Sağlıklı İdrar Ne Renk ve Nasıl Olmalı ?

Sağlıklı İdrar Ne Renk ve Nasıl Olmalı ?
24 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 1.042 kez okundu.

İdrar, sağlığımız hakkında bize bir çok ipucu verebilen bir atıktır. Rengi, kokusu ve yoğunluğu sağlığımız hakkında bizlere önemli ipuçları verir. Uzun yıllardır yaygın olarak kullanılan idrar testi yolu ile birçok sağlık problemi teşhis edilmiş ve hastalık ilerlemeden çözüm yolu bulunmuştur. Ama çoğumuz da idrara çıkınca neredeyse hiçbirimiz idrar rengine dikkat etmeyiz ve direk sifonu çeker çıkarız. İdrar ile bedenimizdeki fazla maddeler zararlı toksinler böbreklerden süzülerek dışarı atılır. İdrarla bedenimizden çeşitli bakteriler, mantarlar, fazla proteinler, ve bedenimizdeki fazla şeker atılır. Böbreklerin süzdüğü maddeler idrarın renginde değişikliğe neden olabilir. Böbrekler görevini tam olarak yerine getirmediğinde faydalı olan alyuvar kan hücreleri de idrara karışarak idrarın rengini kırmızıya çevirebilir. Bu durumda vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Ama hemen paniklemenize gerek yok çünkü çok az bir kan bir idrar rengini bile değiştirebilir. Sürekli meydana gelen idrardaki kan, kanser, enfeksiyon gibi çok ciddi hastalıkların göstergesi olabilir.

Sağlıklı idrar rengi, sarı olmalıdır ve rengini ürokrom adı verilen bir pigmentten alır. İdrarın yoğunluğuna bağlı olarak rengi koyu ya da açık renk olabilir. Koyu sarı renkteki idrar, gerektiği kadar sıvı tüketmediğinizi gösterir. Açık sarı ise idrar söktürücü içtiğinizi ya da çok fazla sıvı aldığınızı gösterir. Alınan bazı ilaçlar idrar rengini florasan yeşile mavite, vitaminler sarıya, havuç turuncuya ve kalıtsal hastalıklar için alınan bazı ilaçlar ise idrar rengini şarap rengine çevirebilir.

İdrarın parlak ve canlı bir sarı renk aldığı durumlarda vardır. Bunun nedeni de kullandığınız vitamin takviyeleri olabilir. Özellikle suda çözünen vitamin takviyesi kullanıyorsanız ve bu vücudunuza fazla geliyorsa bunu idrar renginizden anlayabilirsiniz. Vitamin takviyesi almayı durdurun ve birkaç gün için de idrar renginiz eski halini almazsa doktora başvurun. Şimdide şeffaf şekilde diyebileceğimiz çok açık renkli idrardan bahsedelim. İdrar renginiz şeffaflaşmış ise bu sizin fazla sıvı tükettiğinizin göstergesidir. Korkulacak bir durum değildir normal yaşantınıza devam edebilirsiniz. Ama aşırı su tüketiminin aksine az su tükettiğinizde idrar renginiz koyu sarı veya turuncu rengini alır. Bu durumda size düşen su tüketimini arttırmaktır.

sağlıklı idarar ne renk ve nasıl olmalıdır

İdrarın kokusu normalde çok keskin olmaz. İdrarınızda çok keskin ve kötü bir koku hissediyorsanız bu böbrek hastalıklarının ya da böbrek taşının göstergesi olabilir. şeker hastaları, idrarlarında tatlıya benzer bir kokunun olduğunu farkedebilir. Hatta bu nedenle önceden doktorlar, şeker hastalığı teşhisi koyabilmek için bizzat idrarı tadarlardı. Genellikle insanlar günde 6 ve 8 kere tuvalete çıkarlar. Bu miktar aldığınız sıvı miktarına göre azalabilir ya da artabilir. Çok sık idrara çıkıyorsanız bu da ciddi hastalıkların göstergesi olabilir. Vücutta bulunan pek çok hastalık idrar yolu ile anlaşılabilir. Bakteriler, mantarlar, protein ve fazla şeker idrara farklı renk ve kötü koku olarak yansır. Vücuttaki gereksiz ve zararlı maddelerin dışarı atılımında idrar büyük bir rol oynar. Toksinler ve vücutta biriken zararlı maddeler idrarla dışarı atılırken renk değişimleri meydana gelir. Sifonu çekmeden önce idrarınızı sık sık kontrol etmeniz gerekir. İdrarınızda bir değişiklik sezdiğinizde ve bu durum uzun süre devam ettiğinde doktora başvurmalısınız.

Benzer Yazılara Göz Attınız Mı ?
Sayfa başına git