Seyid İbrahim Bilal Hazretleri / Sinop

Seyid İbrahim Bilal Hazretleri / Sinop
5 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 219 kez okundu.

Sinop ilinin en sık ziyaretçi akınına uğradığı yer olarak bilinen Seyyid İbrahim Bilal Hazretleri türbesidir. Seyyid İbrahim Bilal hazretleri hayatı ve şehit olması hakkında genel bir bilgiden sonra türbesi hakkındaki notlardan bahsedeceğiz.

Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken türbenin sahibini, hepimiz Ömer Seyfettin gibi büyük bir yazara ait olan “ başını vermeyen şehit” hikâyesinden tanıyoruz aslında.  Manevi duygularınızı en üst seviyesinde yaşayacağınız, atmosferinden ötürü ruhen de rahatlayacağınızı garanti edebiliriz.

Seyit Bilal Hazretleri Türbesi Mimari

1215 yılında Sinop kesin olarak Türklerin eline geçtiğinde, türbe Selçuklu mimarisine göre yeniden inşa edilmiştir. Buna göre eski kapının yerine pencere konmuştur. 1867’de ise Cezayirli Ali paşa tarafından cami ile bölge zenginleştirilmiş, 1896’da ise Sultan 2. Abdülhamit han tarafından restore ettirilen yapı günümüzde hala bu şekilde korunmaktadır.

Seyyid İbrahim Bilal Hazretleri Hayatı

Efendimizin kutlu hadisine binaen M.S 675 senesinde, Ömer bin Abdülaziz tarafından başlatılan İstanbul seferinde yer alan peygamber torunudur. Orta Asya’dan topladığı gönüllü Türk birliği ile birlikte Karadeniz kıyılarından İstanbul’a varmayı düşünen Seyit hazretleri hava koşulları nedeniyle Sinop’ta konaklamaya karar verir. O zamanın şartlarıyla kalacağı yere vergisini öder.

Seyit İbrahim Bilal Hazretleri Şehit Düşmesi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Seyit hazretleri hava koşulları nedeniyle Sinop’ta kalmaya karar vermişti.  Dinlenmeye çekilen Bilal hazretleri ve askerleri sefer heyecanı ile dolu idiler.  Sinop tekfuru bu misafirleri gözlemledi. Tüm gün boyunca izledi ve giderek şüpheleri artmaya başladı. Bir gece ansızın düzenlemiş olduğu baskınla Seyit hazretlerini gafil avlamaya çalışır. Ancak Türk askerlerinin savaş yeteneklerini unutmuştu o baskınla. Çıkan çatışmada hava şartları ve hastalık sebebiyle birçok Türk askeri şehit düştü.  Seyit hazretlerinin etrafı ise Tekfur ve birlikleri ile kuşatılmıştı. Seyit hazretleri askerleri ile birlikte baskından kurtulmaya çalışıyordu.  Seyit hazretleri düşman birliklerini yara yara meydan kapısına ( bugün ki hükümet konağı)  kadar gelmeyi başarsa da Tekfurun hain kılıç darbesi ile başı düşer. Seyit hazretleri başını koltuğuna alarak yürür ve şu an türbesinin bulunduğu yerde ruhunu teslim eder.  Olaylar karşısında tekfur dâhil orda bulunan herkes şoktadır. Tekfur saygın bir kimseyi öldürdüğünü fark ettiği için ahalinin gözünde saygınlığını yitirdiğini kabul etmiştir. Hemen çatışmayı durdurarak yaralı askerlere yardım elini uzatır. Cenazenin ise İslam usullerine göre gömülmesine izin verir. Çevresinde ki bulunan kişilere şunu söyler: Ben bir ermiş kişiyi öldürdüm, Tanrı’nın beni affetmesi için Seyit Bilal Hazretleri’nin üzerine bir çatı örtülsün ve onu görmeye gelenler beni çiğneyerek geçsin, belki o zaman affolurum. Vasiyeti üzerine öldüğünde, türbenin eşiğine gömülmesi sağlanmıştır.

Seyit Bilal Hazretleri Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Kefevi Mahallesi, Okullar cd. No:99, 5700 Sinop / Merkez

Nasıl gidilir: Şehir merkezinde yer alan türbeye yürüyerek ulaşım sağlanmaktadır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git