Şiddetli Baş Ağrısına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer ?

Şiddetli Baş Ağrısına Ne İyi Gelir ve Nasıl Geçer ?
4 Şubat 2016 tarihinde eklendi, 859 kez okundu.

Hem kendimizin yaşadığı hem de çevremizdeki insanların en çok şikayet ettiği sağlık sorunlarından biride baş ağrısıdır. Baş ağrısı başın iç kısmında başlar ve başın çevresinde, kafanın derisinde ve ayrıca kafanın iç kısmında meydana gelmektedir. Birkaç saat süren baş ağrısı sorunu birkaç günde sürebilir. Baş ağrısı sorunu hemen her zaman gerçekleşen bir sorundur. Bunun için her zaman tedbirli olmalıyız. Baş ağrıları iki şekilde gerçekleşir. Birinci derecen baş ağrısı ve ikinci dereceden baş ağrısıdır. Baş ağrısın birçok sebebi vardır. Bu sebeplerin tedavisi de çok önemlidir. Her yaştan olan bireylerde belirli zaman aralıkları ile baş gösteren baş ağrısı, bazen üst bazen yanlar bazen de ense tarafında şiddetli olan sancılardır. Her ne kadar dikkate alınan bir durum olmasa bile en ufak bir baş ağrısı insanın ölümüne bile neden olacak sorun olmasından dolayı kısa sürede anında doktora gidilmesi gerekir. Oldukça farklı belirtileri ve nedenleri vardır.

Baş ağrıları hayatımızı oldukça olumsuz etkilemektedir. Baş ağrısıyla başladığımız güne sinirli, yorgun, mutsuz, çevremizdekilerle iletişim bozuklukları gibi olumsuz sonuçlar yaratmaktadır. Baş ağrısının sebepleri oldukça fazladır. Şiddeti gittikçe artan, daha önceden hissedilen baş ağrısına benzemeyen, hiçbir ilaçla geçmeyen ve hatta şiddetlini kusmayla, görme alanının daralmasıyla veya çift görme gibi görmede bozuklukların oluşmasıyla ve bayılmayla da kendini gösteren bilinçte dalgalanma ile meydana gelen baş ağrıları, ne yazık ki ölüme bile yol açabilmektedir. Bundan dolayı şiddetli baş ağrılarını ciddiye alarak uzman bir doktora başvuru yapmanızı öneririz. Zira şiddetli baş ağrısı bedenimizde herhangi bir şeyin eksikliğinin habercisi olabilir. Ayrıca da bu eksiklik yalnızca kısa bir süre dinlenmek bile olsa önemsemeniz gerekir.  Yoksa şiddetli baş ağrınız kronikleşebilir.

Özellikle B2 vitamini uzun süren şiddetli baş ağrılarınız için mükemmel bir çözüm olacaktır. B2 vitamini içeren besinlerle beslenerek şiddetli baş ağrılarınızı kontrol altına alabilirsiniz. B2 vitamini bakımından zengin besinler badem, açık yeşil sebze ve meyveler, peynir ve buğdayda daha fazla bulunduğundan dolayı gün içerisindeki beslenme programınıza dahil etmenizi öneririz. Ayrıca da ishale neden olmayacak seviyede magnezyum tüketimi de bilhassa nedeni migren olan şiddetli baş ağrılara bire bir olduğunu söyleyebiliriz. Bunun dışında şiddetli baş ağrılarına iyi gelen sıcak su masajını da sizlere tavsiye ederiz.  Ayaklarınıza yapacağınız sıcak su masajı ile başlayan şiddetli baş ağrılarınızı dindirebilirsiniz. Bildiğiniz üzere ayak tabanlarımız birçok organımızın bağlantılı olduğu damarlar içermektedir. Özellikle sıcak suyunuza damlatalacağınız birkaç damla nane ile daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Şiddetli Baş Ağrısının Nedenleri

