğil için hangi bölüme gidilir ?

Siğil İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Siğil nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda siğile hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Siğil Nedir ?

Siğiller başlangıç aşamasında derinin üzerinde çıkan nokta halinde görülen, bir sonraki evresinde yuvarlak ve şişkin bir hal alan kahverengi renge bürünen bir enfeksiyondur. Siğillerin boyutu ve şekli nerede ve hangi sebeple oluştuğuna göre değişiklik gösterir. Vücudun hemen her yerinde meydana gelen siğiller en fazla ellerde görülür. Genelde sert, kabarık ve nokta gibi görünen siyah virüsler bulundurur. Bu virüs derinin iç kısmına ve dış kısmına etki eder ve siğillerin artmasına neden olur.

Siğil Neden Olur ?

Bağışıklık sisteminin güçsüz olmasından oluşur ve 77 farklı tipi bulunur. En fazla sağlıksız beslenme, lifli beslenmeme ve bağışıklık sistemi zayıf olan ergenlerde çok görülür. Siğiller kadınlarda genital bölgelerde görüldüğünde ve tedavi edilemediğinde rahim kanserine neden olmaktadır. Sosyal hayatı kötü etkileyen siğiller kötü bir görüntüye sahiptir. Siğillerin bulaşıcı özelliği de bulunmaktadır. Deriniz sağlam değilse siğiller deride yayılırlar. Tırnak yiyen kişilerde, aşırı menikür yaptıran kişilerde ve banyoyu birden fazla kişi kullanıyorsa siğillerin bulaşma riski fazla olmaktadır. Siviller normalde ağrısızdır ancak ayak tabanında veya ayak eklem bölgelerinde olan kişilerde ayakta durulduğu sürece siğiller ağrı yapar ve ayakta oluşan siğiller genellikle nasır zannedilmektedir.

Siğil Belirtileri Nelerdir ?

Deri hastalığı genel olarak deride oluşan iyi huylu tümör olarak bilinirler. Siğillerin ana sebebi virüstür, doğrudan doğruya temas ile bulaşırlar. Ayrıca cinsel ilişki ve eşyalara dokunma yoluyla da bulaşmaktadır. Siğiller oluştukları bölgeye göre şekil alırlar. Bazen yaygın bir görünüme sahip olan siğiller bazen de sivri olarak yayılırlar. Siğiller genelde çok yaygın ve sayıları çok fazlaysa bir hastalığın habercisi olamazlar. Ancak siğiller yaygın ve çok fazlaysa mutlaka bir doktora gidilmeli ve siğiller incelenmelidir.

Siğil Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Siğillere sahip olan kişiler öncelikle bağışıklık sistemini güçlendirmelidir. Siğil tedavisinin asıl amacı siğili azaltmak değil siğili tamamen yok etmektir. Siğil tedavisinde en önemli unsur siğil giderme işleminin doğru biçimde yapılması ve siğil giderme tedavisi esnasında siğil hastası olan kişinin siğile neden olan virüslere karşı sahip olduğu bağışıklığı öğrenilmesidir.

Siğiller siğil tedavisi uygulamadığınız sürece sizinle 2 3 yıl boyunca yaşamaktadır. Siğillere virüsün sebep olması nedeniyle vücut bir süre sonra bu virüse karşı direnç göstermeye başlar. Ancak bu süre gittikçe uzamaktadır. Çünkü bu virüslerin sebep olduğu siğiller bulaşıcı olduğundan etrafınızdaki insanlara ve vücudunuzun diğer bölgelerine bulaşır. Bu yüzden mutlaka hemen tedavisi yapılmalıdır. Özellikle elde ve ayakta çıkan siğiller ağrıya ve bir yere çarpınca kanama yaratır. Bu durumdan rahatsızlık ve ağrı duyuyorsanız mutlaka doktora gitmeli ve siğil tedavisine başlanmalıdır. Siğil tedavisi kesinlikle bırakılmamalıdır. Siğil virüsü tedavi boyunca kurur. Ancak kesinlikle yok olmaz siğil kendini geri çeker ve tedavi bırakılırsa tekrardan ortaya çıkar. Kesinlikle siğiller kazınmamalıdır. Böylece siğillerin daha farklı bölgelere yayılması ve çoğalmasına neden olursunuz. Doktorunuzun tedavi için verdiği kremler ve ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır.

Siğil için hangi doktora gitmeyelim ? Siğil hangi bölüme girer diye soruyorsanız dermatoloji bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git