Selülit İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Selülit İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 158 kez okundu.

Selülit için hangi doktora gidilir ? Selülite hangi poliklinik bakar ? Selülit için hangi bölüme gidilir ?

Selülit İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Selülit nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda selülite hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Selülit Nedir ?

Kan akışın düzensizliği nedeniyle bazı bölgelerde yağlanma oluşur. Bu yağlanma süreci portakal kabuğu ve ya sarkıt şeklinde deri üstünde meydana gelir. Daha çok bayanlarda görünen ve fiziksel olarak bir çok bayanın hoşnut olmadığı bir görüntüdür. Bu yağlanmalara adiposit adı verilir. Kan ve lenfatik dolaşım sistemindeki bozulmalar sonucunda oluşan bu yağ tabakası oldukça rahatsız edicidir.

Selülit Nedenleri Nelerdir ?

  • Bir çok kadında bu problem yoğun olarak görülür. Bunun sebebi cildin doğal yapısından kaynaklıdır.
  • Kadınlarda aynı zamanda yumurtalıklardan salgılanan bazı dokularda su tutma özelliği vardır. Bu sırada salgılanan hormon ile de selüloit oluşması için zemin hazırlanır.
  • Hormonal yatkınlıktan dolayı kolayca selülitler oluşur.
  • Aynı zamanda anneniz selüloit sorununa sahipse bunun sizde olma olasılığı yüksektir. Çünkü genetik durumdan da kaynaklanır.
  • Kan dolaşımında oluşan sıkıntılar da selüloit oluşumunda etkilidir. Çünkü damarları saran selülitler varis oluşmasına sebep olur ve sarmalanan damarlardan dolayı dolaşım bozukluğu yani damar yetmezliği meydana gelir. Bundan kaynaklı olarak selüloit oluşumu kolaylaşır.
  • Korse kullanmanız vücudunuz da bir takım dolaşım bozukluklarına neden olur. Bunun dışında kabızlık, kullandığınız kadın doğum kontrol hapları, kötü fonksiyonlu karaciğer sorunu, ve kaygı gibi sebeplerde selüloit oluşmasında etkilidir. Aynı zamanda dar elbiseler ve yanlış beslenme de bu sebeplerin arasındadır.
  • Sürekli kilo değişimi ve hormonal değişikliklerin selüloit üzerinde etkisi vardır. Ergenlik menopoz gibi dönemlerde hormon salgıları ve hemen kilo alıp vermek selüliti tetikleyen durumlar arasındadır.
  • En önemli sorunlardan biri ise kişilerin besin takvimlerindeki yanlışlıklardır. Aşırı kalori yiyecekler tüten bir çok bayan gün içinde aldığı enerjiyi harcamazlar. Vücutta oluşan bu enerji harcanmadığı için yağ olarak vücutta kalır. Bu yüzden düzensiz ve aşırı yağlı ya da yüksek enerji oranı olan besinler selülitler de büyük rol oynar.
  • Aşırı çay ve kahve tüketiyor aynı zamanda alkol alıyorsanız vücudunuzda oluşan toksit etki ile bu duruma zemin hazırlamış oluyorsunuz.
  • Hareketsiz bir yaşama sahipseniz ve sürekli günü enerji harcamadan geçiriyorsanız selülit çok yakınınızda demektir.

Selülit Belirtileri Nelerdir ?

Bakteriyel olarak meydana gelen selülit belirtileri arasında en yaygın olanı deride kırmızı çizgiler oluşmasıdır. Hasarlı olan bölgede bir takım kırmızımsı çizgiler meydana gelebilir. Aynı zamanda kaşıntı ve rahatsız edici bir ağrıda oluşabilir. Bakteri sebebi ile oluşan bir selülit cildiye tedavisi ihtiyacı vardır.

Dolaşım nedeni ile oluşan belirtiler de ise oluşan bölgede sarkma, aşırı yağın portakal kabuğu gibi görünmesi ve bölgesel olarak aldığınız kilo selülit belirtileri arasındadır.

Selülit Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Her geçen gün teknoloji daha da ilerliyor. Bu da insanlara bir çok alternatif sunuyor. Fazla selüliti olan ve buna bir türlü çözüm bulmayan biriyseniz bir takım cihazlar yardımı ile kurtulmak çok kolay. Ya da daha az selüloit sorununuz varsa kozmetik bir takım ürünlerle bu soruna çözüm bulabilirsiniz. Aynı zamanda düzenli beslenme ve sporda tedavi için oldukça önemlidir.

Eğer ciddi selüloit sorununuz varsa, mezoterapi, akupunktur, ozon terapi, ultrason, lazer terapi ve basınç tedavisi gibi teknolojik ve uzman yardımlarıyla ciddi selülitlerden kurtulabilirsiniz. Selülit çok fazla değilse evde uygulayacağınız hareketler ve doğal yöntemlerle de bu durumu kontrol altında tutabilirsiniz. İstenildiği sürece bir çok şey başarılabilir.

Selülit için hangi doktora gitmeyelim ? Selülit hangi bölüme girer diye soruyorsanız cildiye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git