Sağlıklı İdrar Ne Renk ve Nasıl Olmalı ?

Sağlıklı İdrar Ne Renk ve Nasıl Olmalı ?
24 Aralık 2016 tarihinde eklendi, 678 kez okundu.

Sağlıklı idrar ne renk ve nasıl olmalı ? İdrardaki renk ve koku değişiklikleri, kişinin dağlığı ile ilgili çok önemli ip uçları verir. İdrarınızdan hangi hastalığınız olduğu, ne yiyip ne içtiğiniz belli olur. Sağlıklı idrar rengi, sarı olmalıdır ve rengini ürokrom adı verilen bir pigmentten alır. Genellikle dikkat edilmese de idrar rengi farklılaşmaları bazı hastalıkların habercisi olabilir. idrarın yoğunluğuna bağlı olarak rengi koyu ya da açık renk olabilir. Koyu sarı renkteki idrar, gerektiği kadar sıvı tüketmediğinizi gösterir. Açık sarı ise idrar söktürücü içtiğinizi ya da çok fazla sıvı aldığınızı gösterir. Alınan bazı ilaçlar idrar rengini florasan yeşile mavite, vitaminler sarıya, havuç turuncuya ve kalıtsal hastalıklar için alınan bazı ilaçlar ise idrar rengini şarap rengine çevirebilir. İdrarın kırmızı olması, idrarda genellikle kan olduğunu gösterir. Ama hemen paniklemenize gerek yok çünkü çok az bir kan bir idrar rengini bile değiştirebilir. Sürekli meydana gelen idrardaki kan, kanser, enfeksiyon gibi çok ciddi hastalıkların göstergesi olabilir. Bu nedenle, idrarda kırmızı renk gördüğünüzde üroloğa ya da bir doktorunuza görünmeniz tavsiye edilir.

sağlıklı idarar ne renk ve nasıl olmalıdır

İdrarın kokusu normalde çok keskin olmaz.idrarınızda çok keskin ve kötü bir koku hissediyorsanız bu böbrek hastalıklarının ya da böbrek taşının göstergesi olabilir. şeker hastaları, idrarlarında tatlıya benzer bir kokunun olduğunu farkedebilir. Hatta bu nedenle önceden doktorlar, şeker hastalığı teşhisi koyabilmek için bizzat idrarı tadarlardı. Genellikle insanlar günde 6 ve 8 kere tuvalete çıkarlar. Bu miktar aldığınız sıvı miktarına göre azalabilir ya da artabilir. Çok sık idrara çıkıyorsanız bu da ciddi hastalıkların göstergesi olabilir. Vücutta bulunan pek çok hastalık idrar yolu ile anlaşılabilir. Bakteriler, mantarlar, protein ve fazla şeker idrara farklı renk ve kötü koku olarak yansır. Vücuttaki gereksiz ve zararlı maddelerin dışarı atılımında idrar büyük bir rol oynar. Toksinler ve vücutta biriken zararlı maddeler idrarla dışarı atılırken renk değişimleri meydana gelir. Sifonu çekmeden önce idrarınızı sık sık kontrol etmeniz gerekir. İdrarınızda bir değişiklik sezdiğinizde ve bu durum uzun süre devam ettiğinde doktora başvurmalısınız.

Sağlıklı idrar ne renk ve nasıl olmalı ? Peki, bu konu hakkında siz ne düşünüyorsunuz ? Düşüncelerinizi konu altında yer alan yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git