Sertleşen Havlular Nasıl Yumuşar ?

Sertleşen Havlular Nasıl Yumuşar ?
19 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 218 kez okundu.

Havlular günlük hayatımızda en çok temas ettiğimiz nesnelerden biridir. Hijyenine en çok dikkat edilmesi ve oldukça sık değiştirilmesi gerekir. Kişiye özel olması ise en önemli ayrıntıdır. Zaman zaman ise havlularımız sertleşebiliyor ve elimize, yüzümüze sürdüğümüzde bize nahoş bir his verebiliyor. Havluların yumuşatılması ise mümkündür. Peki ama nasıl? Bunun için de birkaç pratik bilgi var.

Havluların Yumuşak Olması İçin Ne Yapmalı ?

Sirke

Pratik bilgi denildiğinde akla ilk gelen şey kesinlikle sirke oluyor. Sirke, hayatımızda temizliği oldukça rahat bir hale getiriyor. Havlular için de sirkenin kullanılması tabi ki mümkün. Sirkeyi iki farklı şekilde kullanabilirsiniz. Bunlardan ilki çamaşır makinesinin yumuşatıcı kısmına sirke koymaktır. Diğer bir yol ise çamaşır makinesinin iç haznesine bir çay bardağı kadar sirke koymaktır. Beyaz sirke kullanmak, sirkenin kokusunu en aza indirdiği için tavsiye ediliyor. Fakat elma sirkesi daha çok tercih ediliyor, çünkü elma sirkesi kullandığınızda sirke kokusunun oluşması neredeyse imkansız bir olaydır.

Ütü

Başka bir yöntem ise ütüdür. Havlularınız nemli iken ütü uyguladığınızda yumuşadığını göreceksiniz. Bunu yaparken havlunuz üzerinde yer alan ütü talimatlarını göz önünde bulundurmanız ve buharı bu ölçüde uygulamanız tavsiye ediliyor. Su ve tuz karışımı da hayatımızda yer alan oldukça önemli bir ikilidir. Biraz daha fazla vakit alacak olan bu yöntem en etkili sonucu alabileceğiniz bir yöntemdir. Tuzla birlikte eklediğiniz suyun sıcak olmasına ama bu sıcaklığında havlunuzun talimatlarında yer alan sıcaklığı geçmemesine önem verin. Eğer daha yüksek bir sıcaklık kullanırsanız havlularınızın küçülmesi olası bir sonuç olacaktır. Birkaç saat bekledikten sonra havlularınızı tuzdan arındırın ve yeterince duruladığınızı düşünüyorsanız kurumasını bekleyin. Bu karışım, en etkili yöntemdir. Daha uzun bir süreç gerektirir fakat eğer vaktiniz varsa bunu uygulamanız en faydalısı olacaktır sizin için.

Elbette, tüm bunları art arda da uygulamanız mümkün. Mesela havlularınızı makinenizin iç haznesine ya da yumuşatıcı gözüne sirke yerleştirerek yıkadıysanız makineden aldığınız havluları biraz kurutabilirsiniz. Hafif nemli kalacak durumda ise de ütünüzle havlunuzda yer alan talimatlar doğrultusunda buhar uygulayabilirsiniz. Ya da farklı bir şekilde tuzlu suda beklettiğiniz ve ertesinde tuzdan arındırdığınız havlularınızı da nemli bir halde iken ütüleyebilirsiniz. Sirke ve su tuz karışımını art arda uygulamanız da mümkün. Şayet, sirkeyle yıkadığınız havluların henüz yeterince yumuşamadığı fikrine vardıysanız hemen ardında tuzlu su karışımını uygulamanız mümkündür. Tüm bu yöntemler, havluların sertleşmemesi için ya da sertleşen havluların yumuşaması için etkili olan yöntemlerdir. Hijyene önem vermek ise hayatımızın elzem bir konusudur.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git