Sepetçiler Kasrı – Fatih / İstanbul

05.11.2017
Sepetçiler Kasrı – Fatih / İstanbul

Sepetçiler kasrı, Topkapı Sarayı’nın Sarayburnu’ndaki iki kıyı köşkünden birisidir. Bir diğer köşk ise Yalı köşküdür fakat demiryolu yapımı zamanında yıkılmıştır. Bu kıyı köşklerinin amacı ise Osmanlı Padişahlarının donanmanın sefere çıkışı yahut dönüşünü izlemek için yaptırılmıştır.

1643 yılında Sultan İbrahim tarafından Bizans döneminden kalma surların üzerine inşa edilmiştir. Topkapı Sarayı’nın dış kısmında yer alıp günümüze kadar gelebilen tek yapıdır. İnşaatında kullanılan kırmızı mermerler Darıca ve Rusçuk’tan çinileri ise İznik’ten özel olarak getirilmiştir. Kasrın üzerindeki kitabeye göre yapıldığı dönem içerisinde Topkapı Saray’ı sınırları içerisinde kalmaktadır. 1739 yılında Sultan 1. Mahmut döneminde yenilenmiştir. Bu yenilemenin ardından ise 19. yüzyılın ortalarında tekrar onarım çalışması yapılmıştır. Günümüzde ise Yeşilay Vakfı’na hizmet etmektedir.

Sepetçiler Kasrı Tarihi

Sarayburnu’nda bulunan bu kasır boğazın en güzel yerlerinden birisi olan Haliç manzaralıdır. Sultan İbrahim’in isteği üzerine Mimar Kasım Ağa tarafından 1643 yılında inşa edilmiştir. Yapılan araştırmalara göre önce yerinde yine bir sahil köşkü bulunduğu o dönemde yıktırılıp Sultan İbrahim’in emri ile günümüzdeki kasrın yaptırıldığı bilgisi bulunmaktadır. Tarihçi Naima da bu bilgiyi onaylayarak bundan öncesinde daha küçük bir kasır bulunduğunu yerine Sepetçiler Kasrı’nın yapıldığını söylemektedir.

Yapılma amacının sultanın donanmayı izlemesi ve kayıkhanesinde saltanata ait kayıkların korunması ve saltanat ailesinin bu kıyıdan denize açılabilmesini sağlayabilmekti. Kubbealtı’nda da çeşitli eğlenceler yapıldığı bilinen kasrın özellikle harem kısmının da donanmaları izleyebilmesi ve saraya yakınlığından eğlencelere katılması hedeflendiği düşünülmektedir.

Yapıldığı günden günümüze deprem vb. etkilerle çeşitli tamir gören yapı, 3 çıkması, kubbesi ve dikdörtgen planı ile günümüze gelebilmiştir. Kasrın onarım çalışmaları için eski Osmanlıca belgeler incelendiğinde daha çok bölümleri olduğu bilgisine ulaşılmıştır fakat günümüze kadar hepsi ulaşamamıştır.

Cumhuriyet Döneminde Sepetçi Kasrı

Cumhuriyet döneminde Gülhane Hastanesinin deposu olarak kullanılmış fakat Gülhane Hastanesi taşındığında bir süre kendi kaderine teslim edilmiştir. 1960 yıllarında restorasyon çalışmasına başlanan yapı 1980 yılında tekrar onarım ve renovasyon görmüştür. Günümüzde ise Yeşilay’ın genel merkezi olarak işlev görmektedir.

İsmi Nereden Geliyor?

Osmanlı döneminde yapılan kasır hakkında iki tane rivayet bulunmaktadır. Bunlardan ilki, Edirne Sarayı civarında yüksek yapılara Sepetçi yada Sultani ismi verildiğinden dolayı bu kasra da buradan esinlenerek isminin konduğu söylenmektedir. Bir diğer rivayete göre de Sultan İbrahim kasrın çevresinde bulunan esnaf ile ilişkilerinin iyi olduğu ve bu esnafında hasırcı ve sepetçi olduğundan yapılacak yeni kasra onların adının verilmesini istemiştir. Bunun üzerine de sepetçi ve hasırcı esnafı eksi kasrın yıkılıp yerine yapılan yeni kasır için değerli yardımları oluştur.

Sepetçiler Kasrı Mimari

Sur duvarlarının üzerine inşa edilen yapı bünyesinde, bolca kemer ve tonoz barındırmaktadır. Kubbealtı bölümü kare plandan oluşmakta olup yanından 3 çıkma verilerek planda hareket sağlanmıştır. Ana duvarlarda kagir, çıkmalarda ise tuğla hımışları gözlemlenir. Malzeme farkı ile döneme farklı bir mimari açısı kazandırmıştır. James Robertson’un 19. yüzyıl fotoğraflarında kasrın deniz tarafına bakan cephesinde çıkma görülmemektedir. Günümüzde çıkmaların varlığı ise sonrasında aslına göre yenileme ve onarım çalışmasına girildiğinden ötürü tekrar örüldüğü düşünülmektedir.

Alt katta bulunan pencerelerin dikdörtgen formlu olduğu gözlemlenmektedir. Üst kattaki pencereler ise alt kat ile tamamen zıt sivri kemerli tasarlanmıştır. O dönemde çıkması olan her yapıda gözlemlendiği üzere çıkma tarafında bulunan pencereler diğer pencerelere oranla daha geniş ve uzun tutulmuştur.

