Şaşılık İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Şaşılık İçin Hangi Doktora Gidilir ?
19 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 141 kez okundu.

Şaşılık için hangi doktora gidilir ? Şaşılığa hangi poliklinik bakar ? Şaşılık için hangi bölüme gidilir ?

Şaşılık İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Şaşılık nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda şaşılığa hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

 • Göz Hastalıkları

Şaşılık Nedir ?

En fazla çocuklarda görülen bir rahatsızlık olan şaşılık, gözlerin farklı pozisyonlarda olması ve gözlerin farklı noktalara bakmasıdır. Örneğin gözlerden biri sağa diğeri farklı bir yöne bakar. Yetişkinlerde görülen şaşılık hastalığı çocukluktan başlamaktadır. Şaşılığın 3 türü vardır. Gözün içe doğru kaymasıyla oluşan bir türü, dışa kayma ile oluşan bir türü ve uzağı gören ancak yakını göremeyen ve kaymayla oluşan bir türü vardır. Şaşılık genellikle ameliyatla düzeltilebilir.

Şaşılık Nedenleri Nelerdir ?

Göz sinirlerinde meydan gelen bozukluklar ve göz kaslarında meydana gelen yapıda oluşan sorunlar şaşılık nedenleridir. Ayrıca katarakt ve göze alınan darbeler şaşılığa neden olur. Beynin merkezinde bulunan ve beyni etkileyen bozukluklar, beynin göz merkezini etkileyen merkezine alınan darbeler şaşılığa neden olur. Gözün hareketine neden olan birden fazla kas bulunmaktadır. Bu kasların hareket işlevini yerine getirememesi nedeniyle şaşılık oluşur. Bebeklikte geçirilen havale ve kafa travması göz kaslarını ve sinirlerinde büyük etkiler oluşturur ve şaşılığa neden olur. Doğum esnasında yaşanan sorunlar ve hamilelik boyunca anne adayının sağlık durumu da şaşılık nedenleri arasındadır.

Şaşılık Belirtileri Nelerdir ?

 • Gözlerden birinde veya ikisinde de görülen kayma,
 • Bir noktaya odaklanamama,
 • Çift görme,
 • Net görememe,
 • Düzgün bakamama,
 • Başı bir yana eğerek net görmeye çalışma,
 • Görmenin bozulması,
 • Gözlerde ağrı,
 • Baş ağrısı,
 • Gözlerde yaşarma,
 • Bir gözü kapayarak net görmeye çalışma,
 • Bulanık görme.

Şaşılık Tedavi Yöntemleri Nelerdir ?

Özelikle çocuklarda görülen bir rahatsızlık olan şaşılık için mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir. Şaşılığa neden olabilecek birçok sorun vardır. Göz kaslarında felce ve göz tembelliğine neden olur. Doktor kontrolü ve tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Şaşılık tedavisi kişiden kişiye göre değişmektedir. Şaşılığa neden olan unsur bulunmalı ve bu unsuru yok etmeye yönelik olan tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Genel olarak cerrahi mücadele ile tedavi edilmektedir. Bazı şaşılık hastalıklarında gözlük kullanma ile ortadan tamamen kaldırılabilir. Yalnızca bu gözlük kullanımı düzenli olarak, hayatın her alanında kullanılmalıdır. Özellikle çocuklarda gözlük kullanımı zor olduğu için ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir.

Şaşılığın türüne göre kas egzersizleri yapılabilmektedir. Göz kaslarına güçlendirici egzersizler uygulanmalıdır. Böylece görme boyutu arttırılır ve yan bakarak görme gibi sorunlar ortoptik tedavi yöntemleriyle şaşılık belirtileri azaltılır. Eğer gözde şaşılık ve göz tembelliği yaşanıyorsa gözleri kapama tedavisi uygulanır. Diğer tedavi yöntemleri şaşılık için iyileştirme sürecini içermiyorsa en son olarak cerrahi operasyonlar uygulanır. Ameliyat ile gözün bozuk kasları tamir edilir. Ameliyattan üç dört gün sonra iyileşilir ancak görme düzelmez, gözlük kullanımı devam eder. Kanama, enfeksiyon ve ağrı oluşmasına rağmen şaşılık hastalığının tedavisinde ameliyat çok sık uygulanan bir tedavi yöntemi olmaktadır. Şaşılık lazerle tedavisi mümkün olan bir hastalık değildir.

Şaşılık için hangi doktora gitmeyelim ? Şaşılık hangi bölüme girer diye soruyorsanız göz hastalıkları bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git