Sent Antuan Kilisesi / İstanbul

Sent Antuan Kilisesi / İstanbul
5 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 348 kez okundu.

İstanbul’da bulunan en büyük kilise olma özelliği taşıyan Sent Antuan Kilisesi, Galatasaray Lisesi yakınlarında İstiklal Caddesi’nde yer alır. Gotik şekilde inşa edilmiş olan Sent Antuan Kilisesi mimarları mongeri ve de nari’dir. İç tasarımı latin haç şeklinde olan kilisenin içerisinde romanesk bir kript bulunmaktadır. Kilisenin merkezinde ve yan cephelerinde neftler yer alır. İstiklal Caddesi’nde inşa edilen ilk bina olma özelliği taşıyan altışar katlı iki bina kiliseye gelir amacı için yapılmıştır.

Sent Antuan Kilisesi Tarihi

Kilisenin tarihinden bahsetmek gerekirse 1221 yılında İstanbul’a gelen katolik rahipler ilk olarak başka bir kiliseye yerleşmişlerdir. 1330 yılından sonra Aziz Fransua için Latin Ayasofya olarak adlandırılan yeni bir kiliseyi galata yakınlarında inşa etmişlerdir. Bu tarihten sonra gelen rahipler ise 350 yıl boyunca ellerindeki tek kilise olarak kalan Sent Antuan’da kardeşleriyle birlikte yaşamışlardır.

Sent antuan Kilisesi tarih boyunca birçok badire atlatmıştır. Iki kere yanma tehlikesi geçirmiştir. Buna rağmen ayakta kalmayı başarmış olan kilise 2. Mustafa döneminde camiye dönüştürülmüştür. Bu durumdan sonra 7 Mart tarihinde rahipler peraya taşınmış ve orada antuan için yeni bir kilise inşa etmişlerdir. Yakın tarihte de bir takım sıkıntılar ile karşılaşan sent antuan Kilisesi 2012 yılında bir milyon liralık vergi borcu ile karşı karşıya kalmıştır. Bu borç için vatikan devreye girmiş, problemi çözmek için uğraşmıştır. O dönemin papası İtalyan başkonsolosluğuna olaya müdahale etmesi yönünde talimat vermiştir. Paskalya döneminde takılan mor paskalyalar vergi borcu nedeniyle siyah paskalyalara dönüşmüştür. Bu durum kilisenin papazı tarafından kilisenin aldığı vergi borcu nedeniyle Paskalya Bayramı’nın kara Paskalya olarak geçtiği şeklinde bir açıklama yapılmasına neden olmuştur. 1 milyon liralık vergi borcu ciddi bir kriz haline dönüşmüş ve papaz azınlıkların hakları korunmalıdır şeklinde bir açıklama yapmıştır. Kilisenin avlusu arsa olarak görüldüğü için vergi borcunun çıktığı vatikan’a bildirilmiştir. Bu bildiri sonrası Vatikan sultan Ahmet Camii’nin vergi ödeyip ödemediğini soran bir bildiri yayınlamışlar. Bu duruma yapılan savunmada ibadet edilen yerlerin vergiye muaf olmadı açıklanmış ve Sultanahmet Camii’nin bir vergi borcu olmadığı söylemiştir. Vatikan’ın çözüm yolları arayışı ile birlikte ortak bir paydada toplanılmış ve sent antuan Kilisesinin vergi borcu silinmiştir.

Kilise İstanbul İstiklal Caddesi’nde bulunduğundan dolayı Galatasaray Lisesi’nin tünel tarafında yer alır. Farklı bir isimle anılmaya başlanan ve daha önceleri bir eğlence merkezi olan tiyatro buradaki liseden önce yer almaktadır. Sent antuan Kilisesinin mezhebi okula gelen rahiplerden adını alan fransisken’dir. Kilisenin dışının kırmızı tuğlalarla kaplandığı görülmektedir. İstanbul en kalabalık cemaatine ev sahipliği yapmaktadır. Yüksek duvarlara sahiptir ve bu duvarlar mozaiklerle süslenmiştir. Kilisenin işine gidildikçe resimler ve heykeller göze çarpmaktadır.

Ünlü İtalyan sanatçılar tarafından yapılan heykeller arasında en önemlisi yan yana konulan İsa ve Aziz Antuan heykelleridir. Kilisenin Manastır binası paralel olarak inşa edilmiş ve kilise canı güney yönünde konulmuştur. Özel günlerde Sent Antuan Kilisesi insanların güzel vakit geçirmek için uğradığı yerlerin başındadır. Korolar halinde ilahiler in okunduğu gecelere her kesimden insan iştirak etmektedir.

Sent Antuan Kilisesi Fotoğrafları

Her kesimden insana ev sahipliği yapan İstanbulun en büyük kilisesinin fotoğraflarını Web’te bulmak mümkündür.

Sent Antuan Kilisesi Ziyaret ve Ayin Saatleri

Açılış Saatleri: Her gün 08.00 – 19.30 , Salı 07.00 – 19.30

Ayin Saatleri: Pazar günleri 10 ile 19 saatleri arası, pazartesi ve cumartesi günleri 8 ile 19 saatleri arası, salı günü ise saat 11.30  Sent Antuan Kilisesinin ayin saatlerdir.

Sent Antuan Kilisesi Giriş Ücreti

Kilise bağış adı altında girişte hemen sağ ve solda bulunan mumlardan alınarak yardım kabul etmektedir. Kilisenin girişi için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Sent Antuan Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir ?

Adres:  Tomtom, İstiklal Cd. No:171, 34433 – Beyoğlu / İstanbul

Telefon: (0212) 244 0935

Nasıl gidilir?: Galatasaray Meydanı’ndan tünele Doğru giden yol takip edilmelidir. İstiklal Caddesi’nden Galatasaray Lisesi’ne doğru giderken sol tarafta Sent Antuan Kilisesi yer almaktadır.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git