Ses Kısıklığı için Bitkisel Çözüm Yöntemleri

Ses Kısıklığı için Bitkisel Çözüm Yöntemleri
2 Ocak 2015 tarihinde eklendi, 1.084 kez okundu.

Ses kısıklığı özellikle de kış aylarında sıkça yaşamakta olduğumuz soğuğun etkisi ile kendini gösteren boğazın tahrişlenmesi sonucu meydana gelen ses düzeyindeki azalma olayıdır.

sesim-kisildi

Ses Kısıklığına İyi Gelen Bitki Çayları

Ses kısıklığını azaltmak için bazı basit bitkisel yöntemleri kullanabilirsiniz. Ses kısıklığına en iyi gelen bitkisel çaylardan birisi ve hatta en önemlisi yeşil çaydır. Dilerseniz yeşilayınızın içine nane yaprağı ve limon dilimi de ekleyerek daha lezzetli hale getirebilir ve güzel bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Bunun dışında açık limonlu çay içerek boğazınızı yumuşatabilirsiniz, ayrıca böğürtlen çayları, nane limon ve ıhlamur da soğuk aylarda yanınızdan asla ayırmamanız gereken kurtarıcılardandır.

Sesim Kısıldı Düzelmesi İçin Ne Yapabilirim ?

Ses kısıklığı yaşadığınız dönemlerde boğazınıza yumuşatmanız ve sıcak şeyler içmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca sıcak sebze çorbaları içebilir ve bu çorbaları limon ve nane ile zenginleştirerek tedavi gücünü daha da arttırabilirsiniz. Soğuk algınlığı yüzünden oluşan ses kısıklığını gidermek için sık sık sıcak içeçekler tüketmeye özen göstermeli ve olabildiğince katı yiyeceklerden uzak durmalısınız.

ses-kisikligina-iyi-gelen-caylar

Ses Kısıklığına Ne İyi Gelir ?

Geleneksel yöntemlerden birisi olarak bilinen nane limon her zaman işe yaramıştır ve yarayacaktır. Bir cezve içinde kaynattığınız nane yapraklarını süzerek içine limon katarak zenginleştirebilir ve bu lezzetli içeceği sıcak bir şekilde tüketebilirsniz. Dilerseniz içine şeker katarak tadını damak zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Günde 2 kez bu çayı içerek kısa bir süre içinde eski sesinize kavuşabilir ve boğazınızın iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Çeşitli sebzelerin birleşimi ile yapılmış ve baharatlarla zenginleştirilmiş çorbalar da ses kızıllığının düşmanıdır. Ayrıca bu çorbaları ya da bitki ve meyve çaylarını tüketirken içerisine bir miktar karabiber ekleyebilirsiniz.

Ses kısıklığı eğer sizde kronik bir hal almışsa ve bu yöntemleri uygulamanıza rağmen bir iyileşme gözlenmiyorsa kesinlikle doktora görünmeli ve doktorunuzun söylediği yöntemleri denemelisiniz. Asla bilmediğiniz bir ilacı bitkisel olduğu iddia edilse dahi almamalı ve bir uzman doktora görünmelisiniz. Ayrıca bal ile nane karıştırılarak yapabileceğiniz bitkisel çay ile sıkıntılarınızdan büyük ölçüde kurtulabilirsiniz.

Ses kısıklığı için bitkisel çözüm yöntemleri nelerdir ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git