Sert Mısır Nasıl Yumuşatılır?

Sert Mısır Nasıl Yumuşatılır?
27 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 1.025 kez okundu.

Sert mısır nasıl yumuşatılır ? Mısır halk arasında süt mısırı ve sert taneli mısır olarak bilinir. Süt mısırı açık sarı parlak taneleriyle gayet lezzetlidir. Sert taneli mısır ise renk olarak daha koyu sarı olur, tırnağınızı batırdığınızda içine geçmeyecek şekildedir ve suyu çıkmaz. Süt mısırı pişirmesi kolay ve kısa süreli olur. Biz sizlere sert taneli mısır için yumuşatma yöntemlerinden bahsedelim.

Sert taneli mısırı yumuşatmanın en pratik yolu bilindiği üzere haşlamaktır. Bolca vaktiniz varsa normal tencerede yapacağınız kısık ateşteki haşlama daha lezzetli olacaktır. Lakin zaman ve enerji tasarrufu için en kolay yöntem düdüklü tenceredir. Düdüklü tencerede yapacağınız haşlama ile yaklaşık yarım saatte lezzetli mısır hazırlamanız mümkün. Süreden biraz daha tasarruf etmek için mısırları tencereye bölerek koyabilirsiniz. Üzerine 2-3 parmak çıkacak kadar su ilave etmek yeterlidir. Düdüklünün içerisine mısırın iç yaprağından koyabilirsiniz, mısıra aroma ve tat verecektir. Dikkat etmeniz gereken en önemli durum ise haşlama suyuna tuz koymamanız gerektiği. Çünkü tuz haşlama süresini uzatacaktır. Tuz yerine dilerseniz bir yemek kaşığı toz şeker koyabilirsiniz. Bu ise mısırınıza süt mısır tadı verecektir.

Bir diğer önerimiz közde mısır yöntemi. Közde mısır yaparken mısırı kabuklarını soymadan közün üzerine koyuyoruz. Bu şekilde pişen mısırı çıkarıp soyduğunuzda mısırınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Közde mısır yapma imkanı olmayanlar ise buğulama yöntemini tercih edebilirler. Mısırları pişirme kağıdının içine sararak fırında 10 dakika tutmanız yeterli olacaktır. Afiyet olsun…

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git