Sardala Koyu – Kandıra / Kocaeli

Sardala Koyu – Kandıra / Kocaeli
13 Ekim 2017 tarihinde eklendi, 379 kez okundu.

İstanbul civarında günübirlik gezilebilecek yerlere örnek verecek olursak Sardala Koyu doğru tercih olacaktır. Sardala Koyu’nda hem denize girebilir hem de güzel bir gün / hafta sonu geçirebilirsiniz. İstanbul’a 110 km uzaklıkta bulunsa da koy aslında Kocaeli’ne bağlıdır. Sardala koyuna giden yol Ağva’dan da geçmektedir.

Yaşanan hava değişikliklerine yoğun iş temposunun verdiği monotonlaşmış hissi eklenince sizleri günü birlik tatil fikirleri sarmış olabilir. Gelin şimdi size bu fikri gerçekleştirmeniz için Sardala Koyu’nu biraz tanıtalım. Sardala Koyu İstanbul’a 110, Ağva’ya 10 km mesafededir. Genellikle hafta sonu ziyaretçi akınına uğrayan koy hafta içleri de hafta sonu kadar olmamakla birlikte yoğun ilgi görmektedir.

Kamp yapmayı sevenlerin uğrak noktası olmaya aday Sardala Koyu, eşsiz manzarası ile ziyaretçilerini davet etmektedir. Sardala’ ya ziyaret gerçekleştirmeyi planlıyorsanız yapmanız gereken ilk şey yola çıkmadan bir yiyecek içecek sepeti hazırlamak olacaktır. Çünkü bölgeye yakın büfe ve restoran vb. bulunmamaktadır.

Ağvada Neler Yapılır ?

Koy ziyaretiniz esnasında konaklama amacıyla Ağva’ya kadar gelmişken burada neler yapabileceğinizden de bahsedelim. Ağva’da keyifli vakit geçirip gezip görebileceğiniz keşfedebileceğiniz yerler bulunmaktadır. Bunların yanı sıra tekne turu yapabilirsiniz. Karadeniz’e döküldüğü bilinen Göksu ve Çanak Deresi üzerinde yapılan tekne turlarını mutlaka denemelisiniz. Balık tutmayı sevenler için de tavsiyemiz oltalarını mutlaka yanlarına almaları olacaktır.

Eğer daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, Ağva-Şile Kahvaltı ve Konaklama Yerleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sardala Koyu Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: 41600 Çalköy / Kandıra / Kocaeli

Nasıl Gidilir? : İstanbul’dan çıktıktan sonra Sardala Koyu’na ulaşmak için öncelikle Ağva’ya varmanız gerekiyor. Eğer şahsi aracınız yoksa Ağva’ya ulaşımınızı İstanbul’dan düzenli olarak kalkan Ağva otobüsleri ile de sağlayabilirsiniz. Ağva’ya ulaşımınızı bir şekilde sağladıktan sonra Koy’a 10 km’lik bir mesafe kalıyor. Ağva’ya kadar geldikten sonra Kerpe yönünde giderken Bucaklı, Kadıköy, Pınarlı köylerini geçeceksiniz. Pınarlı köyünü geride bıraktıktan yaklaşık bir 4 km kadar daha yol alıp karşınıza çıkan ormandan devam edeceksiniz. Ormanın içinden 1 km kadar daha ilerledikten sonra Kocaeli ‘ne bağlı Çalköy ’de bulunan Sardala Koyu’na ulaşmış olacaksınız.

Ağva Otel ve Konaklama  

Sardala Koyu kamp içinde uygun bir bölgedir. Ancak kamp yapmak istemeyip bir otelde konaklamak isterseniz en yakın Ağva’daki konaklama noktalarına başvurabilirsiniz. Ağva 10 km mesafede olduğu için burada konaklamanız koya ulaşımınız açısından oldukça rahatlık sağlayacaktır. Ağva’da konaklayabileceğiniz bazı otellerin iletişim bilgileri aşağıdadır:

  • Ağva Wineport Lodge: 0 (216) 725 75 25
  • Ağva Shelale Otel: 0 (216) 721 74 66
  • Alesta Butik Otel: 0 (216) 721 75 95
  • Mad Sea Beach Hotel: 0 (216) 744 10 44
  • Ağva Club Grand Becassier: 0 (216) 721 75 75
  • Ağva İnn Hotel: 0 (216) 721 84 24

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git