Şalgam Suyu Kaç Günde Bozulur ?

Şalgam Suyu Kaç Günde Bozulur ?
10 Kasım 2017 tarihinde eklendi, 38 kez okundu.

Şalgam suyu kaç günde bozulur ? Ülkemizde de yetişen turpgiller familyasından gelen şalgam, besin değeri açısından da oldukça zengin yapıya sahip şahane bir içeceğimizdir. Potasyum, magnezyum, demir hatta C vitamini ve B6 vitaminlerini de içeriğinde bulunduran bu değerli besin antioksidan olma özelliğiyle de ayrıca değerine değer katmaktadır. Birçok hastalığa karşı bağışıklık sistemimizi koruyup kollayan bu içeceği bol bol tüketmeliyiz. Peki, bu kadar değerli olan şalgam suyu nasıl saklanır ve nasıl muhafaza edilir ?

Bildiğiniz gibi şalgam Türkiye de genellikle sıcak iklimlerde yetiştirilip dünya pazarına da sunulan harika bir içecektir. Şalgam suyu dolapta ne kadar saklanır ? Öncelikle şalgamınızı günümüz koşullarında bir süper marketten satın aldıysanız bu ürünün kullanım süresi kapağı açıldıktan sonra buzdolabında saklama şartı ile 3-4 gündür. Çünkü bu tür ürünler, yüksek derece ısıda pastörize edilmiş olma özelliğinden dolayı en fazla ömürleri bu kadardır. Fakat şalgamınızı, bu işi doğal şekilde yapıp satanlardan aldıysanız o zaman da dikkat edeceğiniz birkaç husus var.

İçeceğinizi ilk kullanım için açıp kullandıktan sonra muhakkak geri kalan kısmını güneş görmeyen serin bir yerde hatta mümkünse yine buzdolabında muhafaza edin. İlerleyen günlerde fermantasyondan dolayı üzerinde beyaz beyaz maddeler görebilirsiniz. Telaşlanmayın bu kesinlikle şalgamınız bozulmuş demek değildir. Hemen temiz bir kaşık yardımıyla üzerinde ki o tabakayı alın. Şalgamın havayla temasını engelleyin ve dolapta muhafaza etmeye devam edin. Bu şekilde saklayacağınız şalgam suyu bozulma süresi 4 ay olacaktır.. Tabi ki buzdolabınızın soğutma derecesi de bunda etkili olacaktır. Normalde şalgam çabuk bozulabilen bir ürün değildir çünkü içerisin de tuz da ihtiva etmesinden dolayı kullanım süresi uzundur. Saklama koşullarının bu ürüne uygun olup olmaması kullanım ömrünü muhakkak etkilemektedir.

Şalgam Suyu Faydaları Nelerdir ?

Soğuk tüketilmesi önerilen bu içecek balık severler için de harika bir alternatiftir. Çünkü deniz mahsullerinin yanına en çok yakışan içeceklerin başında gelmektedir. Şalgam severlere acılı ve acısız olarak seçme şansı sunması da farklı bir özelliğidir. Kanser hastalarının da bolca tüketmesinde fayda görecekleri şalgam rengi ve kokusuyla da efsanenedir. Yeter ki bozulmasına müsaade etmeden ağzını kapalı tutup hava ile temasına izin vermeyerek sıcak ortamlardan uzakta karanlık ve soğuk yerlerde muhafaza ederek bu vitamin deposundan faydalanmayı bilelim.
Son bir öneride, şalgam suyu günümüz de birçok annenin şikâyetçi olduğu, çocuklarda iştahsızlık konusunda da size yardımcı olacaktır. Güvenli yerlerden satın aldığınız şalgam sularını çocuklarınıza gönül rahatlığıyla içirebilirsiniz. Göreceksiniz ki bir süre sonra yemek içmek konusunda çocuğunuz da büyük bir istek olacaktır. Yeter ki şalgam suyunu önerdiğimiz şekilde muhafaza edin ve öyle tüketin.

Şalgam suyu kaç günde bozulur ? Peki, şalgam suyunun bozulması hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git