Sarılık İçin Hangi Doktora Gidilir ?

Sarılık İçin Hangi Doktora Gidilir ?
14 Haziran 2017 tarihinde eklendi, 331 kez okundu.

Sarılık için hangi doktora gidilir ? Sarılığa hangi poliklinik bakar ? Sarılık için hangi bölüme gidilir ?

Sarılık İçin Hangi Doktora Gitmeliyim ?

Sarılık nedir, nedenleri, belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilgileri aynı zamanda sarılığa hangi bölüm bakar sorusunun cevabını bu konumuzda öğrenebilirsiniz.

Sarılık Nedir ?

Üç çeşidi olan sarılık daha çok yeni doğan çocuklarda ve doğum yapan kadınlarda meydana gelen durumdur. Sarılık asla bir hastalık değildir her ne kadar halk arasında bu oldukça karıştırılıyor olsa bile. Sarılık sadece bazı gelen hastalıkların önceden habercisi olmaktadır. Yeni doğan bebeklerin anne karnında olan yapılarından ve doğum yapan annelerinde hormon değişimlerinden dolayı yaşanır. Hastalık olmamasından dolayı sadece doktor kontrolü ile geçebilir.

Sarılık Nedenleri

Sarılığın üç çeşidi olmasından dolayı üç farklı nedeni de yer almaktadır. İlk olarak dikkatleri üzerine çeken yapısı olarak hemotit sarılık olmaktadır. Bunun asıl nedeni olarak kandaki alyuvarların tahrip olması sonucu safranın kana karışması ile idrarın sarıya dönmesi olmaktadır. İkinci neden olarak ise hepatik sarılık olmaktadır. Bu durum ise sadece birkaç farklı virüsün neden olduğu karaciğer sorunu olmaktadır. Üçüncü olarak ise obstrüftif sarılık gelmektedir. Bunda ise asıl neden olarak safra kanallarının tıkanmış olmasıdır.

Sarılık Belirtileri

Sarılık zaten kendi başlı başına bir belirti olmaktadır. Sarılık bir hastalık olmayıp hastalıktan önce gelen habercidir. Bu her ne kadar kendi başına bir belirti olsa bile bir yandan sarılık oluşan kişilerin göz bebeklerinde de beyaz kısım sarı olacaktır. Bunun ötesinde kişi kendini her an yorgun hissedecek ve mide bulantısı ile oldukça zorluk çekecektir. Hiç beklenmedik an ateş çıkmasına neden olan bu belirti ile kişi sürekli uyumakta isteyecektir. Yemek yemeyi anında kesen kişiler sarı bir şekilde kusacak ve doktor kontrolü sağlanana kadar bu halleri her an devam edecektir. Beden olarak bazen sarılık yanı sıra hafif olan kızarıklıklar ve kişinin beden yapısına göre morluklar da meydana gelebilir.

Sarılık Tedavisi

Sarılık tedavisi için ilk olarak nerede olduğunu anlamak için dahiliye uzmanına görünmek gerekir. Dahiliye uzmanı asıl nedeni bulduktan sonra eğer sorunun asıl nedeni karaciğerde ise onun üzerine böbrekte ise onun üzerine doktora gitmek gerekir. Hem ilaç hem de iğne tedavisi ile kısa sürede yok olacaktır.

Sarılık için hangi doktora gitmeyelim ? Sarılık hangi bölüme girer diye soruyorsanız enfeksiyon bölümüne gitmelisiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git