Sigarayı Bıraktıktan Sonra Dişler Beyazlar Mı ?

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Dişler Beyazlar Mı ?
7 Temmuz 2016 tarihinde eklendi, 1.862 kez okundu.

Sigara kullanan insanların uğradığı hasarı artık günümüzde çocuklar bile biliyor. İç organlara verdiği zararın dışında, kişinin dış görünüşü üzerindeki etkileri de saymakla bitmiyor. Bu konumuzda sararan dişlere çözümler arayacağız.

Cildin daha solgun görünmesi ve akne oluşumu sigaranın bilinen en olumsuz etkileri arasında yer alsa da diş sağlığını tamamen yok ettiği için kesinlikle bırakılması gereken bir alışkanlıktır. Birçok insan sigara içerken en çok dişlerinin sararmasından şikayet eder. Hatta sigaradan dolayı oluşan renk değişimlerini, diş tartarını ve dişleri temizletmek için doktora başvuranların sayısı az değildir. Hal böyle iken akıllara sigara içilmeye devam edildiği sürece kesin sonuç alınır mı sorusu geliyor ki; sanırım bunun cevabını az çok tahmin edebiliyorsunuz. Sigara içmeye devam ettiğiniz sürece yaptırdığınız tüm işlemler geçici bir süre için sizi rahatlatacaktır. Olayın bir diğer yüzü ise bu süre çok kısa sürecektir ve şikayetleriniz size artarak geri dönecektir. Çünkü dişleri temizlemek adına yapılan bütün işlemler aslında dişi biraz daha yıpratarak savunma sistemini çökertir. Yüzeyi aşınan dişlerin lekelenmeleri de daha kolay olacaktır. İşte tam da bu sebepten sigarayı bırakarak diş bakımı işlemlerine ondan sonra başlamakta fayda vardır.

sigarayi-biraktiktan-sonra-disler-beyazlar

Sigara içtiğiniz sürece dişlerinizi ne kadar çok fırçalarsanız fırçalayın renklerindeki değişimi engelleyemezsiniz. Eğer çantanızda sürekli diş fırçası bulundurarak ihtiyaç duyduğunuz her vakit hatta sigara içtikten hemen sonra dişlerinizi fırçalarsanız bir nebze de olsa diş sararması probleminin önüne geçebilirsiniz. Bilindiği üzere çay ile birlikte içilen sigara iki kat daha hızlı sararmaya yol açmaktadır. Daha bakımsız dişlerde ise bu sararma zamanla kararmalara bile dönüşebilir. Bu durumdan şikayetçiyseniz sigara içerken bir şeyler yiyip içmeyi derhal kesmelisiniz. Diş yüzeyine yapışan kalıntılar zamanla bakteri oluşturmaya devam ederek sararma sorunlarını daha ileri boyutlara taşırken bazı hastalıklara da yol açarlar. Büyük diş problemleri kalp hastalıklarına kadar sebebiyet verebildikleri için dişlerin temizliği daima önem taşır.

Sigarayı bırakan insanların da bildiği üzere ilk birkaç sene ağız içerisinde yaralar çıkmaya başlar ve vücut yavaş yavaş zehrini dışarı atar. İşte bu dönemde yapılan diş temizliği çok daha faydalıdır. Eğer özel bir muayenehaneye veya devlet hastanesine giderek dişlerinizi temizletmiş yada beyazlatmışsanız bu bakımı devam ettirerek diş renginizi bir ton daha beyazlatabilirsiniz. Evde yapacağınız ağız duşlarının dışında her öğünden sonra dişlerinizi fırçalamak sizi istediğiniz görüntüye kısa zamanda kavuşturacaktır. Diş beyazlatmak için karbonat ve muz kabuğundan da yardım alabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git