Semizotu Kaç Dakikada Pişer?

Semizotu Kaç Dakikada Pişer?
14 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 272 kez okundu.

Semizotu kaç dakikada pişer ? Semizotu yoğurtlu-yoğurtsuz salatası ve sulu yemeğiyle bilinen, yeşil renkli oluşuyla bizim için sağlığı simgeleyen, ilkbahar aylarında marketlerde ve pazarlarda yerini alan bir tür sebzedir. Semizotunun faydalarından, yemeğinin yapılışından, püf noktalarından ve pişme süresinden bahsedeceğim.

Semizotunun Faydaları

Kan şekerine, kansızlığa, kalbe, mide rahatsızlığı olan kişilere, kolesterole, karaciğere, soğuk algınlığına ve diyet yapan kişiler için zayıflamaya yarayan, adeta doğada bulunan mucizevi bir bitkidir. Vejetaryenler için rahatça tüketilebilecek bir sebze, et tercih eden kişiler için de mükemmel bir salata malzemesidir.

Semizotu Yemeği Hazırlanışı

Gerekli malzemeler; semizotu, salça, sıvı yağ, soğan, su, tuz ve baharatlardır. Hazırlanış biçimi diğer yemeklerle hemen hemen aynıdır. Soğanlar doğranır, sıvı yağda bir süre kavrulur. Üzerine salça dökülüp karıştırılır. Yıkanan ve doğranan semizotları da eklenir. İsteğe göre baharatlar eklenir. Bir miktar su konulur. Pişmeye bırakılır.

Püf Noktaları

  • Semizotları aşırı çamurlu olduklarından bir süre sirkeli suda bekletilmelidir.
  • Pişirirken verilen süreye mutlaka uyulmalıdır.
  • Semizotu yemeğinde sıvı yağ olarak zeytinyağı tercih etmenizi öneririm. Zeytinyağı yemeğinizi daha lezzetli yapacaktır.
  • Kısık ateşte pişirilmelidir.
  • Yemeğe su koymanızı tavsiye etmem. Zaten semizotları pişerken kendi sularını salacaktır.

Sunum Önerisi

Semizotu yemeğini sıcak ya da soğuk servis edebilirsiniz.

Semizotu Pişirme Süresi

Hazırlık süresi 10-15 dakika sürer. Semizotu yemeği kısık ateşte 20 dakikada pişecektir. Yemeğin hazırlanma süresi böylece yaklaşık 30 dakika olur.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git