Selülit Azaltmak İçin Evde Yapılabilecekler

Selülit Azaltmak İçin Evde Yapılabilecekler
5 Aralık 2017 tarihinde eklendi, 161 kez okundu.

Pek çok kadının problemi selülit namı diğer portakal kabuğu görüntüsü. Kimileri selülitten tamamen kurtulmanın mümkün olmadığını söylese de kendini iyi gözlemleyen biri bu görüntünün bazen azaldığını bazı dönemlerde de yoğunlaştığını fark eder aslında. Mesele problemin artış ve azalış gösterdiği zamanlarda bizim hayatımızda nelerin farklılaştığını kestirebilmekte saklı belki de. Bu anlamda en iyi doktor kişinin kendisidir düsturuyla iyi bir gözlemci olarak işe başlamak faydamıza olacaktır.

Hepimizin gördüğü üzere sağlıkla ilgili şikayetlerde ilk tavsiye edilen su tüketimine ve dengeli beslenmeye dikkat etmemiz. Selülitle ilgili de ilk yapmamız gerekenler bunlar. Günlük su miktarı kişiden kişiye değişse de ortalama 7-8 bardağın altına düşmemek gerekiyor. Çünkü su sindirim sisteminin çalışmasından toksinlerin atılmasına pek çok işlevde rol alıyor.

Asitli içecekler, hazır meyve suları, kızartmalar, aşırı fast-food tüketimi sağlımızın en büyük düşmanları arasında. Selülitlerimizden kurtulmak için de bu alışkanlıklarımızdan mümkün mertebe vazgeçmeliyiz. En azından ilk adım olarak azaltmaya çalışmalıyız. Bunlar yerine evde kendi kendimize hazırlayacağımız taze portakal, havuç, nar suyu ile selülit için detoks yapmalıyız. Ayrıca yeşil çay, lavanta çayı gibi antioksidan içerikli bitkisel çaylarla toksin atımına yardımcı olabiliriz.

Selülit deri altında ödem şeklinde kendini belli eden bir problemdir. Yani dolaşım sistemimizi ne kadar temizlersek bu sorundan kurtulma ihtimalimiz de o kadar yüksek olacaktır. Peki bunu nasıl yapacağız ? Hani derler ya “Def-i mazarrat celb-i menafiden evladır.” Yani zararları terk etmek, faydalara talip olmaktan iyidir. Bu doğrultuda önce zararlı alışkanlıklarımızdan vazgeçmeliyiz. Varsa sigara, alkol gibi kötü alışkanlarımızı terk etmeliyiz. Bunlar belki pek çok kişinin aklına gelebilir. Bunların dışında otururken sıklıkla yaptığımız bacak bacak üstüne atmak, fazla dar kıyafetler giymek gibi rutinleşmiş davranışlarımız da dolaşım sistemini zorlayabiliyor.

Günümüzde her yere araba ile gider olduk. Pek çoğumuzun işi zaten masa başında. Haliyle zamanımızın çoğu hareket etmeden geçiyor. Yani farkında olmadan hantallaşıyoruz. Halbuki spor salonlarına tonlarca para dökmeye gerek olmadan da biraz kararlılık ve disiplinle var olduğumuz ortamda gerekli hareketliliği sağlayabiliriz. Evinizde haftanın birkaç günü yapacağınız üst bacak ve kalça çalıştırıcı selülitten kurtulma hareketleri ile selülitlerinizi azaltmanız mümkün. Bunun için internette pek çok video mevcut. İlk yapmaya başladığınız zamanlarda ağrılarınız olacaktır. Ama zamanla bunlar hafifleyecektir. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta spor yapmaya alışık değilseniz vücudunuzu daha en baştan ağır hareketlerle zorlamayın.

Selülite Masaj İyi Gelir Mi ?

Sabahları uyandığınızda ve akşam yatmadan önce aktarlardan kolaylıkla temin edebileceğiniz fırça ya da ham ipek keseyle aşağıdan yukarıya doğru orta sertlikte masaj yaparak selülit probleminizi azalatabilirsiniz. Yorgun bir günün ardından yapılan masaj sadece ağrılarınızı alıp sizi rahatlatmakla kalmaz aynı zamanda yağlar eşliğinde aşağıdan yukarıya doğru uygulandığında selülitlerinizi de azaltır. Dr. Ender Saraç 1 tatlı kaşığı susam yağı, 6-7 damla biberiye yağı, 7-8 damla kekik yağı, 10 damla portakal yağı ile hazırlayacağınız karışımı selülitli bölgeye uygulayıp spor yaptıktan sonra duş almayı öneriyor. Bu şekilde 3 hafta boyunca devam ettiğiniz takdirde sorunlu bölgede sıkılaşma olacağını söylüyor.

Her şeyden önemlisi bütün bunları istikrarlı bir şekilde yapmalısınız. Selülitleriniz nasıl ki bir anda oluşmadı haliyle bir anda da geçmeyecektir. Uygulayacağınız her türlü yöntemi alışkanlık haline getirmeye gayret edin ki kalıcı çözümler elde edebilesiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git