Baş ağrısının ilk nedeni stres ve sıkıntıdır. Stresin çok olduğu bir ortamda insanın başında hafif ağrılar kendini belli eder. Genelde ergenlik döneminde kişiler baş ağrısı ile karşı karşıya kalırlar. Bu durum için dikkat edilmesi gereken ergenlik döneminde fazla stres ve sıkıntı yaşamamaktır. Çok fazla alınan alkol ve sigara da baş ağrısı sorununu yaşatmaktadır. Migren, sinüzit gibi sağlık sorunları da baş ağrısının nedenleri arasında yer alır. Başa alınan herhangi bir darbede gene baş ağrısı için neden oluşturur. Bir insanda meydana gelen baş ağrısının aslında pek çok nedeni yer almaktadır. En çok etkeni olarak insanların ruh hallerinden kaynaklı olan durumlar yer eder iken bir yandan sağlık sorunları da neden olmaktadır. Kısa süre önce atlatılmış olan nezle ya da grip de baş ağrısı olmasına neden olurken diş ağrısı da bunların yanında yer almaktadır. Hem sinüzit hem de migren en başta şiddetli olan ağrıların nedeni olurken bir yandan aniden meydana gelen beyin kanaması da bu duruma etki edebilir. Eğer kişi de epilepsi nöbetleri yani sara hastalığı da varsa o kişi de belirsiz olan anlarda aniden baş ağrısı yaşayabilir. Bunun gibi birçok neden yer almasından dolayı en ufak bir ağrıda bile doktora gidilmesi gerekir.

 • Yorgunluk, yorgun geçen bir günün sonunda bedenen ve ruhen yorgunluk baş ağrısına neden olur.
 • Üzüntü yaşadığımız bir üzüntü sonucunda baş ağrısı oluşur.
 • Ağlamak, ağlama sonucunda gözlerin gözyaşını aşırı tüketmesi baş ağrısına sebep olur.
 • Migren hastaları sık sık baş ağrısı sorunu yaşarlar.
 • Aşırı heyecan sonucu oluşan baş ağrısı.
 • Uykusuzluk sonucu oluşan baş ağrıları.
 • Tansiyon hastaları da sık sık baş ağrısı şikâyetleri olur.

Şiddetli Baş Ağrısı Belirtileri

İlk başta başın olduğu iç merkezde bir ağrı başlar. Daha sonra bu ağrı başın her yerinde kendini belli eder. Bu ağrı daha çok şiddetlenir ve zonklama halinde kendini belli eder. Baş ağrısı belirtileri aslında neden dolayı oluyorsa ona göre bir belirti belli edecektir. Ama en büyük belirtisi olarak baş çevresinin hem üst hem arka hem de yan taraflarında ciddi anlamda meydana gelen sancılar olmaktadır. Sanki beyinler içine iğne saplanması gibi olan durumlarda insanların bedensel yapılarına göre mide bulantısı da yer almaktadır. Bunların ötesinde gözlerde kararma, baş dönmesi ya da gözlerde sulanma ve kusmaya da etki edecektir. Bazı insanların ağızlarında sulanma ya da köpüklenme olan belirtileri de beraberinde getirmektedir.

Şiddetli Baş Ağrısı Tedavisi

Baş ağrısı için ilaç alımı tehlikelidir. Bunun için daha çok bitkisel yollarla tedavi süreci başlatılmalıdır. İlk başta kahve çok fazla yararlıdır. Baş sorunu için içilen kahve faydalı olacaktır. Kedi otu da yatıştırıcı ve ağrı kesici özelliği ile bilinir. Bunun için kedi otunu her zaman kaynatıp içiniz. Biberiye bitkisini alıp kaynattınız. Kaynattığınız bu suyu alıp içiniz daha sonra başınıza sürünüz. Bu işlemle baş ağrısı sorunuyla savaşmış olacaksınız. Yapmanız gerekenler arasında ise, kolonya ile başınızı ovmak olsun. Bu durum gene sizin baş ağrınızın dinmesi için iyi olacaktır. İnsanların en büyük problemi olan bu baş ağrısından kurtulmak için kısa sürelik sadece sakinleştirici çayları tercih edebilirsiniz. Çok büyük sorunları beraberinde getirebilir, bu nedenle kendi kafanıza göre ilaç tedavisi uygulamayın. Doktor kontrolü altında eğer sebebi ne ise ona göre bir ilaç tedavisi uygulayın.

