Sigarayı Bıraktıktan Sonra Akciğerler Ne Zaman Temizlenir ?

28.11.2015
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Akciğerler Ne Zaman Temizlenir ?

Sigara içmek çok kötü bir alışkanlıktır. Çünkü sigara insan sağlığı üzerinde çok olumsuz durumlar teşkil eder. Sigara içenlerin yaşıtlarına göre daha çabuk yaşlandıklarında şahit olmuşsunuzdur ve vücut hücreleri çabuk yenilenmez. Sigara içenlerin genellikle derisi hep sigaranın içeriğinden dolayı sarı renktedir ve içenlerin nikotin maddesinden kaynaklı olarak kalp damarları tıkanacağından kalp krizi ve damar hastalıklarının ortaya çıkmasına sebep olur.

Sigara içenlerin bağışıklık sistemleri çok zayıftır. Bu yüzden de çeşitli hastalıklara yakalanma riskleri fazla olur. Sigara içerisindeki nikotin maddesinden kaynaklı olarak sindirim sistemi çok iyi çalıştırdığından kişi sürekli ishal olur ve zayıflamasına yol açar. Sigaranın en büyük zararı akciğer organları üzerindedir. Akciğerler solunum organlarımızdır ve sigara dumanı ve içindeki nikotin maddesi akciğerleri tıkar ve akciğerlerde problem oluşur. Sigaradan oluşan katran dediğimiz madde akciğerlerde birikir. Sigaradan dolayı akciğerlerin zarar görmesi daha çok devam ederse kişi koah hastalığına solunum yetmezliği ve akciğer kanserine yakalanır. İşte bu yüzden derhal sigara bırakılmalıdır. Eğer sigara kendiliğinden bırakılamıyorsa da psikolojik destek alınmalıdır. Sigara bırakıldığı zaman akciğerler kendini yeniler temizlerler. Ancak şu da unutulmamalıdır akciğerlerin kendini temizlemesi için kişinin önceki yaşamında değişiklikler yapması gerekir ve her şeyden önce de azimli olması ve bunu yapacağına güvenin tam olması gerekir.

Öncelikle akciğerlerin temizlenebilmesi için kişinin spora çok önem vermesi gerekir. Düzenli spor ve egzersizler akciğerlerin temizlenmesi için şarttır. Düzenli yürüyüşler ve alınan temiz hava kişinin akciğerlerinden toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Akciğerlerin temizlenmesi için kişinin doğal havası temiz ortamları tercih etmesi gerekir. Sigarayı bırakan kişilerin akciğerlerin yeniden temizlenmesi ve yenilenebilmesi için düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenmesi gerekir. Düzenli beslenme kişinin kendini toparlamasına yardımcı olur vücut hücrelerinin yenilenmesine katkı sağlar.

Yeşil çayın faydasının çok olduğunu biliyoruz. En büyük faydası şüphesiz ki akciğerlerin temizlenmesine yaptığı faydadır. Güçlü antioksidan özelliğinin olduğunu biliyoruz. Yeşil çay içildiği zaman akciğerlerdeki toksin maddeler, antioksidan özelliği sayesinde dışarı atılır. Bu yüzden sigarayı bırakanların bol bol içmelerinde fayda vardır.

Yeşil çayın yanı sıra akciğerlere fayda sağlayan başka bir besin de nanedir. Nanenin sindirim sistemine ve sinir sistemine çok iyi geldiğini biliyoruz. Nanenin ferahlatıcı etkisi vardır. Nanenin kişinin daha rahat nefes alıp vermeyi sağladığını temiz havanın akciğerler ile buluşmasını sağladığını unutmayınız. Bu yüzden naneyi tüketmeyi ihmal etmeyiniz.

Sigarayı bıraktıktan sonra kişinin beslenmesine çok dikkat etmesi gerektiğini söyledik. Beslenme alışkanlıkları arasına zencefili de eklemenizde fayda vardır. Zencefil aynı yeşil çay gibi akciğerde birikmiş toksin maddeleri ve mukusu dışarı atmaya yardımcı olur. Çünkü o da yeşil çay gibi çok iyi bir antioksidandır. Zencefil çayını da içebilirsiniz.

Sigarayı bırakanlara önerilen bir başka besin de sarımsaktır. Sarımsağın çok faydası vardır. En büyük faydası da güçlü doğal antibiyotik olmasıdır. Sarımsak aynı zamanda bağışıklık sistemini çok iyi güçlü kıldığı için sarımsağı bolca tüketiniz. Sigaradan dolayı bağışıklık sisteminin çok zayıf olduğu için sarımsak tüketilmesinde çok fayda vardır. Aynı zamanda sigaradan dolayı zarar görmüş akciğerlerin temizlenmesinde sarımsağın çok faydası vardır. Sarımsak akciğerlerdeki toksin maddelerin dışarıya atılmasında yardımcı olur.

Sigarayı bırakanların akciğerlerinin temizlenmesi için ebegümecini de çok faydası vardır. Ebegümeci sindirim sistemine iyi gelir. Ebegümeci akciğer kanserini önleyici olup akciğerlerin temizlenmesine sigaradan dolayı akciğerlerde biriken katrandan temizlenmesine yardımcı olur ve başka bir özelliğin inde ebegümecini sigaradan dolayı kirlenmiş akciğerleri yetmiş günde temizlediği bilgisi vardır. sigara sonucunda kirlenmiş akciğerlerin temizlenmesinde keçiboynuzunun da faydası büyüktür. Düzenli olarak keçiboynuzu kaynatılıp içilirse istenilen sonuca varılacaktır.

Karanfil bitkisinin çok faydası vardır. Karanfilin kanı temizlediğini bağışıklık sistemini güçlendirdiğini sindirim sistemini çok iyi çalıştırdığını ve pek çok kanser türüne şifa olduğunu biliyoruz. Karanfilin sigarayı bırakmış ancak akciğerleri kirlenmiş kişilere de çok faydası vardır. Akciğerlerin katrandan temizlenmesine yardımcı olur. Çünkü karanfilde güçlü antioksidan özelliği vardır.

Sigaradan dolayı kirlenmiş katran tutmuş akciğerlerin zamanla temizlenebilmesi için faydalı olan besinlerin arasında soğan da vardır. Soğan ilk önce sigaradan dolayı zayıflayan bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlar. Bağışıklık sistemi güçlü olduğu zaman kişi bedeninde ki tüm hastalıklarla savaşma gücü bulur. Soğanın aynı zamanda çok iyi antiseptik özelliği çok iyi antioksidan özelliği vardır. Bu yüzden sigaradan dolayı akciğerlerde birikmiş mukusun katranın akciğerlerden atılmasına yardımcı olur. Beslenmenin yanında düzenli yapılan spor ve egzersizlerde akciğerlerin temizlenmesi açısından çok iyidir. Düzenli alınan nefesler akciğerlerin temizlenmesini sağlayacaktır. Sağlıklı günler dileriz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.