Şam Tatlısı Kaç Dakikada Pişer?

Şam Tatlısı Kaç Dakikada Pişer?
27 Ocak 2017 tarihinde eklendi, 424 kez okundu.

Şam tatlısı kaç dakikada pişer ? İrmik tatlıları grubunda yer alan, Şam tatlısı, Şambaba tatlısı veya Şambali olarak adlandırılan bu tatlının yapımı oldukça kolaydır. Ana malzemeleri yumurta un ve irmik olan Şam tatlısı tepsiye dökülür ve genelde büyük fırınlarda pişirilir. Eğer evde yapılmak isteniyor ise fırının turbo özelliğini kullanarak pişirmek daha iyi pişmesini sağlayacaktır.

Pişirme aşamasında son derece dikkatli ve kontrollü olunmak gerekir. Diğer tatlılar gibi pişme süresi bittiği anda kapatılıp hazır hale gelmeyen bu tatlı pişme aşamasında büyük bir özen ve dikkat ister.

Önceden ısıtılmış turbo özelliğe sahip bir fırında 160 derecede yaklaşık olarak 20-25 dakika yeterli olacaktır. Şöyle ki ön yüzü ve arka yüzü ortalama olarak 20 dakika da kızarır. Ancak tercihe göre biraz daha kızarması için 20 dakikaya ek olarak 5 dakika daha fırın da pişirilir.

Şerbetli tatlılardan olan Şam diğer adı ile Şambali tatlısının şerbeti de 15 dakika pişirilir. Bu nokta da Şambali tatlısının sıcak şerbetin soğuk olması son derece önemli bir ayrıntıdır. Afiyet olsun.

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git