Şeker Hastaları Nelerden Uzak Durmalıdır ?

Şeker Hastaları Nelerden Uzak Durmalıdır ?
17 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 332 kez okundu.

Şeker hastalığının oluşmasında en büyük etken vücuttaki kan şekerini düzenleyen hormonların çalışmalarındaki bozulmadır. Vücutta kan şekerini düzenleyen hormonların başlıcaları insülin ve glukagondur. İnsülin, kan şekerini düşürmekten, glukagon ise kan şekerini yükseltmekten sorumlu hormonlardır. Kan şekerinin hep dengede kalması için, bu iki hormonun vücutta kontrollü bir şekilde salgılanması gerekir.

Şeker Hastalığı Nedir ?

Aldığımız her besin kan şekerimizin yükselmesine neden olur. Kan şekerimiz yükselince, kan şekerinin dengede kalması için insülin salgılanır ve insülin yükselmiş olan kan şekerini düşürmeye çalışır. Besinlerin alınmasından yaklaşık 2 saat sonra da kan şekeri düşmeye başlar ve bundan sonraki süreçte de kan şekerinin yükselmesi için glukagon salgılanır ve glukagon düşmüş olan kan şekerini yükseltmeye çalışır. İnsülin hormonunun sürekli salgılanmasından dolayı, yani vücutta kan şekerinin sürekli yüksek olmasından dolayı belli bir süre sonra pankreas insülin salgılamamaya başlar akabinde insülin direnci oluşur ve şeker hastalığının oluşması bu noktada kendini gösterir. İnsülin salgılanmayan bir organizmada damar ve sinir sistemi, sindirim sistemi bozulabilir, körlük görülebilir son safhada ise yaşamsal faaliyetlerin en fazla birkaç gün devam edebilecek aşamaya gelmesidir ve sonrası da ölümle sonuçlanır. Yani şeker hastalığının oluşmaması için ve başlamış bir şeker hastalığını tedavi etmek için insülin hormonun tekrar düzenli bir şekilde çalışması gerekir. Bu da bireylere uygulanacak diyetlerle mümkündür.

Şeker Hastalığı Neden Olur ?

Bazı besinler kan şekerini daha kontrollü bir şekilde yükseltir ve düşürür; bazıları da birden yükseltir ve düşürür.
Bu dalgalanmalar da insülin hormonunun çalışmasını direkt olarak etkiler. Basit şeker içeriği yüksek gıdalar kan şekerini aniden yükseltir ve düşürür. Basit şeker içeriği yüksek gıdalar sadece karbonhidrat kaynakları değildir. Vücudumuza girdikten sonra, içeriğindeki katkı maddelerinden dolayı basit şekere dönüşen onlarca gıda vardır.

Şeker Hastaları Nasıl Beslenmelidir ?

Karbonhidrat kaynağı olarak bilinen tüm tahıl ürünlerini şeker hastası olan veya riski taşıyan bireyler tüketmemelidir. Tahıl ürünlerinin en tehlikeli olanları da ekmek, makarna ve pirinç pilavıdır. Bunlar kadar tehlikeli olan diğer gıdalar ise,

  • Şerbetli tatlıların tamamı
  • Kapalı pakette satılan ürünlerin tamamı ve özellikle de bisküvi, kek, çikolata, şekerlemeler ve tatlandırıcılar
  • Tüm gazlı içecekler ve meyve suları, meyveli veya meyve aroması içeren tüm içecekler ve yoğurtlar
  • Diyet ürünlerin tamamı (bu ürünler yağ oranı düşürülmüş ancak şeker oranı yükseltilmiş gıdalardır, sindirilmeleri ile birlikte insülinin salgılanmasında ani bir artış gözlenmiştir.)
  • Alkol ve alkollü içecekler
  • Havuç, bezelye ve patates çiğ hallerinde insülinin salgılanmasında ani dalgalanmalar oluşturmaz. Ancak bu besinler piştikten sonra içerdikleri nişasta basit şekere dönüşür ve kolayca sindirilmelerine dolayısıyla da pankreastan salgılanan insülinin artmasına neden olur. Bu nedenle şeker hastaları pişmiş patates, bezelye ve havuçtan uzak durmalıdırlar.
  • Şeker hastalarının veya şeker hastalığına yakalanma ihtimali olan bireylerin diyetlerinde meyveler de çok fazla yer almamalıdır. Kavun, karpuz, incir ve üzüm gibi şeker oranı çok yüksek meyveler insülin hormonunun aniden yükselmesine ve aniden düşmesine neden olmaktadırlar.

Glisemik İndeks Nedir ?

Bu besinlerin, insülinin salgılanmasında ani dalgalanmalar yaratmasındaki neden glisemik indekslerinin yüksek olmalarıdır. Glisemik indeks en temel tanım ile besinlerin sindirildikten sonra oluşturacakları basit şeker sayısıdır. Glisemik indeks skalası 0-100 arasındadır ve bir besinin glisemik indeks sayısı 100’e yaklaştıkça o besinin tüketimi de sınırlandırılmalıdır. Glisemik indeks tablosuna göre proteinler ve yağlar düşük indeksli, dolayısıyla da şeker hastalarının tüketebileceği gıdalardır. Ancak besinlerin doğal olup olmadıkları, fabrikalarda eklenen katkı maddeleri de şeker hastaları için önem teşkil etmektedir. Örneğin çiftliklerde mısır içerikli gıdalar ile beslenen tavukların yumurtaları ve etleri de şeker hastaları için risk oluşturur. Ayrıca mısırözü yağı, ay çiçek yağı ve margarinler de şeker hastalarının tüketmemesi gereken yağlardır.

Sağlıklı yağ kaynağı olarak bilinen fındık, fıstık, badem ve ceviz en doğal hallerinde yenilmelidir. Bu ürünlerin kavrulmuş halleri vücutta iç organların tahribatına bile neden olmaktadır. Bu nedenle bu gıdalar mümkün olduğu kadar taze ve kabuklu halleri ile tüketilmelidir. Her türlü işlenmiş etler de örneğin salam, sosis, sucuk, pastırma gibi gıdalar içerdikleri katkı maddelerinden dolayı şeker hastalarının uzak durması gereken gıdalardır. Şeker hastalarının beslenmeleri kadar dikkat etmesi gereken bir diğer konu da günlük yaptıkları sporsal aktivitelerdir. Şeker hastası bireyler hareketsiz yaşamdan uzak durmalıdırlar. Her gün mutlaka, en az 20 dakika kadar hareket etmelidirler.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git