Şiddetli Adet Sancısı Neden Olur ?

Şiddetli Adet Sancısı Neden Olur ?
15 Mart 2016 tarihinde eklendi, 987 kez okundu.

Ergenlik dönemine giriş ile birlikte kadınlarda farklı şekillerde geçirilen bir dönemdir adet dönemi. Birçok kadın ağrılar sancılar ile bu dönemi atlatırken bir o kadar kadın da sancısız rahat bir şekilde atlatmaktadır. Özellikle ergenliğe girilen ilk dönemlerde sancıların; hatta kişiyi iki büklüm hale getiren krampların, bazı kadınlarda; ishal, kusma, baş ağrısı, kabızlık, bayılma gibi sonuçları olmuştur. Öncelikle, adet dönemindeki sancıya “ dismenore ” adı verilmektedir. Sancı, genel olarak alt karın bölgesinde hissedilmekte; bazen bacaklara, bel bölgesine, sırt bölgesine de yayılabilmektedir. Adet ağrıları genel olarak reglden bir-iki gün önce başlar; iki-üç gün sürer. Adet döneminde, sancı hissedilmesi bakımından en şiddetli geçen gün, adet kanamasının ilk günüdür.

Şiddetli Adet Sancısı Belirtileri Nelerdir ?

Adet ağrısı genellikle bele ve kasıklara vuran, kramp şeklinde oluşan zaman zaman ağrının şiddetine bağlı olarak bacaklara da ulaşabilen çok şiddetli bir ağrıdır. Ayrıca bazı kadınlarda ağrı eşiğine ve hassasiyete bağlı olarak adet ağrısına ek olarak bulantı, kusma, sık idrara çıkma, kabızlık, ani duygu değişimleri ve aşırı sinirlilik de görülebilir. Adet sırasındaki ağrı durumu aslında adetin doğal bir parçası olan karın kasılmalarının kadın tarafından ağrı olarak hissedilmesidir. Bu kasılmalar kanama miktarının dengede tutulması ve kan kaybının kısıtlı olması için gereklidir. Ancak bazı kadınlarda genetik ya da çevresel faktörlerle dayanılmaz boyutlara ulaşabilmektedir. Kasılmaya neden olan maddeler o bölgelerde salgılanan maddelerdir. Ağrının da o maddelerden kaynaklı olduğu düşünülmektedir.

 • Kabızlık
 • Fazla idrara çıkma
 • Asabiyet
 • Mide bulantısı, kusma

Karında şişlik ve tüm vücutta hassasiyet gibi sorunları da getirir. Bu belirtiler normal adet sancısında karşılaşıldığı gibi normal olmayan adet sancılarında da karşılaşılabilir.

Adet sancısı kadınların genelinde var olan bir durumken şiddetli adet sancısı kadınların %10′ unda görülür. Günlük meşguliyetler içinde gözardı edilen adet düzensizlikleri, şiddetli ağrıyı olağan görme gibi düşünceler beraberinde hiç beklenilmedik bir hastalığı getirebileceğinden tedbiri elden bırakmamak gerekir. Bir jinekoloğa sorununuz ile ilgili başvurabilir, tedavinizi olabilirsiniz. Sorunu baştan öğrenmek tedavide atılan ilk olumlu adımdır.

Şiddetli Adet Sancısı Nedenleri Nelerdir ?

 • Rahim ağzının dar olması
 • Rahimde tümör bulunması
 • Rahim iç tabakasının farklı yerlerde oluşması
 • Rahim şekli bozuklukları
 • Rahim yakınındaki organlarda iltihap hastalıkları
  Rahimde iltihap hastalıkları
 • Psikolojik nedenler

Bu gibi hastalık ihtimallerinden dolayı bir jinekoloğa ya da psikoloğa başvurulması gerekir.

Adet dönemi ağrıları türlerine göre farklı kategorilere ayrılmıştır:

 • Adet kanaması esnasında, ağrı yaşamanıza sebep olacak herhangi bir hastalığınız yok ise bu sancı “ primer dismenore “ olarak adlandırılır. Tüm kadınlarda çoğu zaman ilk adet kanamasının sonrasında görülen ağrı türüdür.
 • Adet kanaması döneminde, farklı bir rahatsızlık yada hastalık dolayısıyla oluşan bir ağrı mevcut ise bu sancı “ sekonder dismenore “ olarak isimlendirilir ve daha sonradan edinilmiş bir durumdur.

Primer dismenoreye kadınların birçoğunda rastlamak mümkündür. Sayısal değerler ile ifade edecek olursak, kadınların %60’ında görülen bir durumdur. Ergenlik dönemi itibariyle başlar ve gebeliğe kadar şiddetini devam ettirir. İlerleyen yaş da ağrının zaman içerisinde azalmasına sebep olan önemli bir faktördür.

Sekonder dismenore ise çok nadir görülen bir durumdur. Başlaması ve bitmesi için bir dönem belirtmek uygun olmaz; her yaş aralığında, her dönemde ortaya çıkabilir. Önem verilmesi gereken bir durumdur. Kadın üreme organlarını içeren bir hastalığın sinyalidir. Sekonder dismenorenin diğer sebepleri; adenomiyozis, myomlar, uterus, tüplerin iltihabi hastalığı (PID) ve spiral kullanımı sayılabilir. Ayrıca rahim ağzındaki (serviks) “servisit” adı verilen enfeksiyonlar ve geçirilmiş kürtajlara bağlı daralmalar da adet kanının dışarıya boşalmasını engelleyerek dismenore şikayetine yol açabilir.

