Sedef İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Sedef İçin Hangi Doktora Gidilir ?
15 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 171 kez okundu.

Sedef için hangi doktora gidilir ? Sedefe hangi poliklinik bakar ? Sedef için hangi bölüme gidilir ?

Sedef İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Sedef nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda sedefe hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Sedef Hastalığı Nedir ?

Sedef hastalığı, tıp dilinde psoriasis olarak bilinen, deride kızarık bir deri üzerine yerleşen beyaz, büyük kepek görünümlü olan ve deri hastalıkları arasında en sık görülen hastalıktır. Sedef hastalığı, kronik, tekrarlayıcı ve sık rastlanan bir hastalık olmakla birlikte, deri örtüsünün bulunduğu tüm bölgelerde oluşabilir. Sedef, saçlı deride, elde, ayakta, gövdede, dizde küçük parçalar halinde oluşabileceği gibi küçük parçaların birleşmesiyle vücudun  büyük alanında da oluşabilir. 20-40 yaş aralığında daha sık görülen sedef hastalığının şiddeti, kişiden kişiye farklılık gösterebilir.

Sedef Hastalığının Nedenleri Nelerdir ?

Sedef hastalığının nedenleri tam olarak bilinmemekte beraber, genetik faktörlerin sedef hastalığında belirleyici rol oynadığı genellemesi vardır. Anne ve babada sedef hastalığının var olması, çocuklarda sedef hastalığının oluşma riskini yüksek oranda arttırır.

Her hastalığın baş nedeni olarak gösterilen stres, sedef hastalığının oluşmasında etkili en önemli etkenlerden biridir. Ani şoklar, sıkıntı, gerginlik sedef hastalığının oluşmasına neden olmakla birlikte, sedef hastalığının şiddetini arttıran önemli etkendir.

Sedef hastalığı özellikle çocuklarda, streptokok infeksiyonlarından kaynaklı oluşabilir. Sık sık tekrarlanan enfeksiyonlar da sedef hastalığının şiddetini önemli derecede etkiler.

” Köbnerfenomoni ” olarak adlandırılan ve sedef hastalığının bir türü olan bu durum, derinin zedelenmesine yol açan mekanik, fiziksel ve kimyasal travmanın etkisiyle meydana gelir.

Sedef hastalığının oluşmasında veya şiddetinin artmasına neden olan önemli bir diğer faktör de kullanılan bazı ilaçlardır. Ayrıca kalsiyum düşüklüğü ve bazı insanlar güneş ışınları da sedef hastalığında oluşan yaraların artmasına neden olabilir.

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?

Sedef hastalığının belirtileri, vücutta oluşan yerlere göre farklılık gösterir. Ancak klasik sedef türü, yarası deriden kabarık pullu daire veya oval şekilde oluşan, pulları beyaz renkte olan bir hastalıktır.

Başta oluşan sedef hastalığı, kendini yoğun kepeklenme tarzında pullanma şeklinde gösterir.

Kıvrım bölgelerinde, yani kolaltı, kasıklar, ayak parmak arası gibi yerlerde sedef hastalığı kendini, kırmızı deri üzerinde beyaz pullanma olarak değil, nemli kırmızı plaklar halinde gösterir.

Avuç içi ve ayak tabanlarında ise, inatçı ve iyileşmesi uzun süren bir sedef hastalığı vardır. Kızarık zeminde sivilce benzeri püstüler yara şeklinde kendini gösterir.

Tırnaklarda oluşan sedef hastalığı ise, toplu iğne başı  büyüklüğünde çukurcuklar, tırnakta kalınlaşma ve altında kalın pullanma şeklinde oluşur.

Sedef Hastalığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Tedavinin başarılı olabilmesi için öncelikle hastanın sedef hastalığı konusunda bilinçlendirilmesi gerekir. Sedef hastalığının bulaşıcı olmadığı ve sürekli tekrar edebilecek bir hastalık olduğu hastaya anlatılarak, hastanın korku ve stresi yok edilmelidir. Aksi takdirde stresten dolayı sedef hastalığı şiddetini arttırabilir.

Sedef hastalığının tedavisinde, lokal tedavide en etkin ve en çok kullanılan ilaç olan topikalkortikosteroidler kullanılır. Hastalığın şiddetine göre, önce güçlü steroidler ile başlanır, daha sonra iyileşme gözlendikçe gücü daha az olan ilaçlara geçilir.

Lokal tedavilerin artmasıyla kullanımı azalan katranlar, sedef hastalığı tedavisinde kullanılmaktadır. Güneş ışınlarının sedef hastalığının iyileşmesi üzerinde çok önemli etkiye sahip olduğu kanıtlanmış bir durumdur. Bu nedenle, sedef hastalığının belirtilerinin çok yaygın olduğu ve şiddetinin ağır olduğu dönemlerde ışık tedavisi kullanılır. Sadece sedefli olan bölgeye uygulanarak, diğer deri bölgelerinde oluşacak yan etkilerin ortadan kalkması sağlanır.

Sedef için hangi doktora gitmeyelim ? Sedef hangi bölüme girer diye soruyorsanız cildiye bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git