Seka Park – İzmit / Kocaeli

Seka Park – İzmit / Kocaeli
17 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 316 kez okundu.

Kocaeli şehri içerisinde yaklaşık 580 dönümlük bir arazi 2005 yılına kadar kâğıt fabrikası olarak varlığını sürdürmekteydi. 2005 yılında kâğıt fabrikasının kapanmasıyla bu alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesine devredildi. Belediye de bu alanı endüstriyel bir hale getirerek güzel bir projeyle hayata geçirdi. Böylelikle Seka Park halkın kullanımına açıldı.

Seka parkın içerisinde spor sahaları, çocuklar için oyun parkları ve oyun merkezleri, kâğıt müzesi, kent müzesi, iskele, marina iskelesi, deniz gözetleme kulesi, ışık kuleleri, denize inen kızak alanları, rıhtım ışıklandırması, oturma alanları, deniz kıyısında büfeler, dinlenme sahaları, plaj, yürüme bantları, suda ışık gösterileri, kongre salonları, görsel sanat atölyeleri, gösteri salonları, festival sahaları, koşu parkurları, gölet, balıkçı restoranları, kafeler bulunmaktadır.

Park içerisinde yaklaşık 6 bin adet ağaç bulunmaktadır. Yeşilin tüm tonlarıyla ziyaretçilerini beklemektedir. Park bulunduğu sahil boyunca palmiye ağaçları ile süslenmiştir. SEKA parkın en önemli özelliklerinden biri ise parkın yapılmasıyla şehirde kişi başına düşen yeşil alan miktarı tam tamına 4 katına çıkmasıdır. Mevlevihane’si ve Macar Dostluk Evi de bir diğer önemli özelliklerindendir.

Park birçok yönüyle kendisini tercih edilebilir kılmaktadır. İlk olarak yeşil alanının bolluğu ziyaretçilerini yeşile ve doğaya doyuracak ölçüttedir. Bunun yanı sıra günün stresini atmak isteyen ya da hafta sonunun keyfini çıkarmak isteyen farklı durumlardaki kişilere farklı zamanlarda benzer güzellikleri yaşatmaktadır. Çocukların özgürce ve güvenli bir şekilde parkın tadını çıkarmaları için tüm gerekenler Seka Parkta mevcuttur. Her yaştan her kesimden insana hitap ederek ve kendi içerisinde her türlü ihtiyaçların temin edilebilmesiyle Seka Park adeta tek başına bir şehir gibidir.

Dağ tırmanışları kulübünün teşviki ile yapılmış tırmanma duvarı bölgesi hem yetişkinler için hem çocuklar için eğlenceli vakit geçirmenin kapılarını aralıyor. Açılış gününe özel yaklaşık 500 kişinin keyfini çıkarttığı yapay tırmanma duvarı 8 metre yüksekliğinde 50 metre genişliğe sahiptir. Kulüp başkanının yaptığı açıklamada tırmanış eğitimi almayan kişilerin duvara tırmanmamaları gerektiği cümleleri doğrultusunda, duvara tırmanmadan önce tırmanış eğitimi verilmektedir.

Seka Park Yemek ve Çay Keyfi

Bölgede bulunan birkaç mekândan bahsedecek olursak; Hem deniz kenarında hoş bir sabah kahvaltısı yapabileceğiniz akşam yemeğini de yiyebileceğiniz Öz sar, deniz kenarında uygun fiyatlı sabah kahvaltısı öğle yemeği ya da akşam yemeği yemek isteyenler için Palmiye Cafe & Bistro, hem yemek hem canlı müzik keyfi yaşamak isteyenler için Teras Cafe, bir numaralı servisi ile balığın tadına varacağınız sonrasında da eşsiz tatlılarını deneyebileceğiniz Marmara Balık Restaurant ve bölgede bulunan birçok cafe çay keyfi ya da kahve molası için sizleri beklemektedir.

Seka Park Konaklama

Park alanı içerisinde bulunan SEKA Otel Marmara’yı konaklama için tavsiye edebiliriz. Deniz manzaralı otelde ücretsiz Wİ-Fİ, TV, mini bar gibi özellikler mevcuttur. Ücretsiz otoparkı vardır. Tarihin sırlarına tanıklık etmiş Nikomedya Surlarına 2 km uzaklıktadır. İzmit tren istasyonuna yürüme mesafesinde Sabiha Gökçen havalimanına 50 km uzaklıktadır. Türk ve Dünya mutfağından lezzetli yemekler sunulmaktadır. Odalar tek kişilik, çift kişilik olarak ayarlanmıştır. Odanın manzarası ve gidilen tarih gibi değişkenler sebebiyle fiyat veremiyoruz. Ancak otelin adresi: Kozluk mah. SEKA Park Alanı İzmit/Kocaeli, telefonu: 0 (262) 325 23 19’dur.

Seka Park Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Kozluk Mah. Seka Park Alanı 41200 İzmit / Kocaeli

Telefon: 0 (262) 325 23 19

Nasıl Gidilir? : İstanbul’dan İzmit’e doğru giderken E-5 karayolunu kullanmanızı tavsiye ederiz. Derince bölgesinden itibaren Seka Park Alanı tabelaları size yol gösterecektir. Bu tabelaları takip ederek rahatlıkla park alanına ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git