Adet döneminde rahimde kanın atılması gerektiği için oluşan kasılmalar, adet sancılarına sebep olur. Adet döneminde rahim içerisinde, hem sinir uçlarını uyaran, hem de ağrıya sebep olan “ prostaglin “ maddesi salgılanmaktadır. Bu madde, vücudumuzda birçok dokuda bulunur ve ağrıya neden olur.

Şiddetli adet ağrısına sebep olan hastalıklara göz atmak gerekirse bunların en başında endometriozis adı verilen halka arasındaki ‘çikolata kisti’dir. Bu durumda rahmin iç katmanını meydana getiren dokular, rahmin iç kısmında değil dış kısmında görülür. Bu çoğu zaman yumurtalıklardır. Rahim ağzında darlık, rahimde oluşan iyi ya da kötü huylu tümörler, rahmin olması gerekenden farklı bir pozisyonda yer almasıdır. Sonuncu rahatsızlık da rahim genelde arkaya doğru belirgin şekilde dönükse ağrı daha da şiddetli hissedilmektedir. Bunlara ek olarak şiddetli ağrıya yol açan diğer sebepler, rahmin ya da komşu organların iltihaplı rahatsızlık geçiriyor olması ve o an içinde bulunduğunuz duruma göre şekillenen psikolojik durumlardır.

Şiddetli adet sancısı için bir tanı koymak, hastanın şikayetine bağlı olarak kolayca sağlanabilir. Muayene ve ultrason tetkiki gerebilir. Gereken durumlarda bazı hormon ve kan testleri yapılmalıdır.

Adet Sancısını Hafifleten Yöntemler

Orta ve hafif dereceli adet sancıları için yapılması gereken ilk durum sıcak komplekstir. Ilık duş alabilir yada sıcak havluyu karın bölgenizde tutarak ağrının şiddetini azaltabilirsiniz. Sıcak duş, veya ayakların sıcak su içinde bekletilmesi kasların rahatlamasını sağlar. Burada dikkat edilmesi gereken konu karın bölgesine sıcak uyulama yapılmamasıdır. Özellikle adet döneminde kadınlar rahatlayabilmek açısından sıcak su torbasını karın bölgesine koyarak ağrının azalmasını beklerler fakat bu çok büyük bir yanlıştır. Olası bir iltihap durumlarında iltihabın hızla yayılmasını sağlar ve daha şiddetli ağrılara sebep olabilir. Bu yüzden sıcak uygulaması karın bölgesine yapılmamalı, belinize veya ayaklarınıza tutabilirsiniz.

Adet sancılarını dindirecek diğer yöntem ise hastalıkta, vücut direncini korumada kullandığımız, kış aylarının vazgeçilmezi bitki çaylarıdır.

 • Adet dönemlerinde uzun süre ayakta durulmamalıdır gerektiğince vücut dinlendirilmeli ve uyunmalıdır.
 • Ilık su banyosu da aşırı adet sancılarına iyi gelmektedir.
 • Papatya çayı adet sancılarını gidermektedir. Rahmi dinlendiren antispazmodik özellikleri olan papatya çayı regl dönemi boyunca içilebilir.
 • Rezene kramp, kas kasılmaları ve regl sancılarına iyi gelmektedir.
 • Regl sancılarını giderici özelliği bulunan maydanoz, aynı zamanda adet sürecini de uyarmaktadır.

Adet Sancılarına İyi Gelen Bitkiler

Maydanoz

Genelde idrar yolları iltihabı için tavsiye edilen maydanoz, içeriğindeki apiol ve myristicin bileşiğinden dolayı adet sancılarını giderici etki de gösterir. Adet sancılarının giderilmesinde son derece etkili olmanın yanı sıra, düzensiz adet dönemlerinin düzenlenmesine de yardımcı olur. 6 adet maydanozu 1 bardak suya ekleyin ve 5 dakika kaynatarak soğuk olarak tüketin. Sıcak olarak içmeniz mide bulantısına yol açacaktır. Herhangi bir yan etkisi olmadığından 3-4 bardak tüketebilirsiniz.

Şeker Kamışı Pekmezi

Adet sancılarını giderici güçlü bir etkiye sahip olan şeker kamışı pekmezi, kalsiyum, demir, potasyum, B6 vitamini ve selenyum açısından zengin olması nedeniyle kan pıhtılaşmasını azaltıcı etki yapar. Kan pıhtılaşmasının azalmasıyla rahim duvarları kaslarının kasılmasını da engelleyen şeker kamışı pekmezi, adet sancılarının ve kramplarının azaltmada da önemli ölçüde etkilidir.

Tarçın

Tarçın, diyet lifi, kalsiyum, demir, mangan kaynağı olmakla birlikte adet sancısını dindiren antispazmodik ve anti-inflamatuar özelliklere de sahiptir. Birçok açıdan zengin olan tarçın, adet sancısını ve adet sırasında oluşan baş ağrısı ve mide bulantısını da geçirir. 1 bardak suya, 1 çay kaşığı tarçın ilave edip 10 dakika kaynatarak kolayca hazırlayabileceğiniz tarçın çayını, günde 2-3 bardak tüketebilirsiniz.

Civan Perçemi

Adet döneminde kas kasılmalarıyla oluşan adet sancısını, içeriğindeki kas kasılmasını engelleyici bileşikler sayesinde azaltır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git