Sepetçiler Kasrı – Fatih / İstanbul

Sepetçiler Kasrı – Fatih / İstanbul
5 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 370 kez okundu.

Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden bir tanesi olan İstanbul’da gezilip görülecek yerlerden bir tanesi olan sepetçiler Kasrı tarihi dokusu ile dikkat çekmektedir. Bu yazımızda Sepetçiler Kasrı’nın nerede olduğu, giriş ücreti, iletişim bilgileri ve genel yapısı hakkında bilgi aktarmaya çalışacağız.

Sepetçiler Kasrı Tarihçe

İstanbul’da bulunan Fatih ilçesinin Sarayburnu Yakası’nda yer almaktadır. Sepetçiler Kasrı Topkapı Sarayı’nın kıyı köşklerinden bir tanesidir. Sepetçiler Kasrı inşaatı mimarlığı Davut ağada olmak üzere 3. Murat zamanında başlamıştır. Mimar olarak Davut Ağa seçilmiş olsa da kasrın inşaatında ve yapımında dalgıç Ahmet Çavuş ile Lütfi ağanın hizmetleri göz ardı edilmemelidir.

Günümüzde Yeşilay Genel Merkezi olarak hizmet veren Sepetçiler Kasrı inşaatta kullanılan kırmızı mermerlere sahiptir. Bu Mermerler darıca’dan gelmektedir. Mermerler gibi demir ve Çiviler ile çinilerde farklı yerlerden gelmektedir. Demir ve çiviler Selanik’ten, çiniler ise İznik’te ulaşmıştır. Yıllar Boyunca farklı şekilde kullanılan sepetçiler Kasrı cumhuriyetin ilk dönemlerinde askeriye için ecza deposu vazifesi görmüştür. Daha sonra Uzunca bir süre herhangi bir işlem yapılmayan sepetçiler Kasrı 1980 yılında restorasyona girmiştir. Bu restorasyon Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılmıştır. Restorasyon sonrası Sepetçiler Kasrı basın merkezi olarak hizmet vermiş, 2011 yılından sonra da Yeşilay Genel Merkezi olarak kayıtlara geçmiştir.

Sepetçiler Kasrı İstanbul yaşamına ciddi önem arz etmektedir. Bu dönemlerden bir tanesi ise saltanatı ait kayıtların burada bulunuyor olmasıdır. Osmanlı döneminde yapılmış olan birçok köşke nazaran en görkemli si olarak kabul edilen Sepetçi Kasrı ismini karın çevresinde bulunan sepetçi esnafından almıştır. Sepetçiler Kasrı bir diğer önemli tarihi belgesi ise Kırım Savaşı sırasında kışlaya benzetilmiş olmasıdır. Sepetçiler Kasrı ile ilgili küçük bir bilgi vermek gerekirse Yeşilay Genel Merkezi olarak görülse de Sepetçiler Kasrı bugünlerde düğün, konferans, nişan gibi organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır.

Sepetçiler Kasrı ile ilgili küçük bir bilgi vermek gerekirse Yeşilay Genel Merkezi olarak görülse de sepetçiler Kasrı bugünlerde düğün, konferans, nişan gibi organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Sepetçiler Kasrı ile ilgili küçük bir bilgi vermek gerekirse Yeşilay Genel Merkezi olarak görülse de Sepetçiler Kasrı bugünlerde düğün, konferans, nişan gibi organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır.

Sepetçiler Kasrı Fotoğrafları

Tarihi dokusu ile birlikte eşsiz bir manzara sunan Sepetçiler Kasrı fotoğraf sanatına ilgi duyan misafirler için kaçınılmaz bir noktadır. Sepetçiler Kasrı’nın fotoğraflarını web de bulmak çok kolaydır.

Sepetçiler Kasrı Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres: Kennedy Caddesi No:3 Sarayburnu, Fatih/İSTANBUL

Telefon: 0212 527 16 83 – 0532 617 86 90

Nasıl gidilir?: Ulaşım olarak oldukça kolay olan sepetçiler Kasrı toplu taşıma ile rahatlıkla bulunabilir. Toplu taşıma için birkaç farklı yöntem vardır. Bu yöntemler; metro ile, İstanbul deniz otobüsü ile, otobüsler ile ve tren ile şeklindedir. Metro ile gitmek isteyen misafirler için indikten sonra yaklaşık 150 metre yürümek gereken marmaray sirkeci istasyonunda inmek gerekmektedir. İstanbul deniz otobüsü adı verilen araba vapurları ile gitmek isteyen misafirlerin sirkeci durağında inip yaklaşık 400 metre yürümeleri gerekmektedir. İETT otobüsleri ile gitmek isteyen misafirlerin Sultanahmet ya da Sarayburnu duraklarında indikten sonra 450 metre girmeleri gerekmektedir. Son olarak tren ile gitmek isteyen misafirlerin Sirkeci tren istasyonunda inip yine yaklaşık olarak 450 metre yürümeleri gerekmektedir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git