Kubbeli odanın önünde yeşil mermerden kemerli bir geçiş kapısı bulunmaktadır. Bu geçiş kapısının üzerinde inşaatı üzerine bir kitabe bulunduğu görülür. Buradan edinilen bilgiler ışığında 1. Mahmut döneminde bir abdest odası ve küçük fakat işlevinin bilinmediği bir oda daha bulunmaktadır. Abdest odasının içerisinde bir tuvalet de olduğu düşünülmektedir.

Kasrın dış cephesi tıpkı içi gibi oldukça sadedir. Geleneksel Türk motifleri tezniyatı dışında herhangi bir süsleme bulunmamaktadır. Günümüze kadar dış cephedeki orijinallikler gelmese de cephenin alt kısmına İznik’ten gelen çiniler ile süsleme yapıldığı düşünülmektedir.

İç mekanda ise sadece divanhanede kubbenin çeşitli geleneksel figürlerle işlendiği, merkezinde yıldız şekli olan kubbenin çevresinin organik bitkisel formlar renklendirildiği görülmektedir. Günümüze kadar ince detayları gelemese de iç ve dış mekanda yoğun süslemeler ve ciddi bir işçilik olduğu düşünülmektedir.

Sepetçiler Kasrı Kahvaltı

Boğaz manzarası eşliğinde sessiz ve sakin bir kahvaltı yapmak isterseniz tercihinizi burası için kullanabilirsiniz. Sadece kahvaltı değil grup yemekleri yada organizasyonları da burada gerçekleştirebilmek mümkün. Görsel açıdan bir ziyafet yaşatan kasır ayrıca zengin menüleri ile damağınızda ayrı bir tat bırakacaktır.

Sepetçiler Kasrı Düğün Organizasyonu

Tarihi bir mekanda düğün yapmak istiyor ve eşsiz boğaz manzarasının da size eşlik etmesini istiyorsanız bu yüzyıllık eser sizin için biçilmiş kaftan. Binanın bir kısmı Yeşilay’a ait olsa da bir kısmı özel bir işletme tarafından işletilmekte ve lüks tarihi düğün konsepti ile sizlere hizmet vermektedir. Tarihi Bizans devletine kadar dayanan bu yerde boğaz manzarasının yanı sıra ayrıca yemyeşil tarihi ağaçlar arasında kır bahçesi dekorasyonu da göz doldurmaktadır. Yeşilliğin içerisinde bahçedeki ahşap kaplama ise daha romantik ve rahat bir görünüm vermektedir.

Sepetçiler Kasrı Düğün Fiyatları

Sepetçiler Kasrı’nda hafta sonu yada hafta içi olmak üzere bir fiyat sınırlandırılması getirilmemiş olup yemek yada kokteylli bir düğün yapmanın fiyatı 150 ile 200 TL arasında değişmektedir.

Servis kaçta bitiyor?

Yemek ve içecek servisi gece 11’de bitmektedir.

Müzik kaçta bitiyor?

Müzik ise genel kurallar dahilinde gece 12’de son bulmaktadır.

Dışarıdan organizasyon firması yada fotoğrafçı getirebilir miyim?

Maalesef, fiyatın içerisinde tüm bu hizmetler bulunmaktadır.

Neden Tercih Etmeliyim?

  • İstanbul’un eşsiz deniz manzarasına bakıyor ve havası oldukça romantik.
  • Özellikle kır düğünü isteyenler için ideal bir mekan. Harika bahçesinde hem kır düğünü hissiyatını hem de tarihi atmosferi yaşatıyor.
  • İstanbul’da çok kolay ulaşılabilecek bir lokasyonda olduğundan misafirleriniz için oldukça ideal bir yerdir.
  • Düğünden önce her şeyi isteğiniz doğrultusunda gerçekleştirmeniz mümkün. Yemek tadımından, fotoğraf karelerine, konsepte kadar her şey sizin için özelleştirilmiş durumdadır.
  • Menü içeriklerinde diyabet, vegan, vejetaryen ve çocuk seçenekleri de sunmaktadır.

Dezavantajları Nelerdir?

  • Şahsi arabası ile düğüne katılacak misafirler için otopark sıkıntısı yaşanmaktadır.
  • Alkol servisi bulunmamaktadır.

Sepetçiler Kasrı Nerede, Nasıl Gidilir ?

İstanbul ilinin Fatih ilçesinde bulunmaktadır. Topkapı sarayının bitişiğinde yer alan kasır Sarayburnu’nda kıyı köşküdür.

Adres

Kennedy Caddesi No:3 Sarayburnu, Fatih/İSTANBUL

Nasıl Gidilir?

Ulaşım açısından olukça merkezi bir lokasyonda bulunduğu için rahatlıkla toplu taşıma yada özel aracınız ile gidebilirsiniz. Metro ile kasra ulaşmak istiyorsanız, Marmaray Sirkeci istasyonundan binebilir ve indikten sora 150 metre gibi kısa bir mesafe ile yürüyerek kasra ulaşabilirsiniz. Deniz otobüsü ile gitmek isterseniz Sirkeci durağında inip 400 metre yürüme mesafesi ile kasra ulaşabilirsiniz. Belediye otobüsü kullanıyorsanız Sultanahmet yahut Sarayburnu istikametine giden bir otobüse binip bu duraklarda inip kısa bir yürüme mesafesinin ardından kasra ulaşabilirsiniz. Son olarak tren ile gitmeyi düşünüyorsanız Sirkeci tren istasyonunda indikten sonra yaklaşık 500 metre yürüdüğünüzde kasra ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Modanium Özel
Modanium özel yayınıdır - Doğada seçimi kadın yapar !
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.