Şayet migreniniz var ise size tavsiyemiz sessiz ve karanlık bir oda da uyumanızdır. Sessiz ve karanlık bir oda da uyumak hem migren krizinizi atlamanıza yardımcı olacaktır hem de birkaç saat sonra ağrının tamamen geçtiğini fark edeceksiniz. Baş ağrılarını önlemin en etkili ve önemli yolu ise stresli ortamlardan uzak kalmanızdır. Sakin ortamlar hem baş ağrınızı tetiklemeyecektir hem de sizi sakinleştirecektir. o nedenle açık havalarda yürüyüş yapın veya bulunduğunuz ortamı iyice havalandırın. Şayet baş ağrınızdan dolayı ışığa karşı olan duyarlılığınızda bir artış var ise karanlık bir oda da dinlenmeyi tercih.

Baş ağrılarında yine etkili olan masajlardan da yararlanabilirsiniz. Kaşlarınızın ortasından başlayarak alın bölgesine kadar ve şakaklarınıza masaj uygulayın. Burnunuzun deliklerinin tam üzerinden yine başlayarak gözlerinizin kenarlarına doğru cildinizi gerdirin.

Sıcak bir banyo ile vücudunuzu gevşetin veya ayaklarınızı sıcak suyla dolu olan bir leğen koyun ve suyunuz ılıyan kadar soğuk su ekleyin. Sonra ayağınıza çorap giyerek yatmalısınız. Böylelikle kan akışı beyninizden ayaklarınıza doğru gidecektir ve baş ağrınız kesilecektir. Soğuk kompres de çok faydalı bir yöntemdir. Buz dolu olan poşeti veya soğuk suyla ıslanmış bir bezi başınıza kompres uygulayın.

Ayrıca bazı besinlerde baş ağrılarına karşı iyi geldiği söylenmektedir uzmanlar tarafından. Bu besinler ise makarna , balık yağı ve muz olarak değerlendiriliyor. Ayriyeten ise 2 damla limon suyunu acı kahveye karıştırıp içmek ağrı kesici görevini görmektedir.

Baş ağrılarının şiddeti ve sıklığına dikkat edin eğer sık aralıklarla baş ağrı şikâyetleriniz oluyorsa uzman doktorunuza başvurmanız da yarar var. Bağ ağrılarınız nadiren oluyorsa ve sebebini eğer biliyorsanız bağ ağrınızın örneğin gün için uykusuz kaldınız veya ağladınız bu gibi bildiğimiz nedenler için size önerimiz.

 • Şiddetli baş ağrılarınız başladığı zaman uygulayacağınız sarıpapatya çayı ile en etkili çözümler elde edebilirsiniz. Özellikle sıcak su ile demleyeceğiniz bir poşet sarıpapatya çayına bal ekleyerek içebilirsiniz.
 • Baş ağrısına iyi gelen diğer bir bitkisel tedavi yöntemimiz biberiye ve kekik yağı karışımıdır. Bu karışımı alnınıza sürerek bir süre dinlenmenizde fayda var.
 • İki-üç parça zencefil kökünü bir miktar suda kaynatarak, ılık bir şekilde içebilirsiniz.
 • Şiddetli baş ağrılarınız başladığı zaman gerilimden ve stresten kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ederiz. Özellikle bulunduğunuz ortamın havadar olmasına özen gösterin. Şayet kendinizde kalkma gücü buluyorsanız, açık havada yürüyüş yapmak da şiddetli baş ağrılarınıza iyi gelecektir.
 • Stresle yaşamayı öğrenmemiz lazım. Olumsuz durumları aza indirgemek gerekir. Açık havada yürümek gibi
 • Masaj günün yorgunluğunu masajla atın.
 • Düzenli uyku geç yatmama çalışın sabahları erken kalkın.
 • Beslenmenize dikkat edin. Aç kaldığınız zaman halsizlik ve yorgunluk olur bunun sonucunda baş ağrıları olur. Kahvaltısız çıkmayın evden.
 • Duş baş ağrınıza ılık bir duş iyi gelecektir.
 • Kansızlık sonucun da baş ağrıları olur. Kan değerleriniz ölçün ona göre beslenmenize dikkat edin.
 • Sigara, alkol, kahve bunların aşırı tüketilmesi baş ağrısına neden olur.
 • Yeşil çay, papatya çayı baş ağrısını giderir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git