Sakal Çıkması İçin Yapılması Gerekenler

Sakal Çıkması İçin Yapılması Gerekenler
11 Haziran 2016 tarihinde eklendi, 2.047 kez okundu.

Sakal, erkekliğin belirtisidir. Bu yüzden nasıl ki kadınlar için kirpik ve saç önemli ise bir erkek için de sakal odur. Köselik, çoğu erkeğin korkulu rüyasıdır. Bu bazen takviyelerle çıkartılabilse de eğer aile genlerinden gelen bir yapı arz ediyorsa çıkmayadabilir. 20’li yaşlara kadar çıkmayan sakal kişi için sıkıntı oluşturabilir. Bu yüzden birçok şey denenir.

Tıraş Yöntemi 

Tıraş olmak sakalın ve bıyığın gürleşmesi konusunda etkili yöntemlerden biridir fakat halk arasında bilinen tüyleri tersten alarak sakal çıkarma şeklinde bir yöntem söz konusu değildir. Aksine zararlı olan tersine tıraş, yüzünüzü tahriş eder ve minik yaraların oluşmasına iltihap kapmasına neden olabilir. Uygulamasında zarar olmayan yöntem doğru bir şekilde tıraş olmaktır. Bu şekilde sakal ve bıyıklarda sertleşme, kalınlaşma ve gürleşme görülecektir.

Su Tüketimi

Alkali su içilmelidir. Günde erkeklerin 10 bardak su içmeleri normal kabul ediliyor.

Kuru Yemişler

Abur cubur tarzı atıştırmalıklardan uzak durulmalıdır. Bunun yerine badem, ceviz, fıstık ve kaju gibi çerezler yenilmelidir.

Uyku

Düzenli bir uyku sakal ve bıyıkların daha iyi gelişmesine yardımcı olacaktır.

Soğan Suyu

Ya da daha etkili bir yöntem olan soğan suyu. Soğan suyunu hem için hem de sakal bölgesini o su ile yıkayın. Bunu her gece olmasa da her hafta bir ya da iki kez uygulayın. Herhangi bir koku olmayacaktır ve sakal bölgesine masaj yapın. Masaj yapamıyorsanız eğer ucu yuvarlak taraklar yardımı ile olan sakalınızı tarayın.

Traş Köpükleri

Başka önemli kısım ise tıraş köpükleridir. Birçok tıraş köpüklerinin içerisinde paraben, sls, silikon yada yapay renklendirici bulunmaktadır. Bu maddeler cilde zarar verdiği gibi kanser hastalığına yakalanmanıza da neden olabilir. Bunun için ürünü almadan önce üzerini okumanız yeterli olacaktır. Bu maddeler olan sakalınızı da çıkarmayabilir. Hassas ciltler için bitkisel tıraş köpüklerini tercih edebilirsiniz. İçeriği temiz ve bitkisel ürünler olmasına dikkat etmelisiniz.

Bitkisel Yağlar

Sakal çıkması için yapılacak başka bir yöntem ise bir yağ karışımıdır. E vitamini kapsülü, hint yağı ve tatlı badem yağı karışımını her gece yatmadan önce yüzünüze sürerseniz sonuç alacaksınızdır. E vitaminini eczanelerden ve kozmetik ürünleri satan mağazalardan temin edebilirsiniz.

Badem Yağı

Badem yağı çoğu konuda faydalı olduğu gibi saç, sakal ve bıyığın sağlıklı büyümesinde de etkilidir. Parlak ve sağlıklı bir görünüm ve dökülme sorunlarının ortadan kaldırmayı sağlar.

Hint Yağı

Hint yağı sakal ve bıyıklarınızı besleyecek ve sakal bıyık tellerinin kalın, gür çıkmasını sağlayacaktır.

Sarımsak

Sarımsak herkes tarafından bilinir yemeklerde çok kullanılır bunun dışında ise sağlık acısındaki önemi zaten artık herkes tarafından bilinmektedir. Bunların dışında ise kadınların da güzellikleri için sıkça kullandıklarını biliriz. Kadınlar sarımsağı kaşları için kullanırlar ve bu konu da sarımsak oldukça büyük bir başarıya imza atmıştır. Sarımsak kadınların kaşlarını gürleştirip uzattığı gibi erkeklerde de sakalları için aynı etkiyi göstermektedir. Sakal çıkarmak için sarımsağı gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Akşamları işten ev geldikten sonra sakallarınıza sarımsağı ezip sürün ve bekleyin yatmadan önce ise iyice yıkayın. Sakallarınız hem gürleşir hem de hızlıca uzar.

E Vitamini ve Zeytin Yağı

Zeytin yağı sadece gıda sektöründe faydalı bir yağ olmayıp aynı zamanda ise kozmetik sektöründe de oldukça faydalıdır. Dolayısıyla zeytin yağını sakallarınıza sürün. Zeytin yağının içeriğinde bulunana E vitamini sayesinde sakal gürleştirme işi başarı ile sonuçlanacaktır. E vitamini takviyesi alın çünkü E vitaminin önemi cildi besleyip hücre yenilenmesini sağlaması acısından önerilir.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git